Постанова № 51618271, 23.09.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
522/24316/14-а
Номер документу
51618271
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/522/188/15

Справа № 522/24316/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року м. Одеса

Приморський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді -Домусчі Л.В.

при секретарі Шевчик В.І.

розглянувши в судовому засіданні матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи на боці відповідача без самостійних вимог щодо предмету спору Обслуговуючий кооператив «МЖСТ ДОМ», про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до суду в грудні 2014р. З адміністративним позовом до виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи на боці відповідача обслуговуючий кооператив «МЖСТ ДОМ», яким просили суд визнати незаконними та скасувати рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №351 від 27.11.2014р. «Про встановлення для населення тарифів на теплову енергію та послуги опалення й гарячого водопостачання, що надаються даховою котельнею обслуговуючого кооперативу «МЖСТ ДОМ» для будинку, розташованого за адресою : м.Одеса вул.. Академіка Вільямса, 59-Д» , та рішення №353 від 27.11.2014р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, розташованих за адресою : м.Одеса вул.. Академіка Вільямса, 59-Д, ждя ОК МЖСТ «Дом». Згодом 18.03.2015р. позивачі надали уточнену позовну заяву(а.с.22-28 т.2).

В обґрунтування позову зазначили, що вони є власниками квартир в цьому будинку на підставі і в порядку, передбаченому законодавством України, яким відповідно до ч.2 ст.382 ЦК України належить на праві спільної сумісної власності загальне майно цього багатоквартирного будинку, тобто мають право володіти, користуватися і розпоряджатися вказаним майном. Тому ОК «МЖСТ ДОМ» незаконно обслуговує будинок оскільки вони на це не давали свою згоду.

Проте рішення щодо встановлення тарифів приймалось трьома членами кооперативу, які не співвласниками будинку та не мають повноважень від співвласників будинку.

Вказані тарифи були прийняти з порушеннями законодавства:

-Ст..ст.7-9,12-13,20-21,35 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»- не проводились громадські слухання;

- порушено Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, який затверджено наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 30.07.2012р. №390;

-ніхто із позивачів не є членом кооперативу;

-в рішенні зазначено, що послуга надається даховою котельнею ОК «МЖСТ ДОМ», проте будинок був зданий в експлуатацію у 2004р. разом з цією котельною, і який будувався за рахунок інвесторів, а ОК «МЖСТ ДОМ» зареєстровано в 2011р.;

-тобто відповідач не провів ретельний аналіз та правову оцінку наданих документів;

- у ОК «МЖСТ ДОМ» відсутня ліцензія на постачання теплової енергії;

В судовому засідання позивачі та їх представники повністю підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити. При цьому зазначили, що ніяких обговорювань даних тарифів третьою особою не проводилось, фотографії, які були надані суду третьою особою, про це також не свідчать, оскільки не зрозуміло коли фони були сфотографовані, і на них неможливо розібрати суть цього документу. Позивачі стверджують , що про вказані тарифи, їх структуру не було оголошено ОК «МЖСТ ДОМ» і вони про проект вказаних рішень виконкому дізналися з сайту відповідача, після чого неодноразово звертались до відповідача і до мера міста з відповідними заявами про зняття цих проектів з засідання виконкому., але відповідь на їх звернення отримали значно пізніше.

Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги не визнала, вважаючи вимоги необґрунтованими, і просила відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи також в своїх поясненнях зазначив що позов є необґрунтованим, та просив також відмовити у його задоволенні, підтримавши свої письмові пояснення. При цьому пояснив суду, що кооператив завчасно розмістив відповідне повідомлення про вказані тарифи та їх структуру на дверях парадних будинку, в підтвердженнях чого є фотографії, та будь-яких звернень від позивачів щодо цих тарифів до них не надходило.

Суд, заслухавши пояснення позивачів, їх представників, представників відповідача та третьої особи, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, прийшов до наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається. що ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4Я, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,ОСОБА_8,ОСОБА_9,ОСОБА_10, ОСОБА_11, є власниками квартир № 165,100,167,139,161,162,11,119,186,80 в будинку 59-Д по вул.. Академіка Вільямса в м.Одесі згідно свідоцтв про право власності та договорів купівлі-продажу (а.с.7-17).

