Справа № 127/18745/15-а
Провадження №2-а/127/584/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" вересня 2015 р. Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді: Овсюк Є.М.
при секретарі: Олійник І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Вінниці про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області звернувсяОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в м.Вінниці про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України м Вінниці та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи» виходячи із заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС. Постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення,які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Цей порядок визначає механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи». Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, віднесений до 1 категорії осіб,які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалідом 3 групи, захворювання яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, у зв'язку з чим йому була призначена пенсія відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991р. а також додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.50 цього Закону. 10.07.2015 року позивач звернувся до ПФУ здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідно до чинного законодавства, однак відповідач відмовив в перерахунку, мотивуючи це тим, що враховуючи те, що розмір пенсійної виплати з 18.02.2015 року перевищив 3654 гривень з 01.03.2015 року розмір пенсії здійснюється утримання податку на доходи фізичних осіб та військовий збір . в загальному сума податку становить 15 % з суми пенсії, що перевищує 3654 гривень під час нарахування проводиться розрахунок сум податку на доходи фізичних осіб та сум військового збору. Такі дії пенсійного органу є протиправними та такими, що порушують приписи ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.164 податкового Кодексу України, що змусило позивача звернутись до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та просив суд його задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та просила суд відмовити в його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення вимог позову виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалідом 3 групи, захворювання яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, у зв'язку з чим йому була призначена пенсія відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991р. а також додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.50 цього Закону
Загальний розмір пенсії позивача складає 3685,72 грн.
З 01.03.2015 року відповідачем управлінням Пенсійного Фонду України в м.Вінниці встановлено ставку податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн., в розмірі 15%.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Закон «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок, зокрема, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за: 1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; 2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою; 3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Згідно п.18 ст.20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 надаютьсягарантовані державою компенсації та пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Згідно ст.49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за цим законом призначаються державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, за шкоду, спричинену здоров»ю.
Таким чином, державна пенсія за цим Законом а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров»ю - є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені змінидо Податкового Кодексу України ,які набули чинності з 01.01.2015 р.
На підставі п.п. 164.2.19п. 164.2ст. 164 Податкового Кодексу України, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій ,якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати , встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
Згідно до п. 164.3 ст. 164 Податкового Кодексу України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.
Відповідно п. 165.1.3п.165.1 ст. 165 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставіст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав у відповідача щодо нарахуваннясуми податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» , Податковим Кодексом України, ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 163, 183 -2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного Фонду України у м.Вінниці щодо нарахування та утримання з 01.03.2015 року сум податку на доходи фізичних осіб із розміру призначеної та нарахованої ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у м.Вінниці видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01.03.2015 року та сплатити йому недоотриману суму пенсії за період з березня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: