Постанова № 51576886, 24.09.2015, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
24.09.2015
Номер справи
554/12105/15-а
Номер документу
51576886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 24.09.2015 Справа № 554/12105/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року

Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

ВСТАНОВИВ:

07.09.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування своїх позовних вимог послався на те, що він є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії у 1987 році. Вважає, що розмір його пенсії згідно п.4 ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має бути більшим, ніж нараховано відповідачем. Зокрема зазначає, що при призначенні йому пенсії не враховано низки урядових постанов щодо кратності виплати середньомісячної заробітної плати, виходячи з 100% тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи. Крім того вказує, що відповідач не скористався своїми повноваженнями і не витребував відповідні документальні дані, в тому числі із архіву Полтавського АТП-15327.

Відповідач надав суду заперечення, згідно яких просив відмовити у задоволенні позову за безпідставністю.

Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за віком призначену з 06.10.2013 року відповідно ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 24.03.2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду.

При обчисленні пенсії ОСОБА_1 до уваги взято страховий стаж, тривалістю 19 років 2 місяці 5 днів, в тому числі період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 04.10.1987 року по 05.11.1987 року, зарахований в 3-х кратному розмірі. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 складає 0,25875. Заробітну плату враховано за 60 місяців роботи з 01.10.1987 року по 30.09.1992 року та за період страхового стажу з 01.07.2000 року по 30.09.2013 року, коефіцієнт заробітку становить 1,513117, заробіток для обчислення пенсії з застосуванням показника середньомісячного заробітку по Україні за 2012 рік 2368,70 грн., становить 3584,25 грн. Розмір пенсії станом на 01.03.2015 року становить 1098,24 грн. на місяць, в тому числі 170,82 грн. додаткова пенсія потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Статтею 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, якіпостраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок № 1210).

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Таким чином, розмір пенсії ставиться в залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_2 СРСР, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС», надано право керівникам підприємств та організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, по підвищених до 100% тарифним ставкам і посадовим окладам.

ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 17.05.1986 року № 964-рс «Про виділення Міфненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» було передбачено з метою прискорення робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виділити у розпорядження Міненерго СРСР додатковий фонд заробітної плати в розмірі 1000 тис. рублів; надати право голові урядової комісії по ліквідації наслідків аварії виплачувати робітникам, що відзначилися, за виконання особливо важливих і відповідальних робіт в залежності від небезпеки їх проведення одноразову винагороду в розмірі до 1 тис. рублів; дозволено керівникам міністерств і відомств, що беруть участь у ліквідації аварії, за погодженням із головою урядової комісії проводити у виняткових випадках оплату праці працівників, зайнятих на вказаних роботах у ІІІ зоні небезпеки, в п'ятикратному розмірі порівняно з установленими діючим законодавством нормами, по ІІ зоні - в чотирикратному розмірі, і в І зоні - в трикратному розмірі.

За правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 13.08.2003 року, яка є обов'язковою для врахування в силу приписів ст.244-2 КАС України, суду слід, зокрема, перевірити, чи отримував фактично позивач заробітну плату, яку, на його думку, потрібно враховувати при призначенні пенсії.

Відповідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем не надано суду жодних доказів про розміри фактично отримуваної ним заробітної плати з 04.10.1987 року по 05.11.1987 року та якими первинними документами це підтверджується (розрахунковим листом, табелем обліку робочого часу, довідкою, тощо).

У зв'язку з вищевикладеним, суд, не заперечуючи наявності у ОСОБА_1, як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС права на отримання належного розміру пенсії, обчисленої із заробітної плати за роботу в зоні ЧАЕС у повному обсязі, приходить до висновку, що відмову УПФУ Октябрського району в м. Полтаві у перерахунку пенсії позивача за відсутності доказів фактичного отримання позивачем відповідної заробітної плати, не можна вважати протиправною.

Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобовязання провести перерахунок і виплату пенсії відповідно ст.51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів із дня її отримання.

Суддя В.М.Микитенко