Ухвала суду № 51541584, 21.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
814/1256/15
Номер документу
51541584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2015 р. Справа № 814/1256/15

Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді -Шеметенко Л.П.судді -Запорожана Д.В.судді -Коваля М.П.

при секретарі - Гречаному В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року по справі за адміністративним позовом фермерського господарства «Органік Сістемс» до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И Л А :

У квіті 2015 року фермерське господарство (далі ФГ) «Органік Сістемс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (далі Жовтнева ОДПІ) про:

- часткове скасування податкового повідомлення-рішення за формою «У» від 31 березня 2015 року №0000082200;

- скасування податкового повідомлення-рішення за формою «У» від 31 березня 2015 року №0000072200;

- встановлення пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності для ФГ «Органік Сістемс» в розмірі 213 207,87 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що за результатами позапланової виїзної перевірки відповідач дійшов висновків про порушення підприємством ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в частині недотримання законодавчо встановлених термінів, розрахунків за експортним контрактом від 23.03.2014 № 23/06 - 14 з нерезидентом «H.J. Ytinz Supply Chain Europ B.V.» (Нідерланди) та п.1 ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання та валютного контролю», ст. 1 Указу Президента України від 18 червня 1994 року №319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних коштів, що незаконно знаходяться за її межами» в частині порушення порядку декларування валютних цінностей доходів і майна, що належать резиденту України та знаходяться за її межами в Декларації станом на 01.01.2015 р., у зв'язку з чим були прийняті оскаржувані рішення. На думку позивача, при прийнятті вказаних рішень відповідач допустив помилкове тлумачення чинного законодавства.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на правомірність оскаржуваних рішень.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року позов задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення за формою «У» від 31 березня 2015 року №000008200 частково.

Встановлено пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності для ФГ «Органік Сістемс» в розмірі 213 207,87 грн.

Скасовано податкове повідомлення-рішення за формою «У» від 31 березня 2015 року №000007200 повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Жовтнева об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Миколаївській області подала апеляційну скаргу, в якій ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

На підставі наказу Жовтневої ОДПІ від 05.03.2015 р. №85 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Фермерського господарства «Органік Сістемс» (код за ЄДРПОУ 35521091) з питання дотримання вимог валютного законодавства за договором від 23.06.2014 року №23/06 - 14 за період з 23.06.2014 року по 28.02.2015 року» та на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1 ст.75, п.п. 78.1.1 п.78.1 ст.78, ПК України податковою проведено документальну позапланову виїзну перевірку ФГ «Органік Сістемс» з питань дотримання вимог валютного законодавства за договором від 23.06.2014 року № 23/06 - 14 за період з 23.06.2014 року по 28.02.2015 року.

За результатами перевірки складено акт №14-20-22-31/35521091 від 18.03.2015 р., в якому були зроблено висновки про порушення підприємством норм податкового законодавства, а саме:

1) ст. 1 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», в частині недотримання законодавчо встановлених термінів, розрахунків за експортним контрактом від 23.03.2014 № 23/06 - 14 з нерезидентом «H.J. Ytinz Supply Chain Europ B.V.» (Нідерланди)

2) п.1 ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15- 93 Про систему валютного регулювання та валютного контролю та ст.1 Указу Президента України від 18 червня 1994 року № 319/94 Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних коштів, що незаконно знаходяться за її межами в частині порушення порядку декларування валютних цінностей доходів і майна, що належать резиденту України та знаходяться за її межами в Декларації станом на 01.01.2015 р.

Підприємством було подано заперечення до вищевказаного акту перевірки, однак Жовтнева ОДПІ не прийняла до уваги доводи підприємства та направило підприємству податкові повідомлення-рішення за формою «У» від 31 березня 2015 року №000008200 та №000007200 від 31 березня 2015 року, якими внаслідок вище вказаних порушень підприємству була нарахована пеня за порушення порядку розрахунків в іноземній валюті у сумі 356 405,88 грн. та штраф в розмірі 170 грн. Для розрахунку періоду прострочення розрахунків інспектором було взято дату 06.01.2015 р. - дату зарахування на поточний гривневий рахунок коштів від продажу 75% валютної виручки, яка поступила від нерезидента на розподільчий рахунок 31.12.2014 р. та 25% якої було у той же день 31.12.2014 р. зараховано на поточний валютний рахунок.

Згідно договору постачання томатної пасти 36% «Інагро» від 23.06.2014 № 23/06 - 14 від «H.J. Ytinz Supply Chain Europ B.V.» (Нідерланди) 31.12.14 р. було отримано оплату в рахунок раніше відвантаженої томатної пасти у загальній сумі 2405646,81 доларів США, яка була зарахована на розподільчий рахунок №2603030122 у банку ПАТ Райфайзен Аваль м. Київ, що підтверджується випискою №059 за цим рахунком за 31.12.2014 р.

