463/3815/15-а
2-а/463/168/15
У Х В А Л А
про відкриття провадження в частині виог
07 вересня 2015 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова Шеремета Г.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Винниківської міської ради, третьої особи: ОСОБА_2 про визнання бездіяльність відповідача протиправною, визнання нечинним та скасування рішення, стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулався до суду з позовною заявою про визнання бездіяльність відповідача протиправною, яка полягає в недотриманні обовязку оприлюднити проект рішення та самого рішення № 1308 17-ої сесії від 03.07.2014 року «Про затвердження гр. ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Лермонтова у м. Винники», визнання нечинним та скасування даного рішення, стягнення моральної шкоди в розмірі 2000 грн. Крім того, просила поновити строк звернення із адміністративним позовом, оскільки такий був пропущений з поважних причин.
Оглянувши матеріали позовної заяви, вважаю, що провадження уданій адміністративній справі за слід відкрити в частині вимог, в решті вимог слід відмовити у відкритті провадження у справі, оскільки такі не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Цей висновок підтверджується наступним.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
При вирішенні питань, пов'язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати роз'яснення, викладені в п.п. 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" (із змінами від 19.03.2010 року № 2), а також Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України.
При цьому, суд виходить з того, що згідно зі ст.ст. 13 і 14 Конституції України, ст.ст. 177, 181, 324 і главою 30 ЦК України - земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК України, ст. 2, 5 ЗК України).
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України, розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК України та інші).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 № 3.
Із змісту позовної заяви вбачається, що об'єктом спору є земельна ділянка у межах території України, у звязку з чим, незважаючи на участь у спорі суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України такий спір розглядається в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Тому в частині вимог позивача про визнання нечинним та скасування рішення № 1308 17-ої сесії від 03.07.2014 року «Про затвердження гр. ОСОБА_2 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Лермонтова у м. Винники» слід відмовити, оскільки такий спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, в іншій чатині позовних вимог позовна заява відповідає вимогам ст. 106 КАС України, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, підсудна Личаківському районному суду м. Львова, тому, вважаю, що провадження у даній адміністративній справі про визнання бездіяльність відповідача протиправною, яка полягає в недотриманні обовязку оприлюднити проект рішення та самого рішення № 1308 17-ої сесії від 03.07.2014 року «Про затвердження гр. ОСОБА_2», стягнення моральної шкоди в розмірі 2000 грн. слід відкрити, призначивши справу до розгляду в судовому засіданні.
Керуючись ст.107, ч. 1 ст. 109 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Поновити позивачу строк звернення із адміністративним позовом.
Відкрити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Винниківської міської ради, третьої особи: ОСОБА_2 про визнання бездіяльність відповідача протиправною, стягнення моральної шкоди.
Справа розглядатиметься судом у складі судді Шеремети Галини Ігорівни одноособово.
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Винниківської міської ради, третьої особи: ОСОБА_2 про визнання нечинним та скасування рішення.
Розяснити позивачу, що відмова у відкритті провадження у справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом в порядку адміністративного судочинства.
Копію ухвали направити сторонам та третій особі. Надіслати відповідачу та третій особі копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів та запропонувати відповідачу подати письмові заперечення проти позову, та докази, які у нього є.
Про дату судового засідання сторони повідомити додатково.
Розяснити особам, які беруть участь у справі їх процесуальні права.
Стаття 49 КАС України: Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання і відводи; давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм КАС України. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Стаття 51 КАС України: Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 КАС України, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду. Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суддя Г.І. Шеремета