ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
ПОСТАНОВА
Іменем України
26.11.12 № 27/268/08-АП
суддя Дроздова С.С.
За позовом: Прокурора Хортицького району м. Запоріжжя в інтересах Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго в особі відокремленого підрозділу Держенергонагляд у Дніпровському регіоні, м. Запоріжжя
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго, м. Запоріжжя
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Дочірнє підприємство Палац культури енергетиків Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69096 м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 16)
про стягнення 10 540 грн. 00 коп. штрафу
Суддя Дроздова С.С.
Секретар судового засідання Скрипець А.О.
Представники:
Позивача: не зявився
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність № 120 від 24.04.2012р.
від третьої особи: ОСОБА_2, довіреність б/н від 20.09.2012р.
від прокуратури: ОСОБА_3, посвідчення № 001867 від 30.08.2012р.
Відповідно до статті 167 ч. 4 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 26.11.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Суд повідомив представників сторін час виготовлення постанови в повному обсязі 03.12.2012р. На підставі статті 160 КАС України постанова складається у термін не більше ніж пять днів.
Прокурор Хортицького району м. Запоріжжя звернувся до господарського суду Запорізької області в інтересах Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго в особі відокремленого підрозділу Держенергонагляд у Дніпровському районі, м. Запоріжжя з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго, м. Запоріжжя про стягнення 10 540 грн. 00 коп. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
22.05.2008р. ухвалою господарського суду відкрито провадження у адміністративній справі № 27/268/08-АП та призначене судове засідання, витребувані у сторін документи та докази необхідні для розгляду справи.
Сутність спору викладена в ухвалах суду від 18.06.2008 р., 03.07.2008 р., 09.09.2009 р., 09.11.2009 р., 11.01.2010р., 08.02.2010р., 11.04.2012р., 10.05.2012р., 20.06.2012р., 03.09.2012р.
26.11.2012р. продовжено судовий розгляд справи № 27/268/08-АП.
26.11.2012р. відповідно до ст. 126 КАС України та змін, які внесені до розділу VІІ Прикінцеві та перехідні положення КАС України судове засідання здійснювалося за допомогою технічних засобів, а саме програмно-апаратного комплексу Оберіг.
У судовому засіданні, судом оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
Головуючий у судовому засіданні доповів про зміст позовних вимог, після чого зясував: чи підтримує прокурор та позивач адміністративний позов, чи визнає його відповідач.
Позивач у судове засідання, відкрите 26.11.2012р. не зявився, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином.
Представник прокуратури підтримав позовні вимоги, на підставах, викладених у адміністративному позові.
Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив, про що свідчить письмовий відзив, наданий до канцелярії суду 28.09.2012р. (міститься в матеріалах справи).
Представник третьої особи проти позову заперечив, про що свідчить письмовий відзив від 05.11.2012р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури відповідача та третьої особи, суд встановив:
Відповідно до ст. 9 Закону України Про електроенергетику державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Згідно п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 07.08.96 р. № 929 метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контрою за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно Статуту Державне підприємство Національна енергетична компанія Укренерго дане підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу президента України від 14.04.00 р. № 598/2000 Про Міністерство палива та енергетики України та Наказу Мінпаливенерго від 02.10.00 р. № 445, є юридичною особою.
Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго.
Відповідно до п. 3 додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області.
25.03.2005р. державним інспектором інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області ОСОБА_4 проведено комплексне обстеження електрообладнання відповідача. У ході перевірки виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено Акт обстеження від 25.03.2005р. № 48/Е1/1093.
На підставі Акту обстеження, оформленого за результатами проведеного заходу видається розпорядчий документ.
Розпорядчими документами є Припис, Розпорядження, Подання.
Відповідно до розділу 7 п. 7.1 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом пяти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає субєкту господарювання Припис.
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_4 Відкритому акціонерному товариству Запоріжжяобленерго виданий Припис від 13.07.2007р. № 48/Е1/947 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання.
У Приписі зазначається чітке формулювання заходів, необхідних для усунення виявлених порушень законодавства. При цьому робиться обовязкове посилання на конкретний пункт нормативно-правового акта та/або нормативно-технічного документа із зазначенням конкретного строку виконання кожного заходу.
Зміст Припису, формулювання заходів Припису, визначених інспектором для виправлення виявлених під час обстеження порушень вимог законодавства, терміни виконання вказаних у Приписі заходів слід визначити так, щоб кінцевий термін дії Припису, як правило, не перевищував трьох місяців.
12.10.2007р. Держенергонаглядом при перевірці відповідача на предмет виконання Припису встановлено факт невиконання п. 1 Припису № 48/Е1/947 від 13.07.2007р., про що складено Акт перевірки від 12.12.2007р. № 48/Е1/926.
Відповідно до розділу 10 п. 10.8 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів рішення про накладення штрафу оформлюється постановою про накладення штрафу за порушення електроенергетику, форма якої встановлена Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до ст. 27 Закону України Про електроенергетику від 16.10.97 р. № 575/97, п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312, старший державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області ОСОБА_5 виніс постанову від 03.03.2008 р. № 48/ПЕ1-5 про накладення на Відкрите акціонерне товариство Запоріжжяобленерго штрафу у розмірі 10 540 грн. 00 коп.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду в електроенергетиці від 15.02.1999р. № 189 державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: застосовувати в установленому законодавством порядку санкції до підприємств, обєкти електроенергетики яких включені до обєднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції; давати у межах своїх повноважень керівниками обєктів електроенергетики приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів з питань електроенергетики.
Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику від 21.07.1999 р. № 1312 старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на субєктів господарської діяльності штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України Про електроенергетику суми штрафів зараховуються до державного бюджету України.
