ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/3928/15
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Гіглава О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представленого Чорнухинським районним центром зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
31 серпня 2015 року Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представлений Чорнухинським районним центром зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 1445,88 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що за період з 01.12.2014 по 16.01.2015 відповідач отримала допомогу по безробіттю в сумі 1445,88 грн. При цьому, у період отримання вказаної допомоги в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач працювала в ТОВ "УКРПРОДАКОРД ОР" (з 01.12.2014 по 31.05.2015), а відтак отримана нею допомога по безробіттю у загальному розмірі 1445,88 грн підлягає поверненню.
Позивач звернувся до суду із заявою про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника. Крім того, 29.09.2015 до суду надійшли письмові пояснення позивача, відповідно до яких сума заборгованості ОСОБА_1 перед Чорнухинським РЦЗ зменшилася на 200,00 грн за рахунок самостійної сплати останньою коштів в рахунок погашення боргу та станом на 29.09.2015 становить 1245,88 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, не зважаючи на те, що про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв, клопотань чи заперечень на позов до суду не подавав.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи достатність наданих сторонами доказів та відсутність потреби допитати свідка чи експерта, суд, зважаючи на положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 29.09.2015 перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.06.2014 ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) звернулась до Чорнухинського РЦЗ із заявою про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві вона зазначила, що в даний час через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно; не отримує пенсію на пільгових умовах та за вислугу років; не є суб'єктом підприємницької діяльності; не отримує відповідно до законодавства: допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку; допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною-інвалідом, інвалідом І групи, особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; не є фермером або членом фермерського господарства; не навчається на денній (очній) формі навчання.
Наказами Чорнухинського РЦЗ від 04.06.2014 №НТ140604 та від 10.06.2014 №НТ140610 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до витягу з наказів Чорнухинського РЦЗ, реєстрацію ОСОБА_1 у центрі зайнятості в якості безробітної припинено на підставі наказу від 16.01.2015 №НТ150116, у зв'язку з поданням безробітною заяви про припинення реєстрації відповідно до абзацу 17 пп.1 п. 37 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
Згідно розрахунку Чорнухинського РЦЗ за період з 01.12.2014 по 16.01.2015 ОСОБА_1 отримано допомогу по безробіттю у розмірі 1445,88 грн, заборгованість з урахуванням часткової сплати становить 1245,88 грн.
Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №5067-VI) безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Частиною 1 статті 4 Закону №5067-VI передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно з підпунктом 1 пункту 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за №232/16248 (далі - Порядок №60/62).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №60/62 розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, зокрема, у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Пунктом 4 Порядку №60/62 встановлено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
У зв'язку з надходженням інформації про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення ОСОБА_1, позивачем проведено перевірку, за результатами якої складено акт від 14.07.2015 №10 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Так, у вказаному акті зафіксовано, що ОСОБА_1., перебуваючи на обліку в Чорнухинському РЦЗ як безробітна особа, в період перебування на обліку з 03.06.2014 по 16.01.2015 отримала дохід на підприємстві ТОВ "УКРПРОДАКОРД ОР" починаючи з 01.12.2014. Для перевірки цих відомостей надіслано запит до центру зайнятості за місцем реєстрації підприємства, а саме, до Білоцерківського МРЦ. У відповідь Білоцерківським МРЦ надіслані акт №290 від 01.07.2015, накази від 01.12.2014 №200/К про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 01.12.2014 та від 31.05.2015 №30/К про звільнення з роботи ОСОБА_1 з 31.05.2015, а також пояснювальна записка роботодавця ТОВ "УКРПРОДАКОРД ОР" від 01.07.2015 №33, зі змісту яких слідує, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку в Чорнухинському РЦЗ як безробітна 01.12.2014 вступила в трудові відносини з ТОВ "УКРПРОДАКОРД ОР".
Пунктом 4 частини 2 статті 44 Закону №5067-VI визначено, що зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідно до пунктів 8, 9 частини 1 статті 45 Закону №5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що відповідачем не повідомлено Чорнухинський РЦЗ про факт перебування у трудових відносинах з ТОВ "УКРПРОДАКОРД ОР" з 01.12.2014 по 31.05.2015, що призвело до безпідставного (незаконного) отримання нею в період з 01.12.2014 по 16.01.2015 допомоги по безробіттю у розмірі 1445,88 грн.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
14.07.2015 Чорнухинським РЦЗ видано наказ №38 про повернення ОСОБА_1 виплаченої їй допомоги по безробіттю у розмірі 1445,88 грн. Копія вказаного наказу направлялася на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та вручена останній 18.07.2015, про що свідчить наявне у матеріалах справи зворотнє повідомлення про вручення поштового відправлення.
Судом встановлено, що з урахуванням часткової сплати сума допомоги, що підлягає поверненню ОСОБА_1, становить 1245,88 грн. На момент розгляду справи суму допомоги по безробіттю в розмірі 1245,88 грн відповідачем на розрахунковий рахунок Чорнухиського РЦЗ не повернуто.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 71 вказаного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази приходить до висновку про те, що позовні вимоги Чорнухинського РЦЗ є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представленого Чорнухинським районним центром зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Чорнухинського районного центру зайнятості на р/р 37178162303202 УДК в Полтавській області, МФО 831019, код ЄДРПОУ 23552966 допомогу по безробіттю в розмірі 1245 (одна тисяча двісті сорок п'ять) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Гіглава