Постанова № 51643414, 26.04.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2011
Номер справи
2а-1670/3044/11
Номер документу
51643414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/3044/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Слободянюк Н.І.,

за участю секретаря Курганська Л.О.,

прокурора - Снісаренко Ю.Л.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Відкритого акціонерного товариства "Полтаваелектро" про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

08 квітня 2011 року Прокурор м. Полтави в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Полтаві /далі по тексту - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Полтаваелектро" /далі по тексту - відповідач/ про стягнення податкового боргу у сумі 961 613,76 грн.

Обґрунтовуючи заявлену позовну вимогу, позивач зазначив, що відповідачем подано до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року, серпень 2010 року, вересень 2010 року, жовтень 2010 року та листопад 2010 року, а також податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік, однак, зазначені у них суми податкових зобовязань відповідачем у повному обсязі не погашені. Крім цього, до спірної суми боргу включено позивачем нараховану відповідачу пеню з податку на додану вартість у сумі 141,96 грн.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали доводи і вимоги заявленого позову.

Повістка про виклик направлялася відповідачу на адресу, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Поштове повідомлення, що направлене судом, повернулося до суду з відміткою відділення зв'язку "за зазначеною адресою адресат не знаходиться".

Частиною 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин суд доходить висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі письмових доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а недобросовісна правова поведінка відповідача не може бути перешкодою для відправлення правосуддя.

Судовим розглядом встановлено, Відкрите акціонерне товариство "Полтаваелектро" /ідентифікаційний код 00132535/ зареєстроване юридичною особою виконавчим комітетом Полтавської міської ради 24.05.1996 /а.с. 7/.

Як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) товариство перебуває на обліку у ДПІ у м. Полтаві, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією довідки /а.с. 6/.

Як свідчать матеріали справи, фактичною підставою для звернення прокурора до суду з позовом про стягнення податкового боргу у сумі 961 613,76 грн слугувала неповна сплата відкритим акціонерним товариством "Полтаваелектро":

- сум податкових зобовязань за платежем з податку на додану вартість за липень 2010 року, серпень 2010 року, вересень 2010 року, жовтень 2010 року та листопад 2010 року у загальній сумі 958778,90 грн, самостійно узгоджених платником податків у податкових деклараціях з податку на додану вартість від 19.08.2010 № 163930, від 20.09.2010 № 177268, від 20.10.2010 № 211160, від 22.11.2010 № 243116 та від 20.12.2010 № 254544;

- сум податкових зобовязань за платежем з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень та листопад 2010 року у загальній сумі 2 692,90 грн, самостійно узгоджених платником податків у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 20.01.2010.

Упродовж 2010 року діяв ОСОБА_1 України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обовязкових платежів/, включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону (пункт 19.6 статті 19 цього Закону).

Відтак, з набранням чинності зазначеним Законом 01 квітня 2001 року уніфіковано зокрема порядок та строки подання податкових декларацій (розрахунків), строки сплати сум податкових зобовязань, підстави та розмір відповідальності за порушення податкового законодавства.

З огляду на це, податок на додану вартість за липень 2010 року, серпень 2010 року, вересень 2010 року, жовтень 2010 року та листопад 2010 року у загальній сумі 958778,90 грн, що самостійно узгоджений відповідачем у відповідній податковій декларації, підлягав сплаті у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до статті 9 Закону України Про систему оподаткування, діючого впродовж 2010 року, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни /частина 1/; обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /частина 3/.

Статтею 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (діючим на момент виникнення правовідносин з приводу нарахування пені) передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня /підпункт 16.1.1 пункту 16.1/; нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону, та закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу /підпункт бпідпункту 16.1.2 пункту 16.1 та підпункт 16.3.1 пункту 16.3/; пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті і зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством /пункт 16.4 зазначеної статті/.

На підставі цих норм відповідачу нарахована пеня з податку на додану вартість у сумі 141, 96 грн.

Як показав судовий розгляд, відповідачем самостійно узгоджені суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість та сума пені не сплачені.

Пунктом 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" (діючого у 2010 році) передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків та зборів /обовязкових платежів/.

Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби /стаття 27 Закону України Про плату за землю/.

Частиною 1 статті 17 Закону України Про плату за землю, діючого до 01.01.2011, встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Разом з тим, як вже зазначалося, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів /обовязкових платежів/, є ОСОБА_1 України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами.

З огляду на це, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності також підлягає сплаті платником податку у строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, а саме: протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до абзаців 1-5 підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

При цьому для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств /абзац 6 підпункту 4.1.4 /.

За змістом частини 1 статті 17 Закону України Про плату за землю у редакції Закону від 2010 року, базовим податковим (звітним) періодом для орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є календарний місяць.

Отже, граничний строк сплати орендної плати за земельні ділянки за жовтень 2010 року припадав на 30.11.2010, а за листопад 2010 року - на 30.12.2010.

Судовим розглядом зясовано, що відповідачем самостійно узгоджену суму орендної плати за листопад та грудень 2010 року у сумах 1346,45 грн відповідно не сплачено.

Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у відповідній редакції Закону від 2010 року узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені Законом, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Докази повної оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб спірної суми боргу у матеріалах справи відсутні. Натомість, наявні у матеріалах справи облікові картки особового рахунку відповідача з податку на додану вартість та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності свідчать про наявність у відповідача податкового боргу у загальній сумі 916 613,76 грн.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення боргу перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Аналогічна за змістом норма міститься і у підпункті 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.

Положенням статті 41 Конституції України запроваджено припис щодо непорушності права власності. Звідси, вирішення питання про примусове відчуження будь-яких активів, що охоплюється вимогою про стягнення, згідно зі статтею 124 Конституції України належить до юрисдикції судових органів і підлягає вирішенню безвідносно до інших дій, які були вчинені суб'єктом права з метою відновлення свого порушеного права і інтересу на отримання належних йому платежів в позасудовому порядку.

Отже, позов належить задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-162 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Відкритого акціонерного товариства "Полтаваелектро" про стягнення податкового боргу у сумі 961 613,76 грн задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Полтаваелектро" (ідентифікаційний код 00132535, вул. Котляревського, 2 А, м. Полтава, ) до бюджету:

- на р/р 33214812700002, код бюджетної класифікації платежу 13050200, одержувач: УДК у місті Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 суму податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 2 692,90 грн /дві тисячі шістсот дев'яносто дві гривні дев'яносто копійок/ ;

- на р/р 31117029700002, код бюджетної класифікації платежу 14010100, одержувач УДК у місті Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019 суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 958 920,86 грн /дев'ятсот п'ятдесят вісім тисяч дев'ятсот двадцять гривень вісімдесят шість копійок/ .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня її проголошення, а у разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення встановленого строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2011 року.

СуддяН.І. Слободянюк