Обслуговуючий кооператив «МЖСТ ДОМ» зареєстровано відповідно до діючого законодавства 10.01.2011р. та згідно статуту має юридичну адресу м.Одеса вул..Ак. Вільямса,59 Д та його учасниками є три особи: ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 (а.с.60-73, 230, 254).

Так, 10.01.2011 року ОК «МЖСТ ДОМ» був укладений Договір про спільну діяльність з власником та балансоутримувачем будинку - Молодіжним житлово будівельним товариством «ДОМ», відповідно до положень останнього та на підставі Протоколу № 2 від 24.01.2011 року, Акту приймання-передачі від 25.01.2011 року ОК «МЖСТ ДОМ» почало здійснювати надання мешканцям будинку № 59-Д по вул. Ак. Вільямса житлово-комунальні послуги. Зазначене вище, підтверджується укладеними Обслуговуючим кооперативом «МЖСТ ДОМ» з мешканцями будинку № 59-Д по вул. Ак. Вільямса договорами на надання житлово-комунальних послуг у кількості 118 примірників.

Так, 15.05.2014 року на підставі Акту приймання-передачі житлового комплексу або частини з балансу на баланс Молодіжне житлово будівельне товариство «ДОМ», як власник та балансоутримувач передало Обслуговуючому кооперативу «МЖСТ ДОМ» будинок № 59-Д по вул. Ак. Вільямса у м. Одеса на баланс. Даний факт підтверджується Актом приймання-передачі будинку № 59-Д по вул. Ак. Вільямса.

Законність передачі будинку № 59-Д на управління ОК «МЖСТ ДОМ» та законність надання Обслуговуючим кооперативом «МЖСТ ДОМ» мешканцям будинку житлово-комунальних послуг було перевірено судом, що підтверджується Рішенням Київського районного суду м. Одеси по справі № 520/6648/14-ц, залишеним без змін Ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 03.12.2014 року (апелянтами були ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9,ОСОБА_10В.).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином з 10.01.2011 року саме Обслуговуючий кооператив «МЖСТ ДОМ» на законних підставах здійснює надання мешканцям будинку № 59-Д по вул. Ак. Вільямса житлово-комунальних послуг (встановлений факт, який не підлягає доказуванню відповідно до приписів ч.1 ст. 72 КАС України).

Тому суд вважає безпідставними посилання позивачів на незаконне обслуговування будинку ОК «МЖСТ ДОМ».

Судом встановлено, що ОК «МЖСТ ДОМ» як вирбник/виконавець житлово-комунальних послуг відповідно до положень п.п.2 п.»а» ст..28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст..7,31 закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст..20 Закону України «Про теплопостачання», постанови КМУ від 01.06.2011р. №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» подано до виконавчого комітету Одеської міської ради 13.10.2014р. відповідний пакет документів щодо розрахунків економічно-обгрунтованих тарифів на теплову енергію та послуг опалення й гарячого водопостачання для будинку, і тарифів на послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №351 від 27.11.2014р. «Про встановлення для населення тарифів на теплову енергію та послуги опалення й гарячого водопостачання, що надаються даховою котельнею обслуговуючого кооперативу «МЖСТ ДОМ» для будинку, розташованого за адресою : м.Одеса вул.. Академіка Вільямса, 59-Д» було встановлено для мешканців вказаного будинку тарифи на теплову енергію та послуги опалення й гарячого водопостачання.(а.с.224-225).

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №353 від 27.11.2014р. «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, розташованих за адресою : м.Одеса вул.. Академіка Вільямса, 59-Д, для ОК МЖСТ «Дом» було встановлено тарифи на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території (а.с.246-247).

Предметом позову є визнання незаконними та скасування рішення Одеської міської ради, відповідно предметом доказування є дотримання чи не дотримання органом місцевого самоврядування положень чинного законодавства при прийнятті оскаржуваних рішень, а також, чим саме порушено права позивачів.

