Постанова № 51528681, 21.09.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
820/8594/15
Номер документу
51528681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

21 вересня 2015 р. №820/8594/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Золотаренко А.П.,

за участі:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" про накладення арешту на кошти та інші цінності, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд накласти арешт на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, Публічного акціонерного товариства "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" (код ЄДРПОУ 00204234) в розмірі 542887,05 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що Публічне акціонерне товариство "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" має податковий борг перед бюджетом України у сумі 542887,05 грн. з податку на додану вартість, земельного податку, податку на доходи фізичних осіб. У зв'язку з тим, що останнім часом почастішали випадки закриття підприємствами боржниками рахунків, які зазначаються у позовних заявах, та відкриття інших рахунків, що унеможливлює стягнення боргу з відомих органам податкової служби розрахункових рахунків коштів. Підставою звернення до суду є відсутність майна у відповідача.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин неявки до суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" перебуває на обліку як платник податків в Західній об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Відповідач має узгоджену заборгованість з податку на додану вартість: за основним платежем у розмірі 47623,37 грн., за штрафною санкцією - у розмірі 57,00 грн. та пенею - у розмірі 13076,95 грн. (а.с. 44-76).

Також відповідачем не були виконані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку: - за основним платежем у розмірі 335837,58 грн. та пенею 28186,48 грн.

Докази підтверджуючи заборгованість земельного податку містяться лише в обліковій картці (зворотній бік).

Публічне акціонерне товариство "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" має заборгованість з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 118105,67 грн.

Заборгованість із зазначеного вище податку утворилась за податковим повідомленням-рішенням№00033271706 від 27.11.2014 року, винесеним на підставі висновків акту перевірки №1439/20-33-22-01-07 від 30.04.2014 року (а.с.110-144).

Також суд зауважує, що між Публічним акціонерним товариством "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" (іпотекодавець) та Публічним акціонерним товариством "Регіон - Банк" (іпотекодержатель) 25.09.2013 року було укладено договір іпотеки №06-21/3-08-і. Цей договір забезпечував вимогу іпотекодержателя, що випливає з договору кредиту №06-21/3-08 від 12.08.2008 року. За умовами договору кредиту Публічне акціонерне товариство "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" зобов'язане було до 15 вересня 2015 року повернути Публічному акціонерному товариству "Регіон - Банк" (іпотекодержатель) кредит в режимі поновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування у розмірі 1805000,00 грн., сплачувати проценти, комісії та інші платежі, згідно договору кредиту.

За для забезпечення виконання зазначеного договору 25.09.2013 року приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, на підставі ст. 73 Закону України "Про нотаріат" було накладено заборону відчуження зазначеної в договорі нерухомості (а.с.9-18).

Зазначене також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с. 26-39).

На виконання функцій, покладених на контролюючий орган, 30.07.2015 року останнім було складено лист №411604/10/20-33-25-02-16, в якому позивач просив відповідача погасити заборгованість у розмірі 502974,61 грн. та надати до Західної ОДПІ м. Харкова у Харківській області у п'ятиденний строк з для отримання цього листа перелік активів, на які розповсюджується право податкової застави (а.с. 22).

Суд зазначає, що частина майна відповідача вже була описана відповідно до акту опису майна №9/20-33-15-01-33 від 28.11.2013 року, №1/20-33-15-01-33 від 10.01.2014 року, №29/20-33-25-02-51 від 09.04.2015 року (а.с.40-43).

На виконання приписів ст. 59 Податкового кодексу України, контролюючим органом на адресу відповідача було надіслано податкову вимогу №145-19 від 17.06.2013 року на суму 57210,98 грн. (а.с. 19).

На підставі викладеного контролюючий орган з посиланням на положення п.п. 20.1.33 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України звернувся до суду із зазначеним позовом.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Згідно з пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платників податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пп. 14.1.137 п.14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений, здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України).

Згідно з п.16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суми податкових зобов'язань, визначені відповідачем самостійно у податкових деклараціях, в силу приписів п. 56.11 статті 56 ПК України не підлягають оскарженню та є узгодженими з дня подання декларацій.

Згідно з п.п.59.1 ст.59 ПК України - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою суми податкового зобов'язання у встановлені законом строки, позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу №145-19 від 17.06.2013 року за узгодженим грошовим зобов'язанням, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п.59.5 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Позивачем, на підтвердження існування податкового боргу, надано зворотній бік облікової картки платника податків, яку суд вважає належним та допустимим доказом наявності у відповідача податкової заборгованості.

Разом з тим суд зазначає, що підстави та порядок накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків передбачені положеннями п.п. 20.1.33. п.20.1 ст. 20 та ст.94 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п.п. 20.1.33. п.20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Реалізація права контролюючого органу на застосування адміністративного арешту коштів на рахунках платника податків може здійснюватися виключно шляхом безпосереднього звернення до адміністративного суду з позовом про накладення арешту на кошти на рахунку платника податків. У цьому разі рішення керівника податкового органу або його заступника не приймається.

Відповідно до п.94.1 ст. 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Арешт коштів на рахунку платника податків є різновидом адміністративного арешту, який застосовується виключно на підставі рішення суду (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника контролюючого органу).

Разом з тим, підстави його застосування, що визначені п. 94.2 ст. 94 ПК України, є загальними як для керівника податкового органу так і для суду.

Відповідно до п. 94.1 та п. 94.2 ст.94 ПК України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом. Арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, торгові патенти, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу.

Як вбачається зі змісту вказаних вище норм, адміністративний арешт застосовується за наявності однієї із наведених у них обставин

Суд зазначає, що наявність у відповідача податкового боргу та вручення йому податкової вимоги не є безумовною підставою для застосування арешту коштів на рахунках платника. Арешт коштів не є виключним та єдиним способом погашення податкового боргу. Приписи Податкового кодексу України містять чіткий перелік обставин, за яких треба застосовувати адміністративний арешт.

За умови відсутності майна, за рахунок якого можливо погашення податкового боргу, положення пп.20.1.33, п. 20.1. ст. 20 ПК України надає право контролюючому органу звертатися до суду з позовом про накладення арешту на кошти платника податків. Проте реалізація цього права можлива лише за умови дотримання підстав, встановлених п.94.2 ст.94 ПК України.

Суд зауважує, що зі змісту вказаних вище норм та з матеріалів справи, виявлено, що заявлена суб'єктом владних повноважень вимога порушує права та охоронювані законом інтереси платника податків, оскільки контролюючим органом висунуто вимогу про накладення арешту на кошти платника податків за відсутності жодної з законодавчо встановлених підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є незаконними та необґрунтованими, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" про накладення арешту на кошти та інші цінності відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 28.09.2015 року.

Суддя Полях Н.А.