Справа № 263/8549/15-а
Провадження № 2-а/263/234/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2015 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, при секретарі ОСОБА_2, розглянувши в залі суду в місті Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобовязання здійснити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
17 липня 2015 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії. У позовній заяві зазначила, що з 25.11.2010 року вона вийшла на пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Пенсія їй призначена з розрахунку 82% суми заробітної плати, яка обчислена з посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років. 23.06.2014 року позивач звернулась до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з вимогою про перерахунок пенсії з урахуванням складових заробітної плати за період з 01.11.2008 року по 24.11.2010 року. У перерахунку їй було відмовлено, у звязку з чим позивач звернулась до суду про перерахунок пенсії. Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 15.09.2014 року дії відповідача були визнані незаконними та суд зобовязав відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2014 року. Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 22.12.2014 року постанова суду першої інстанції залишена без змін. Однак рішенням від 23.01.2015 року № 3 відповідач відмовив у перерахунку пенсії в ході виконання вищезазначеного рішення суду. Посилаючись на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, просить задовольнити її позовні вимоги, а саме: визнати неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, які виразилися у відмові в перерахунку пенсії в розмірі 82% від середньої заробітної плати виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят, а також без урахування сум індексації заробітної плати. Скасувати рішення УПФУ України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області від 23.01.2015 року № 3 про відмову у перерахунку пенсії. Зобовязати УПФУ України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області згідно з постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 15.09.2014 року та ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 22.12.2014 року здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2014 року, в розмірі 82% від заробітної плати з урахуванням додаткових складових заробітної плати індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят.
Ухвалою суду від 20.07.2015 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.07.2014 року по 16.01.2015 року на підставі вимогст. 99 КАС України.
Позивач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області надіслав до суду заперечення, в яких просив справу розглянути за його відсутності, а також зазначив, що призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з положеннямист. 37 Закону України «Про державну службу» при розрахунку пенсії такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та допомога за заміщення посад не входять в заробітну плату для обчислення пенсії.
Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцямиу розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз норм ст. 33 Закону України «Про державну службу», а такожЗакону України «Про оплату праці» дозволяє зробити висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Також зазначає, що з 01.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» пенсія державним службовцям обчислюється в розмірі 70% від суми їхньої місячної заробітної плати. При розрахунку пенсії за вказаними судовими рішеннями розмір пенсії позивача складав би 2052,04 гривень, а на даний час розмір її пенсії складає 2255,64. За таких умов було відмовлено ОСОБА_3 у перерахунку пенсії за рішенням суду, оскільки це призводить до зменшення існуючого розміру пенсії. З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3
Вислухавши думку позивача, її представника, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 25.11.2010 року позивач є отримувачем пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу в Україні»та перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 15.09.2014 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволені частково. Визнано неправомірними дії УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області без урахування індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.07.2014 року.
Зобовязано УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.07.2014 року, з урахуванням індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.12.2014 року постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 15.09.2014 року залишено без змін.
Рішенням УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя про відмову у перерахунку пенсії від 23.01.2015 року № 3 ОСОБА_3 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за рішенням суду у звязку зі зменшенням розміру пенсії.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обовязки громадянина.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу»пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Позивачеві було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 25листопада 2010 року у розмірі 82% заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року у справі N 1-7/99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки пенсія позивачеві була призначена з 25.11.2010 року відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 82% заробітної плати, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 4-5, 7-8), при проведенні її перерахунку розмір пенсії не може бути зменшений у звязку із набранням чинності змін до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову в перерахунку пенсії є такими, що не відповідають вимогам закону, а вимоги позивача законними та обґрунтованими.
На підставіст. 19, 46 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 8-11, 94, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобовязання здійснити певні дії задовольнити.
Визнати незаконними дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області, які виразились у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_3 в розмірі 82% від середньої заробітної плати індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та зміну базового місяця індексації пенсії при здійсненні перерахунку.
Рішення ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову у перерахунку пенсії від 23.01.2015 року № 3 скасувати.
Зобовязати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області згідно з постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 15.09.2014 року та ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 22.12.2014 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 17.01.2015 року, в розмірі 82% від заробітної плати з урахуванням додаткових складових заробітної плати індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Томілін