Постанова № 51598786, 22.09.2015, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.09.2015
Номер справи
127/19016/15-а
Номер документу
51598786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/19016/15-а

Провадження №2-а/127/593/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2015 р. Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді: Овсюк Є.М.

при секретарі: Олійник І.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобовязання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов'язання вчинення певних дій.

Позов мотивований тим, що з 13.01.2010 року по даний час позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію, обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року. З січня 2010 року по липень 2012 року позивач отримував пенсію за вислугу років, яка відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції станом на 15.01.2011, чинній на час призначення пенсії, була обчислена у розмірі 90 % середньомісячного заробітку. У звязку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці з проханням здійснити перерахунок пенсії, надавши відповідну довідку прокуратури Вінницької області про розмір нового середньомісячного заробітку, який склав 8037,97 грн. Відповідач на підставі наданої позивачем довідки здійснив перерахунок призначеної пенсії з 01.07.2012 року у розмірі 80% від нового розміру середньомісячного заробітку, при цьому про застосування 80 %, а не 90 %, позивача ні письмово, ні в іншій формі не було повідомлено. 26.02.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці з проханням здійснити перерахунок пенсії, враховуючи розмір встановленої пенсії 90 %, надавши довідку прокуратури Вінницької області № 18/214 від 17.02.2015 року про розмір середньомісячного заробітку відповідно до зазначеної постанови КМУ, який склав 8037,97 грн. Позивач просив здійснити йому перерахунок пенсії у розмірі 90 % середньомісячного заробітку (8037,97 грн.), виходячи з того, що вона була призначена і виплачувалась до внесення відповідних змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Проте управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці листом від 27.02.2015 року № 49/ч-1 повідомило його про те, що з 01.07.2012 року йому проведено перерахунок пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати, на які нараховувались страхові внески, фактично відмовивши йому у перерахунку пенсії, виходячи із встановленого при призначенні пенсії розміру 90 %, що змусило позивача оскаржити таке рішення до суду. Постановою Вінницького міського суду від 26.03.2015 року управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці зобовязано перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років з 01.03.2015 року, виходячи з 90% від середнього заробітку, яка набрала законної сили згідно з ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.05.2015 року. Незважаючи на це, відповідачем 13.07.2015 року незаконно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з розміру 90% та довідки прокуратури області про розмір заробітної плати № 18-ф-511 від 03.07.2015 року. Таке рішення суттєво обмежує зміст та обсяг його пенсійних прав, всупереч забороні на таке обмеження, встановленій ст. 22 Конституції України, що змусило позивача звернутись до суду з даним позовом.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та просив суд його задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та просила суд відмовити в його задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення вимог позову виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що з січня 2010 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до довідки № 18/214 від 17.02.2015 року, виданої Прокуратурою Вінницької області, заробітна плата позивача з 14.06.2012 року становить 8 037, 97 гривень.

Відповідно до листа № 49/ч-1 від 27.02.2015 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку його пенсії та повідомило його про те, що з 01.07.2012 року йому проведено перерахунок пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати, на які нараховувались страхові внески.

Постановою Вінницького міського суду від 26.03.2015 року управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці зобовязано перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років з 01.03.2015 року, виходячи з 90% від середнього заробітку, яка набрала законної сили згідно з ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.05.2015 року.

10.07.2015 року позивач посилаючись на ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 1991 року у редакції станом на 01.04.2015 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 42 «Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці з заявою про перерахунок пенсії, призначеної йому 13.01.2010 року, виходячи з розміру 90% та довідки прокуратури області про розмір заробітної плати № 18-ф-511 від 03.07.2015.

Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці від 13.07.2015 № 267/ч-1 у задоволенні заяви про перерахунок пенсії йому відмовлено.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-III, чинній до 1 жовтня 2011 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру2, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.

Разом з тим, правила щодо перерахунку пенсій працівників прокуратури залишились незмінними.

Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31 травня 2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», підвищена заробітна плата працівників прокуратури.

Згідно із ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Тобто, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру2 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку його пенсії є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону.

Згідно статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Крім того, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії 10.07.2015 року, тому й перерахунок слід здійснювати із вказаної дати.

Відповідно до статей 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання протиправними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобовязання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

ОСОБА_3 адміністративний суд від 13.06.2012 року № 1483/12/13-12 доводить до відома суддів місцевих загальних як адміністративних та апеляційних судів, що установивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобовязати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Статтею 162 ч. 3 КАС України зазначається, що суд при вирішенні справи може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про визнання дії відповідача протиправними та про необхідність зобовязати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці перерахувати та пенсію ОСОБА_1 з дня звернення щодо перерахунку пенсії, тобто, з 10.07.2015 року, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 03.07.2015 року № 18-ф-511.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 1-1 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 45 «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 163, 183 -2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та обмеження її розміру протиправними.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці перерахувати ОСОБА_1 з 10.07.2015 року пенсію за вислугу років із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Вінницької області № 18-ф-511 від 03.07.2015 року виходячи з 90 % зазначеного у довідці середньомісячного заробітку.

Постанову суду допустити до негайного виконання.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отриманнякопії постанови.

Суддя: