ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 року м. Київ К/800/14561/15
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С. , Швець В.В. , розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2014р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про скасування наказу і поновлення на роботі,
В С Т А Н О В И В :
У липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в якому просив суд скасувати наказ про звільнення, поновити на роботі, стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу та моральну шкоду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2014р. у задоволенні адміністративного позову відмолено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015р. апеляційну скаргу Coropa А.М. залишено без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2014р. у справі № 813/5119/14 залишено без змін.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суди виходили з того, що при накладенні дисциплінарного стягнення відповідач діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, атому відсутні правові підстави для визнання оскаржуваних наказів протиправними і їх скасування.
У касаційній скарзі позивач з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 наказом начальника ГУ МВС України у Львівській області № 152o/c від 28.04.2014р. "По особовому складу" призначений на посаду міліціонера батальйону патрульної служби міліції особливого призначення "Львів" із присвоєнням спеціального звання "молодший сержант міліції".
Відповідно до наказу начальника ГУМВС України у Львівській області № 1067 від 13.06.2014р. "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника батальйону патрульної служби міліції особливого призначення "Львів" ГУВСУ" за грубі порушення службової дисципліни, недотримання норм професійної та службової етики, підрив авторитету правоохоронних органів, дискредитацію звання працівника органів внутрішніх справ, що виразились у наданні сексуальних послуг за грошову винагороду, відповідно до ст. 12 Дисциплінарного статуту ОВС України на міліціонера БПСМОП "Львів" ГУМВС України у Львівській області, молодшого сержанта міліції ОСОБА_2 накладено дисциплінарне стягнення - звільнення з органів внутрішніх справ.
На підставі наказу ГУМВС України у Львівській області від 13.06.2014 року № 1067, 19.06.2014р. начальником ГУ МВС України у Львівській області винесений наказ №233o/c "По особовому складу", згідно з яким відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з Органів внутрішніх справ в запас Збройних сил за п.63 «є» (за порушення дисципліни) молодшого сержанта міліції ОСОБА_2, міліціонера патрульної служби міліції особливого Призначення "Львів" ГУМВС з 19.06.2014р., з виплатою грошової компенсації за невикористану відпустку.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності стало порушення ним службової дисципліни, що відображено у висновку службового розслідування від 06.06.2014р. та полягало в тому, що міліціонер БПСМОП "Львів" молодший сержант міліції ОСОБА_2 допустив грубе порушення службової дисципліни, яке виразилось у розміщенні в інтернет мережі повідомлення про надання сексуальних послуг за грошову винагороду.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006р. № 3460-IV службова дисципліна це дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Відповідно до ст. 2 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.
Статтею 12 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України передбачено. що на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни може бути накладено такий вид дисциплінарного стягнення, як звільнення з органів внутрішніх справ.
Порядок накладення дисциплінарного стягнення встановлений ст. 14 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, якою визначено, що з метотою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, вчиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.
Відповідно до інформації про те, що 12.05.2014р. працівниками УБЗПТЛ ГУМВС за зайняття проституцією затримано працівника першого батальйону патрульно-постової служби "Львів" ОСОБА_2, 09.05.2014р. начальником ГУМВС України у Львівській області винесений наказ № 794 "Про призначення службового розслідування". На виконання вказаного наказу службовими особами ВІС УКЗ ГУМВС України у Львівській області та ВОС УГБ ГУМВС України у Львівській області проведене службове розслідування.
Відповідно до підпункту «є» пункту 63 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991р. № 114, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в органах внутрішніх в запас (з постановкою на військовий облік) за порушення дисципліни.
Статтею 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України визначено, що службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників, дотримуватися норм професійної та службової етики, з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють.
Відповідно до положень п.п. 1.3, 3.3 Правил поведінки та професійної етики осіб рядового і начальницького складу ОВС України, затверджених наказом МВС України від 22.02.2012р. №155 - працівник повинен пам'ятати, що аморальна поведінка, нерозбірливість і неохайність в особистих стосунках, відсутність навичок самодисципліни і розбещеність завдають непоправної шкоди його власній репутації і авторитету органів внутрішніх справ у цілому; - працівник не повинен за будь-яких умов зраджувати моральним принципам служби, що відповідають вимогам держави і очікуванням суспільства, їх неухильне дотримання - справа честі і обов'язку кожного працівника органів внутрішніх справ.
Відповідно до положень ст. 5 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Особи рядового і начальницького складу, яких в установленому законодавством порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або матеріальної відповідальності, водночас можуть нести і дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що при накладенні дисциплінарного стягнення відповідач діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, атому відсутні правові підстави для визнання оскаржуваних наказів протиправними і їх скасування.
Також судами правильно відхилено доводи позивача про відсутність порушень в його діях, оскільки постанова адміністративної комісії при Сихівській районній адміністрації ЛМР № 57 від 29.05.2014р. про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 штрафу в розмірі 170,00 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 181-1 КУпАП, скасована. Слід зазначити, що адміністративна та дисциплінарна відповідальність не є тотожними поняттями і відсутність складу правопорушення, передбаченого КУпАП, не виключає дисциплінарної відповідальності особи у випадку підтвердження наявності складу дисциплінарного проступку в її діях.
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18.11.2014р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2015р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді
Пасічник С.С.
Швець В.В.