Як встановлено ухвалою ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25.03.2015р. (а.с.62-65) справа №6-46930св14, за позовом ОК «МЖСТ ДОМ» до ОСОБА_15 про стягнення заборгованості, ОК «МЖСТ ДОМ» є належним балансоутримувачем.

Проте рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 351 від 27.11.2014 р. та рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 353 від 27.11.2014 року не вирішують питання належності дахової котельні тій чи іншій особі, а тільки встановлює тарифи на послуги з опалення та гарячого водопостачання для мешканців будинку № 59 Д по вул. Ак. Вільямса.

Тому суд вважає безпідставним посилання позивачів в своєму позові на привласнення майна у вигляді дахової котельні.

Крім того суд вважає, що оскаржувані рішення жодним чином не впливають на режим права власності позивачів, та не вирішують питання щодо належності чи не належності майна тій чи іншій особі

Судом встановлено, що відповідачем було перевірено обґрунтованість та правильність такого розрахунку, що і стало підставою для встановлення тарифу. Так з листа директора Департаменту економічного розвитку Одеської міської ради ОСОБА_16 від 03.11.2014р. 32184/01-41/03, та (а.с.225,249) на імя заступник міського голови зазначив. Що надані розрахунки тарифів проведені відповідно до «Порядку формування тарифів на виготовлення, транспортування, поставку теплової енергії та послуги опалення та гарячого водопостачання», «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011р. №869.

Відповідно до пп. 2 п. «а»ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Наведене кореспондується із положеннями підпункту 4 частини першої статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", частиною третьою статті 20 Закону України від 2 червня 2005 року N 2633-IV "Про теплопостачання" щодо засад формування органами місцевого самоврядування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Законом України «Про житлово - комунальні послуги», зокрема п. 2 ч.1 ст. 7 встановлено, що встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до цьогозаконуналежить до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.

Цим Законом передбачені права виробника/виконавця розробляти і подавати на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пп. 1 та 2 ч. 1 ст. 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством; пропонувати при укладенні договору ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги третьої групи (п. 3 ч. 1 ст. 14 цього Закону). (пп. 1, 2 ч. 1 ст. 21, пп. 1, 2 ч. 1 ст. 22 Закону N 1875-IV).

Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку (ч. 2 ст. 32 Закону N 1875-IV).

Статтею 31 цього ж Законувстановлений порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово - комунальні послуги, відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Відповідно до ч. 1ст. 20 Закону України «Про теплопостачання»тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Згідно із ч. 1ст. 1 Закону України «Про житлово - комунальні послуги»виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.

Так, постановою Приморського районного суду м. Одеси від 02.04.2014р. (а.с.77-79) по справі № 522/26188/13-а, залишеною без змін Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду України від 29.05.2014 року встановлено та в розумінні ч. 1 ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню, той факт, що ОК «МЖСТ ДОМ» є виробником/виконавцем житлово - комунальних послуг, та надає послуги мешканцям будинку № 59-Д по вул. Ак.Вільямса, зокрема з теплопостачання та гарячого водопостачання.

В судовому засіданні ні позивачами, ні відповідачем, ні представником третьої особи не заперечувався той факт, що послуги встановлені рішеннями виконкому, надаються мешканцям будинку саме ОК«МЖСТ ДОМ», в підтвердженням чого також свідчать надані третьою особою договори з іншими підприємствами щодо надання певних послуг (а.с.146-214).

Позивачами та/або їх представниками не було належним чином доведено, що затверджені оскаржуємими рішеннями виконавчого комітету розрахунки є хибними та такі, що не відповідають дійсності.

Також позивачі обґрунтовують незаконність оскаржуваних рішень тим, що ОК «МЖСТ ДОМ» не має права надавати послуги опалення будинку, так як не отримав ліцензію на постачання теплової енергії.

Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» встановлено, що теплова енергія це товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Цієюж статтею визначено, що постачання теплової енергії (теплопостачання) це господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та ст. 23 Закону України «Про теплопостачання» ліцензуванню підлягає господарська діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.

