Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
м. Коломия, пр. Грушевського, 29, 78200, (03433) 4-71-98
Справа № 2-а-3437
2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2010 р. Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
у складі: головуючого-судді Хільчука 1.1.,
секретаря Матушевської Г.І.,
з участю: позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломиї справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про визнання дій неправомірними та про виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
встановив:
В листопаді 2010 року позивачка звернулась до суду з даним позовом, підтримуючи який в судовому засіданні пояснила, що 07 грудня 2006 року народила доньку ОСОБА_2. В зв'язку з народженням дитини вона звернулася із заявою до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради про призначення та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і видатками, обумовленими народженням і похованням" передбачено, що допомога надається в розмірі, що встановлюється правлінням фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до вимог ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. Однак, згідно поданої нею заяви, їй нарахована допомога по догляду за дитиною в меншому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством. На вимогу перерахувати розмір допомоги відповідач їй відмовив у цьому.
Вважає таку відмову неправомірною, оскільки цим порушено її конституційні права на соціальний захист і достатній рівень життя, які згідно ст.22 Конституції України не можуть бути звуженими.
Просить визнати дії відповідача щодо відмови виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років неправомірними та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради недоплачену їй допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, починаючи 28.02.2007 р. по 07.12.2009р. судові витрати покласти на відповідача.
Відповідач в судове засідання не з»явився, однак подали заяву про слухання справи у їх відсутності та заперечення на позов , у якому не визнав позовних вимог та мотивує тим, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена позивачці відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції чинній на момент призначення даної допомоги ОСОБА_1 визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Пунктом 9 Порядку встановлено, що "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму".
Відповідно до даного розрахунку доходу сім'ї різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї ОСОБА_1 в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, був перерахований позивачці з місяця подання отримувачем допомоги заяви, до закінчення строку її призначення. Згідно п.19 ч.2. виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний здійснюється протягом шести календарних місяців, якщо особа не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Пунктом 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що Закон про Держаний бюджет України затверджує повноваження органам державної влади виконувати Державний бюджет України протягом бюджетного періоду. Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України "бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року".
Крім того, ч.10 ст.78 Бюджетного кодексу України визначено, що "після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань". Таким чином, норми які вводяться законом про Державний бюджет діють протягом бюджетного року є безумовними та пріоритетними відносно інших законів. Просить в позові відмовити.
Вислухавши пояснення позивачки та, з'ясувавши обставини в справі, підтверджені тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Згідно частини 2 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції Закону № 107-УІ (107-17) від 28.12.2007 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, був перерахований позивачці з місяця подання отримувачем допомоги заяви, до закінчення строку її призначення. Згідно п.19 ч.2. виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний здійснюється протягом шести календарних місяців, якщо особа не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Пунктом 20 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що Закон про Держаний бюджет України затверджує повноваження органам державної влади виконувати Державний бюджет України протягом бюджетного періоду. Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України "бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року".
Що стосується перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік, то суду слід відмовити у задоволенні таких вимог відповідно до ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» , що допомога у 2009 році по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і здійснюється в розмірах і в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2009 року виплачується у розмірі, дорівнює різниці між 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Дані норми закону не визнані неконституційними.
Крім того, ст.78 Бюджетного кодексу України визначено, що «після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань». Таким чином, норми які вводяться законом про Державний бюджет діють протягом бюджетного року є безумовними та пріоритетними відносно інших законів.
4.2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч.1ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.
Позивачка не звернулася до суду із заявою про поновлення пропущеного строку і не навела причин поважності пропуску цього строку, а тому в задоволенні позову слід відмовити з підстав наведених у постанові , оскільки сама позивачка підтвердила, що дізналася своєчасно про її порушене право.
На підставі ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми (в редакції 2001 р.), ст. 1,2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року та керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
захисту населення Коломийської міської ради про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради по відмові ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років неправомірними та стягненні з управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради недоплачену їй допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, починаючи 28.02.2007 р. по 07.12.2009р. - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова набирає законної сили після закінчення встановленого строку апеляційного оскарження.
Суддя: Хільчук І.І.