Справа № 2а/1570/168/2011
УХВАЛА
11 січня 2011 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси до Одеської філії державного підприємства «Укрконверсбуд»про стягнення заборгованості, -
встановив:
10 січня 2011 року державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської філії державного підприємства «Укрконверсбуд»про стягнення з відповідача суми заборгованості по податку на прибуток приватних підприємств у розмірі –170,00 грн. та перерахування на розрахунковий рахунок № 31111009700008, код платежу 11021000, одержувач: ГУДКУ в Одеській області 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО: 828011.
Водночас із позовною заявою державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси подала заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з тих підстав, що «на органи державної податкової служби покладено завдання стосовно контролю за своєчасністю та повнотою перерахування податків та зборів суб’єктами господарської діяльності до державного бюджету та не допуску значних витрат. Також, затримка у подані адміністративного позову зумовлена положеннями ст. 6 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(зі змінами), в якій вказується, що перша податкова вимога надсилається –не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання, друга податкова вимога –не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у тому ж порядку надсилаються податкові повідомлення. У зв’язку із змінами від 07.07.2010 року, внесеними згідно з Законом України № 2453-V до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів було зменшено строк з одного року до шести місяців, що унеможливило подання адміністративного позову своєчасно».
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, в тому числі, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Одержавши позовну заяву, суд з’ясував, що даний адміністративний позов подано з порушенням строку звернення до адміністративного суду, підстав для задоволення заяви про поновлення цього строку немає, з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з позову та доданих до нього матеріалів, перша податкова вимога виставлена відповідачеві 25.03.2008 року за № 1/1336 станом на 25.03.2008 року на загальну суму податкового боргу 170,00 грн. 10.04.2008 року позивачем складено акт № 496/24-1002 про неможливість вручення відповідачеві зазначеної податкової вимоги. Друга податкова вимога виставлена відповідачеві 19.05.2008 року за № 2/2102 станом на 19.05.2008 року на загальну суму податкового боргу 170,00 грн. 23.05.2008 року позивачем складено акт № 688/24-1002 про неможливість вручення відповідачеві зазначеної податкової вимоги. Згідно із службовими записками посадових осіб позивача, першу податкову вимогу розміщено на дошці повідомлень 10.04.2008 року, другу податкову вимогу –23.05.2008 року надано для розміщення на дошці податкових оголошень (повідомлень). 22.09.2008 року позивачем прийнято рішення № 48011/10/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Виходячи із з’ясованих судом обставин та наведеного законодавства вбачається, що позивач звернувся до суду з порушенням строку звернення до адміністративного суду.
Згідно ч. 2 ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Тобто застосування закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, –обов’язок суду, виходячи з якого, суд вважає за неможливе визнання поважною зазначену позивачем причину пропуску строку звернення до адміністративного –внесення Законом України № 2453-V від 07.07.2010 року змін до ст. 99 КАС України щодо строку звернення до адміністративного суду.
Щодо інших обставин, на які позивач посилається, як на підстави пропущення відповідного строку, останнім не зазначено, яким саме чином вони стали причиною для пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Поважність причин для поновлення строку звернення до адміністративного суду суд оцінює у кожному конкретному випадку з метою визначення правових наслідків.
Неповажними слід визнавати причини порушення строку звернення до суду, якщо за наявності таких причин позивач мав реальну можливість звернутись до суду за захистом своїх порушених прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд вважає заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду безпідставною, та, відповідно, такою, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, залишається без розгляду, про що постановляється ухвала.
Керуючись ст.ст. 5, 99, 100, 107, 155, 160, 165, 186 КАС України, суд -
ухвалив:
Відмовити державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси у поновленні строку звернення до адміністративного суду.
Адміністративний позов державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси до Одеської філії державного підприємства «Укрконверсбуд»про стягнення заборгованості – залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Суддя М.Г. Цховребова