Разом з тим, такі види господарської діяльності, як надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, є окремими видами господарської діяльності, які у відповідності до ст. 2, 9 цього Закону «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» не підлягають ліцензуванню.

Слід зазначити, що відповідно до положень пункту 3 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 N 1198, споживач теплової енергії - фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору, а у відповідності до пункту 4 цих Правил користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії між споживачем і теплопостачальною організацією.

В свою чергу, Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 N 630 (далі - Правила), регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг, і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а у відповідності до положень пункту 8 Правил вказані вище послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Слід зауважити, що відповідно до статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

З огляду на зазначене вище, чинними законодавчими та нормативно-правовими актами чітко розмежовано відносини, які регулюються договором купівлі-продажу теплової енергії, та відносини, які регулюються договором про надання житлово-комунальних послуг, а саме встановлено, що відносини у сфері теплопостачання регулюються договором купівлі-продажу теплової енергії, який укладається між теплопостачальною організацією та фізичною особою, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридичною особою, яка використовує теплову енергію, а відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг регулюються договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, який укладається між суб'єктом господарювання, визначеним у встановленому законодавством порядку виконавцем відповідних житлово-комунальних послуг, та фізичною або юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати зазначені послуги.

Оскільки ОК «МЖСТ ДОМ» надає житлово-комунальні послуги з централізованого опалення і не є теплопостачальною організацією, ліцензія на проведення такої діяльності не потрібна.

ОК «МЖСТ ДОМ» виробляє та використовує теплову енергію виключно для власних потреб, отже не зобовязане за чинним законодавством отримувати ліцензію.

Щодо посилань позивачів на те, що відповідач при прийняті оскаржуваних рішень не дотримався вимог ст.ст. 1,7,8,9,12,13,20,21,35 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», хочу зазначити наступне.

Такі посилання позивачів не відповідають нормам матеріального права, а саме п. 12 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки відповідно до вищезазначеного пункту «дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово - комунальні послуги.»

Враховуючи п. 12 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» вбачається, що доводи позивачів, щодо не прийняття оскаржуваних рішень відповідно до процедури передбаченої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам вищевказаного закону, оскільки не розповсюджуються на правовідносини, які мають місце.

Щодо посилань позивача на те, що Обслуговуючим кооперативом «МЖСТ ДОМ» не було проведено громадських слухань та не було погоджено тариф з власниками квартир відповідно до положень ст.ст. 11, 16, 23, 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», то треба зазначити наступне.

Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів встановлений не ст.ст. 11,16, 23, 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», як зазначають позивачі, а Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затверджений Наказом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 390 від 30.07.2012 року (далі «Порядок»).

Відповідно до п. 2.1. Порядку субєкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Пунктом 2.2. порядку встановлено, що протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування субєкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами.

З пунктів 2.2 та 2.3 вбачається, що субєкти господарювання, які надають житлово-комунальні послуги, зокрема послуги з теплопостачання та послуги з утримання будинку та прибудинкової території доводять інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів наступним шляхом: шляхом розміщення на офіційному веб - сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб - сайті субєкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них.

Враховуючи вищезазначені приписи, ОК «МЖСТ ДОМ» було доведено відповідну інформацію шляхом розміщення на інформаційних стендах та на кожній парадній будинку № 59-Д по вул. Ак. Вільямса. Докази відповідного розміщення були надані відповідачеві при подані всіх необхідних документів.

Отже, з аналізу зазначених норм, вбачається, що ОК «МЖСТ ДОМ» здійснило повідомлення мешканців будинку № 59-Д по вул. Ак. Вільямса відповідно до положень чинного законодавства.

Крім того, позивачі в своєму адміністративному позові (уточненому) також засвідчують оприлюднення проектів оскаржуваних рішень і на офіційному сайті ВК ОМР 04.11.2014 р., що додатково підтверджує виконання всіх необхідних дій з доведення інформації до мешканців ВК ОМР.