Згідно з п. 10 Положення штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Про часткове виконання законних вимог Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області свідчить листування відповідача з приводу перенесення строків виконання невиконаних пунктів припису від 13.07.2007р. № 48/Е1/947, прийняття до виконання та підписання актів обстежень, приписів, актів перевірок.
Листом від 01.08.2007р. № 1051 відповідачем був направлений на адресу Держенергонагляду в Запорізькій області підписаний та завірений печаткою примірник припису від 13.07.2007р. № 48/Е1/947
Листом від 25.02.2008р. № 219 відповідачем було повідомлено про часткове виконання пунктів від 13.07.2007р. № 48/Е1/947 та самостійно визначений строк виконання невиконаного пункту припису, тобто своїми діями відповідач визнав правомірність припису від 13.07.2007р. № 48/Е1/947, проте на момент перевірки припису встановлений факт його невиконання. Саме тому, постановою від 03.03.2008р. № 48/ПЕ1-5 «Про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суб'єкта господарської діяльності»на ВАТ «Запоріжжяобленерго» накладено штраф у розмірі 10 540 грн. 00 коп.
Доказів сплати штрафу у сумі 10 540 грн. 00 коп. відповідач не надав.
Не погоджуючись з винесеними приписом від 13.07.2007р. № 48/Е1/947 та постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на субєкт господарської діяльності від 03.03.2008р. № 48/ПЕ1-5 відповідачем оскаржені у судовому порядку.
Однак, ухвалою Ленінського районного суду від 24.12.2010 адміністративний позов ВАТ «Запоріжжяобленерго»про визнання протиправним припису № 48/Е1/947 від 13.07.2007р. та скасування постанови № 48/ПЕ1-5 від 03.03.2008р. залишено без розгляду у зв'язку з повторною неявкою представника позивача (відповідача по даній справі) без поважних причин.
Таким чином, з вини відповідача Ленінським районним судом так і не було вирішено по суті питання про визнання незаконними та скасування зазначених постанови та припису, у зв'язку з чим на даний час не має підстав вважати їх незаконними чи протиправними.
У зв'язку з викладеним, посилання відповідача на незаконність та протиправність припису № 48/Е1/947 від 13.07.2007 та постанови № 48/ПЕ1-5 від 03.03.2008р. є безпідставними.
Припис від 13.07.2007 р. № 48/Е1/947 складений у відповідності до чинного законодавства, яке діяло на час його складання, а саме: Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Головним управлінням державного енергетичного нагляду Міністерства енергетики та електрифікації СРСР 21.12.84 р., Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ України від 31.07.96 р. № 28 з чітким посиланням на норми пунктів цих Правил.
Постановою Верховної ОСОБА_3 України від 02.09.91 р. № 1545 Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Вимоги викладені у Приписі № 48/Е1/947 є цілком правомірними та такими, що підлягають виконанню.
Відповідно до ст. 27 Закону України Про електроенергетику субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії регулювання електроенергетики України, державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Невиконання відповідачем п. 1 Припису № 48/Е1/947 від 13.07.07 р. є ухиленням від виконання приписів і є правопорушенням в електроенергетиці.
Відповідно до п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України Про посилення контролю за режимами електричної і теплової енергії від 07.08.99 р. № 929 законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обовязковими для виконання керівниками та посадовими особами субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
На день розгляду справи відповідач не сплатив 10 540 грн. 00 коп. штраф за порушення законодавства про електроенергетику.
У судовому засіданні 26.11.2012р., на підставі статті 151 КАС України суд закінчив зясування обставин та перевірки їх доказами і перейшов до судових дебатів ст. 152 КАС України.
Судові дебати частина судового розгляду, що складаються з промов осіб, які беруть участь у справі.
Представник прокуратури обґрунтовуючи свою правову позицію посилалися лише на обставини і докази, які викладені у позовній заяві та були досліджені у судових засіданнях, позивач в судове засідання не зявився.
Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі.
Представник третьої особи підтримав свої заперечення, викладені у письмовому відзиві наданому у судовому засіданні 05.11.2012р.
Після судових дебатів, суд вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення вступної та резолютивної частини постанови суду
На підставі статті 167 ч. 4 КАС України суд має право проголосити лише вступну та резолютивну частини постанови суду. Суд повідомив усіх учасників адміністративного процесу про час виготовлення постанови суду в повному обсязі 03 грудня 2012р. Частина 4 ст. 167 КАС України має вагоме значення для обчислення початку перебігу строку апеляційного оскарження відповідно до ст. 186 КАС України.
Процесуальні документи, якими у відповідності до приписів статті 158 КАС України вирішується спір по суті, приймаються іменем України та негайно після закінчення судового розгляду. Це повною мірою витікає з приписів ч. 5 ст. 124 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, де зазначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Господарський суд Запорізької області, задовольняє адміністративний позов.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 4, 17, 49, 51,53 ч.2, 94, 158 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Запоріжжяобленерго (69035 м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14) на користь Державного підприємства Національна енергетична компанія Укренерго в особі відокремленого підрозділу Держенергонагляд у Дніпровському регіоні (69015, м. Запоріжжя, вул. Генераторна, 5, код ЄДРПОУ 34190764) штраф у розмірі 10 540 (десять тисяч пятсот сорок) грн. 00 коп. до Державного бюджету України на п/р 31116106700007 у банку Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, одержувач Державний бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, код бюджетної класифікації 21081100.
Видати виконавчий лист.
Суддя С.С. Дроздова
Постанову підписано 03.12.2012р.
Згідно з оригіналом:
Помічник судді О.М. Камаєва
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.