
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2015 р. Справа №818/3288/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумський авторемонтний завод" (далі - ПАТ "Сумський авторемонтний завод"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача з проведення камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік, за результатами якої було складено акт від 20.05.2015 року № 1206/1504/05422065 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.06.2015 року № НОМЕР_1; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.06.2015 року № НОМЕР_1.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік, проведеної ДПІ у м. Сумах, відповідачем складено акт від 20.05.2015 року № 1206/1504/05422065, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.06.2015 року № НОМЕР_1. Вказаним податковим повідомленням-рішенням позивачу збільшено суму грошового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 44019,50 грн. При цьому, на думку ПАТ "Сумський авторемонтний завод", відповідачем порушено порядок оформлення результатів камеральної перевірки, визначений Податковим кодексом України. Крім того, починаючи з 01.01.2015 року, згідно п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" відповідач не має права без дозволу Кабінету Міністрів України, без заявки субєкта господарювання щодо його перевірки, без рішення суду або без урахування вимог Кримінального процесуального кодексу України проводити будь-які перевірки, в тому числі з питань сплати позивачем орендної плати за землю.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 20.05.2015 року ДПІ у м. Сумах проведено камеральну перевірку податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) на 2015 рік, за результатами якої складено акт 20.05.2015 року № 1206/1504/05422065 (а.с.7).
В ході камеральної перевірки ДПІ у м. Сумах встановлено порушення позивачем п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що виявилось у заниженні ПАТ "Сумський авторемонтний завод" суми податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за березень 2015 року на суму 29346,33 грн.
На підставі акту перевірки, ДПІ у м. Сумах прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.06.2015 року № НОМЕР_1, яким ПАТ "Сумський авторемонтний завод" збільшено суму грошового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 44019,50 грн., в тому числі 29346,33 грн. основного платежу та 14673,17 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.8).
Надаючи правову оцінку правомірності дій податкового органу щодо проведення камеральної перевірки та прийнятому за його результатами податковому повідомленню-рішенню, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із п. 76.1 ст. 71 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України).
Разом із тим, пунктом 3 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" визначено наступне: установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється: - з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість; - з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Таким чином, обмеження стосовно проведення перевірок (в частині їх проведення виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України) стосуються лише підприємств, з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній рік. Підприємства, у яких обсяг доходів перевищує 20 мільйонів гривень за попередній рік, не підпадають під ці обмеження. Тобто, визначальним у даному випадку є обсяг доходів за попередній рік.
Як встановлено з наявної в матеріалах справи копії податкової декларації ПАТ "Сумський авторемонтний завод" з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, сума загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження господарської діяльності за 2014 рік становить 1593306,00 грн., тобто менше 20 мільйонів (а.с.9-10).
Крім того, відповідно до пункту 8 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що будь-яких заяв до ДПІ у м. Сумах щодо проведення перевірки ПАТ "Сумський авторемонтний завод" не подавав.
До суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари позивач не відноситься.
До того ж, матеріали справи не містять доказів того, що Кабінет Міністрів України надавав дозвіл ДПІ у м. Сумах на проведення камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік ПАТ "Сумський авторемонтний завод".
Також, матеріали справи не містять доказів того, що оскаржувану перевірку проведено згідно рішення суду або згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ПАТ "Сумський авторемонтний завод" про визнання протиправними дій ДПІ у м. Сумах з проведення камеральної перевірки податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.06.2015 року № НОМЕР_1, прийнятого за її наслідками, визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області щодо проведення камеральної перевірки уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод", за результатами якої було складено акт від 20 травня 2015 року № 1206/1504/05422065.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 4 червня 2015 року № НОМЕР_1.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Сумах (м. Суми, Покровська площа, 2) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору в розмірі 182,70 грн. на користь публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" (м. Суми, пр. Курський, 26, і.к. 05422065).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 28.09.2015 року.
Суддя С.М. Гелета