Більш того, посилання позивачів на не погодження з кожним власником відповідних тарифів, є необґрунтованим, оскільки такої вимоги не встановлено жодним нормативно-правовим актом.

Проте судом встановлено, що 04.11.2014р., на імя міського голови ОСОБА_17 ОСОБА_1 та інші власники квартир буд.59-Д по вул.. Ак. Вільямса в м.Одесі направлено колективне звернення , яким вони зазначили що їм стало відомо про звернення до виконавчого комітету ОМР ОК «МЖСТ ДОМ» з проханням прийняти новий тариф на опалення, проте останні не провели громадські слухання, крім того структура та тариф не погоджувався та не були проведені збори з цього приводу, у звязку з чим просили відмовити ОК «МЖСТ ДОМ» у прийнятті нових тарифів.(а.с.29-31,) . 17.11.2014р. вони знову звернулися з аналогічним листом на імя міського голови, керівника міського господарства Одеської міської ради, Департаменту економічного розвитку Одеської міської ради (а.с.32-37), де знову просили про перевірку тарифів, розрахунку на опалення, його показників, штатного розкладу, про делегування мешканцями будинку погодженої комісії щодо нових тарифів на прохання голови правління ОК «МЖСТ ДОМ», проте засідання так і не було проведено. Аналогічне звернення також було надіслано до Президента України, Віце- премер-міністра України-Міністра регіонального розвитку та будівництва та житлово-комунального господарства України ОСОБА_18Б.(а.с.38-42).

Згідно з карточки по зверненнями громадян колективне звернення (Бородинчик В.А.0 було зареєстровано 04.11.2014р., повторно 17.11.2014р., а відповідь на них була надано 09.12.2014р.(а.с.133).

З відповіді юридичного Департамента Одеської міської ради від 09.12.2014р. №2114-6/вих. ОСОБА_1 вбачається, колективне звернення яке надійшло від Адміністрації президента України ,розглянуто та питання встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги для ОК «МЖСТ ДОМ» встановлені рішеннями виконкому ОМР від 27.11.201р. №351,353.(а.с.166-167).

Статтею 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначені основні принципи державного регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

Відповідно до пунктів 3, 4, 5, 7 частини 1 статті 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах:

відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво;

відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства;

відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості;

гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

чи відповідають вони іншим принципам, закріплених у статті 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", зокрема відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства; відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості; гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

Отже, приймаючи рішення про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, орган місцевого самоврядування перевіряє відповідні розрахунки тарифів та несе відповідальність за встановлення таких тарифів.

Згідно ст. 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 31 цього Закону порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Так, з метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. затверджених постановою КМ України від 01.06.2011 N 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги",

Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.

Відповідно до вищезазначеного Порядку тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку.

З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг).

Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва за житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 N 390 затверджено Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад (далі - Порядок доведення до споживачів інформації)

Відповідно до пункту 1.1 Порядку доведення до споживачів інформації цей Порядок визначає механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, (далі - суб'єкти господарювання), до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів па житлово-комунальні послуги.

Відповідно до пункту 2.2 Порядку доведення до споживачів інформації протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу місцевого самоврядування суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифу за визначеним цим Порядком способами.

Пунктом 2.14 Порядку доведення до споживачів інформації передбачено, що контроль за дотриманням суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну ціп/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.

Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

П. 2.4. Порядку передбачено, що Суб'єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація:загальний розмір тарифу (з податком на додану вартість) для кожного конкретного будинку;перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість;періодичність та строки надання послуг;обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.

2.6. Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком.

2.7. Інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною.

Відповідно до п. 2.8. у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання.

Зауваження і пропозицій, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду суб'єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб'єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення.

2.11. У разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення суб'єкт господарювання письмово сповіщає про це орган місцевого самоврядування.

2.12. Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим ніж 14 календарних днів та більшим ніж 20 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги.

2.13. Суб'єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації обов'язково зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати.

2.9. Суб'єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб'єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення.

Згідно 2.14. Порядку встановлено, що Контроль за дотриманням суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.

