ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2015 р.
Справа № 923/1063/15
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів О.Л. Воронюка, В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання – О.В.Кубік,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився, про дату, час і місце розгляду апеляційної скаргу повідомлений належним чином,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт"
на рішення господарського суду Херсонської області від 20.07.2015 р.
у справі №923/1063/15
за позовом Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт"
про стягнення 19 380,00 грн.,
встановив:
Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося з позовом до Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про стягнення пені в сумі 19 380,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на несвоєчасне виконання відповідачем рішення Антимонопольного комітету України №81-р/к від 31.10.2014р., яким на ДП "Херсонський морський торговельний порт" було накладено штраф в розмірі 68 000 грн. за вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 20.07.2015р. позов задоволено з підстав доведеності та обґрунтованості позовних вимог.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просив рішення скасувати, в позові відмовити, посилаючись на нез'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи; порушення судом норм матеріального та процесуального права. В апеляційній скарзі порт зазначив, що нарахування пені за несвоєчасну сплату штрафу було зупинено з дати прийняття ухвали господарським судом Херсонської області від 15.01.2015р., якою порушено провадження у справі №923/37/15 та прийнято до розгляду позовну заяву Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" про визнання недійсним рішення АМК України №81-р/к від 31.10.2014р., і припинено з дати прийняття рішення господарським судом Херсонської області по вказаній справі від 20.03.2015р. Оскільки в період з 21.03.2015р. по 08.04.2015р., за який позивач просить стягнути пеню, рішення господарського суду Херсонської області у справі №923/37/15 було оскаржено, право на нарахування пені за вказаний період є незаконним. В обґрунтування доводів, викладених в апеляційній скарзі, скаржник послався на ч. 1 ст.48, ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та ч.3,4 ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
У запереченнях на апеляційну скаргу Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення як безпідставну та розглянути скаргу за відсутністю представника позивача.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
31.10.2014 року за результатами розгляду матеріалів справи №62/2-14 адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення №81-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким визнано, що ДП "Херсонський морський торговельний порт" протягом 2013 року та першого півріччя 2014 року займав монопольне становище на ринку послуг з транспортного оброблення вантажів на сегменті виконання стивідорних робіт в межах міста Херсона з частками 58,6 та 48,48 відсотків відповідно; діяння порту, яке полягає у відмовах 25.04.2014р. та 12.05.2014р. в наданні ТОВ "Грейн-Борд" послуг з транспортного оброблення вантажів за генеральним договором № 18/170Д, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною 1 статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; за допущене порушення відповідно до частини першої пункту 2 статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на ДП "Херсонський морський торговельний порт" накладено штраф у розмірі 68000 грн. (а.с.10-13).
ДП "Херсонський морський торговельний порт", скориставшись правом на судове оскарження рішення, передбачене ч.1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", звернулося до господарського суду Херсонської області з позовом про визнання недійсним рішення Антимонопольного комітету України №81-р/к від 31.10.2014р.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 20.03.2015р. у справі №923/37/15, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 21.05.2015р. в позові відмовлено (а.с.18-27).
12.08.2015р. Постановою Вищого господарського суду України рішення господарського суду Херсонської області від 20.03.2015р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.05.2015р. залишено без змін (а.с.28-35).
Отже, рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №81-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" є чинним та підлягає обов'язковому виконанню.
Позивач на адресу відповідача супровідним листом направив копію рішення №81-р/к, яке було отримано уповноваженим представником Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" 17.11.2014р. (а.с.14).
22.05.2015р. Державне підприємство "Херсонський морський торговельний порт" сплатило суму штрафу, застосованого за наслідками прийнятого рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №81-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", що вбачається з платіжного доручення №2069 (а.с.42).
В позовній заяві позивач посилається на ч. 5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” на просить стягнути з відповідача пеню за несвоєчасну сплату штрафу накладеного відповідно до рішення Антимонопольного комітету України від 31.10.2014р. №81-р/к за період з 21.03.2015р. по 08.04.2015р. в сумі 19 380 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
За приписами ч. 1 ст. 22 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Порядок виконання рішень органів Антимонопольного комітету України встановлено статтею 56 вказаного Закону, згідно із частиною 1 якої рішення органів Антимонопольного комітету України надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу, відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Абзацами третім - п'ятим частини п'ятої зазначеної статті Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися (підпункт 20.2 пункту 20 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" зі змінами та доповненнями).
Таким чином, початок нарахування пені за прострочення сплати штрафу накладеного відповідно до рішення Антимонопольного комітету України від 31.10.2014р. №81-р/к починається з 21.03.2015р., тобто з наступного дня після прийняття рішення господарським судом у справі №923/37/15 та закінчується 08.02.2015р., тобто по дату, яка передує даті винесення ухвали Одеським апеляційним господарським судом по вказаній справі (а.с.36).
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб’єктів господарювання Антимонопольний комітет України у зв’язку із порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції подає позови до суду, зокрема, про стягнення несплачених у добровільному порядку штрафів та пені.
Приймаючи до уваги викладене, судова колегія дійшла висновку що позовні вимоги Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про стягнення пені за невиконання рішення АМК від №81-р/к від 31.10.2014р. за період з 21.03.2015р. по 08.02.2015р. відповідно до розрахунку позивача в сумі 19 380 грн. підлягають задоволенню.
За таких обставин, господарський суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позову, всебічно, повно та об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи, у зв'язку з чим рішення суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу
України, суд –
постановив:
Рішення господарського суду Херсонської області від 20.07.2015р. у справі №923/1063/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 28.09.2015
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя О.Л. Воронюк
Суддя В.Б. Туренко