Відповідно до діючого законодавства 25% від зазначеної суми у розмірі 601411,70 доларів США обслуговуючим банком ПАТ Райфайзен Аваль м. Київ було зараховано на поточний валютний рахунок №26002412757 у банку ПАТ Райфайзен Аваль м. Київ, що підтверджується випискою №057 за цим рахунком за 31.12.2014 р. Останні 75% від отриманої валютної виручки у розмірі 1 804 235,11 доларів США обслуговуючим банком ПАТ Райфайзен Аваль м. Київ були відправлені на обов'язковий продаж тільки 06.01.2015 р. - перший робочий день після 31.12.2014 р., що підтверджується випискою №001 за рахунком №2603030122 за 06.01.2015 р. Гривні від обов'язкового продажу валюти були зараховані 06.01.2015 р. на поточний гривневий рахунок №26009412761 у банку ПАТ Райфайзен Аваль м. Київ, що підтверджується випискою №002 за цим рахунком за 06.01.2015 р.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що 31.12.2014 року 100% валютної виручки було зараховано на розподільчий валютний рахунок банку та 25% валютної виручки було зараховано на поточний валютний рахунок що належить ФГ «Органік Сістемс», тому не має підстав вважати, що останні 75% були отриманні 06.01.2015 року. Відповідно, під час розрахунку строку, за який нараховується пеня за порушення строків здійснення розрахунків в іноземній валюті, замість дати 06.01.2015 року податкова інспекція повинна була застосувати дату 31.12.2014 року, у зв'язку з чим загальна сума пені мала скласти 213 207,87 грн. замість нарахованих 356 405,88 грн.

Також, суд виходив з того, що, враховуючи факт зарахування валютної виручки від нерезидента 31.12.2014 р. на розподільчий рахунок, відкритий в українському банку, не має підстав для твердження щодо наявності валютних цінностей за межами України станом на 01.01.2015 р., що належать ФГ «Органік Сістемс», тому у останнього відсутня підстава здійснювати декларування таких валютних цінностей та нести відповідальність за нездійснення такого декларування.

В апеляційній скарзі Жовтневої ОДПІ вказується, що датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента, який здійснив експортну операцію. Відповідно, оскільки 75% валютної виручки було зараховано на поточний рахунок позивача лише 06.01.2015 року, то сума пені розрахована правильно.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та не приймає доводи апелянта, виходячи з наступного.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» доповнено ч.1 ст. 25 Закону України "Про Національний банк України", зокрема, Національному банку України надано повноваження щодо зміни строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Пунктом 3 Постанови Правління Національного банку України «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» від 16.11.2012 року за №475 встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в ст. ст. 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», повинні здійснюватися у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

Згідно п.п.1.3, 5.2, 5.3 «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року №492, клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору, крім випадків, якщо банк не має змоги прийняти на банківське обслуговування або якщо така відмова допускається законом або банківськими правилами.

Юридичні особи - резиденти, відокремлені підрозділи юридичних осіб - резидентів, нерезиденти - інвестори, іноземні представництва мають право відкривати рахунки для забезпечення своєї господарської діяльності.

Фізичні особи мають право відкривати рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.

Юридичні особи-резиденти можуть відкривати поточні та/або вкладні (депозитні) рахунки в банках через свої відокремлені підрозділи (далі - поточний рахунок відокремленого підрозділу, вкладний (депозитний) рахунок відокремленого підрозділу) (п.1.3).

Поточний рахунок в іноземній валюті відкривається суб'єкту господарювання для зберігання грошей і проведення розрахунків у межах законодавства України в безготівковій та готівковій іноземній валюті, для здійснення поточних операцій, визначених законодавством України, для здійснення інвестицій за кордон, розрахунків за купівлю-продаж облігацій зовнішньої державної позики України, для зарахування, використання і погашення кредитів (позик, фінансової допомоги) в іноземній валюті, для надходження іноземних інвестицій в Україну відповідно до законодавства України, а також для проведення операцій, передбачених генеральною ліцензією Національного банку на здійснення валютних операцій (п.5.2).

На поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб-резидентів зараховуються, в тому числі, кошти через розподільні рахунки перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) (п.5.3).

Пунктом 4 вищевказаної Постанови НБУ 475 встановлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті у вигляді валютної виручки резидентів від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами, для чого, згідно п.6 Постанови НБУ 475, уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 (далі - розподільчий рахунок).

Згідно п.3 загальних положень «Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України», затвердженої Постановою Правління Національного банку України 17.06.2004 року №280, зазначена Інструкція встановлює порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку, визначає характеристику і коротке призначення рахунків для відображення інформації за типовими операціями. За рахунками Плану рахунків відображаються операції, що визначені законодавством України, у тому числі нормативно-правовими актами Національного банку України, відповідно до їх економічної суті. Згідно класу 2 «Операції з клієнтами» Плану рахунків рахунок 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання» призначено для обліку коштів, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов'язковому продажу. За кредитом рахунку проводяться суми надходжень.

Із аналізу вказаних норм випливає, що датою зарахування валютної виручки резидента є дата зарахування її на відповідний розподільчий рахунок суб'єкта господарювання.

На думку колегії суддів, подальші операції уповноваженого банку з грошовими коштами, які надійшли на ім'я позивача на виконання укладених позивачем з іноземними контрагентами контрактів, здійснюються вже після первинного надходження виручки від іноземного контрагента на розподільчий рахунок резидента (в даному випадку позивача) на території України і не можуть вважатись первинним надходженням коштів внаслідок виконання зовнішньоекономічних контрактів, оскільки такі кошти вже знаходились на рахунку суб'єкта господарювання (позивача) на території України, а суперечний цьому довід апелянта є необґрунтованим.

Надходження валютних коштів на розподільчий рахунок ФГ «Органік Сістемс» підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.

З огляду на викладені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зменшення пені, нарахованої позивачу.

Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що оскільки валютна виручка від нерезидента була, як доведено вище, повністю зарахована на розподільчий рахунок позивача 31 грудня 2014 року, то станом на 01 січня 2015 року позивач вже не мав валютних цінностей за межами України та відповідно не повинен був їх декларувати.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області - залишити без задоволення.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлено 25 вересня 2015 року.

Головуючий: Л Л.П. Шеметенко Суддя: Д.В. Запорожан Суддя: М.П. Коваль