судом встановлено, що позивачу звертались з приводу встановлення тарифів до відповідача з певними зауваженнями, але ці озернення не були надіслані для розгляду ОК «МЖСТ ДРМ» щодо врахування їх пропозицій та зауважень. кріт того відповідаль на вказані озернення було надано 09.12.2014р., тобто вже після прийняття відповідачем цих рішень №351 та 353 від 27.11.2014р.

Таким чином відповідач не виконав належний контроль наведений в 2.4.,2.6., 2.7., 2.8., 2.9., 2.14. Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад .

Відповідно до вимог частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Таким чином, особа має право оскаржити нормативно-правовий акт не лише тоді, коли щодо неї застосовано цей акт, а й на майбутнє - щоб запобігти такому застосуванню, але за умови, що така особа є суб'єктом відповідних правовідносин.

Згідно з статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з висновком ЄСПЛ у справі "Проніна проти України" (рішення від 18 липня 2006 року) кожен доречний і важливий аргумент особи має бути проаналізований і одержати відповідь суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, суд звертає увагу на наступне.

Основними вимогами до рішення суб'єкта владних повноважень в спірних правовідносинах є законність такого рішення (тобто правильне застосування норм матеріального права) та дотримання при його прийнятті вимог процесуальних норм (тобто, норм, які встановлюють процедуру прийняття даного рішення).

Відповідно до вимог чинного законодавства України рішення суб'єкта владних повноважень повинно відповідати як вимогам законності (тобто правильне застосування норм матеріального права), так і бути прийнятим у точній відповідності до встановленої законом процедури (дотримання процесуальних норм).

Дотримання процедури при прийнятті суб'єктом владних повноважень оскаржуваного рішення перевіряється адміністративним судом з огляду на дотримання ним вимог частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Таким чином виконавчий комітет Одеської міської ради виконує функцію органу місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 6 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.

Відсутність дотримання вказаних норм закону відповідачем щодо прийняття оскаржуваних рішень, належними доказами представниками Виконавчого комітету Одеської міської ради суду не спростовано. А тому в цій частині позов є обґрунтованим.

Таким чином, враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку, що порушене право позивачів встановлене ст. 6 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" та в дотриманні органом місцевого самоврядування процедурних вимог з приводу прийняття даних рішень. Дотримання вказаної процедури забезпечить дотримання прав та інтересів позивачів у процесі встановлення згідно вимог закону обґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги.

У відповідності до положень п. 1. ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Тобто предметом розгляду спору можуть бути, рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Відповідач в силу положень частини 2 статті 71 КАС України не спростував повністю покликання позивача і не довів суду відповідність оскаржуваних рішень вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.

За таких умов позов підлягає задоволенню частково лише з підстав недотримання відповідачем процедури, передбаченої Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.

З інших наведених позивачами підстав позов є необґрунтованим та таким що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 5, 7 , 11,12,13,14 ,30, 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 360 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 28,59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", постановою КМ України від 01.06.2011 N 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", Наказом Міністерства регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України , від 30.07.2012, № 390 "Про затвердження Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад", ст. 162 суд- ст.ст.2, 3, 7, 9, ч.2 ст.11, 69, 71, 72, 158-164, 167 ч.2 КАС України,суд-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи на боці відповідача без самостійних вимог щодо предмету спору Обслуговуючий кооператив «МЖСТ ДОМ», про визнання незаконним та скасування рішення, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №351 від 27.11.2014р. «Про встановлення для населення тарифів на теплову енергію та послуги опалення й гарячого водопостачання, що надаються даховою котельнею обслуговуючого кооперативу «МЖСТ ДОМ» для будинку, розташованого за адресою :м.Одеса вул. Академіка Вільямса, 59-Д».

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №353 від 27.11.2014р. «Про встановлення тарифів на послуги з утриманням будинку і споруд на прибудинкової території, розташованих за адресою :м.Одеса вул. Академіка Вільямса, 59-Д для ОК МЖСТ «Дом»».

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом 10-ти днів з дня її оголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя Домусчі Л.В.

23.09.2015