Постанова № 51528109, 18.09.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2015
Номер справи
816/3871/15
Номер документу
51528109
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/3871/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іваненка С.А.,

за участю:

секретаря судового засідання Панькіної А.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників , Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та стягнення переплати, -

В С Т А Н О В И В:

31 серпня 2015 року Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників , Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговуванням великих платників щодо непідготовки та ненаправлення до Головного управління Державної Казначейської служби у м. Києві висновку про повернення надміру сплачених ПАТ "Укртатнафта" грошових коштів в сумі 30507690,08 грн.; стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної Казначейської служби у м. Києві на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (поточний рахунок 2600305700111 в ПАТ КБ "Приватбанк" м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 00152307, адреса - 39610, вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук), надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 30507690,08 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що гідно даних інтегрованої картки платника податків, за Публічним акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (надалі - ПАТ "Укртатнафта", позивач) рахується переплата з податку на прибуток в сумі 30 507 690,08 грн. Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про повернення вказаних коштів на підставі ст.43 Податкового кодексу України, разом з тим, такі заяви залишались без задоволення з посиланням на перевищення терміну подання заяви, встановленого п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України та повідомленням про можливість зарахування переплати тільки в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток. На думку позивача, такі відмови є неправомірними, оскільки єдиною обмежувальною умовою щодо повернення переплати є неподання платником податку заяви протягом 1095 днів з дня виникнення переплати. ПАТ "Укртатнафта" протягом 2011-2015 років постійно зверталось до фіскального органу з відповідними заяви, разом з тим такі заяви необґрунтовано залишались відповідачем без задоволення. З посиланням на ст.41 Конституції України, на думку позивача, має місце протиправна бездіяльність відповідачів, відтак ПАТ "Укртатнафта" звернулось до суду з даним позовом про стягнення наявної переплати з податку на прибуток у розмірі 30 507 690,08 грн.

У судовому засіданні 18 вересня 2015 року від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, згідно якої останній просив лише стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної Казначейської служби у м. Києві на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 30 507 690, 08 грн.

Відповідачі явку своїх уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, причини неприбуття суду не повідомили, ставлення до позову не висловили.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ПАТ "Укртатнафта" зареєстроване як юридична особа у встановленому законом порядку, код ЄДРПОУ 00152307.

Згідно даних інтегрованої картки платника податків, за Публічним акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" рахується переплата з податку на прибуток в сумі 30 507 690,08 грн, що підтверджується роздруківкою з електронного кабінету платника податків станом на 26.08.2015, ОСОБА_1 звірки розрахунків №3095-20 від 28.05.2015, ОСОБА_1 звірки розрахунків від 14.01.2015 /а.с.12,13,14/.

Переплата з податку на прибуток в загальному розмірі 126 153 841,50 грн виникла 06.10.2010 у зв'язку із поданням ПАТ "Укртатнафта" уточнюючого розрахунку про зменшення зобов'язань з податку на прибуток на суму 120 043 990,00 грн. До цього часу, станом на 30.06.2009 за ПАТ "Укртатнафта" рахувалась переплата в сумі 6 109 851,50 грн., що підтверджується зведеною таблицею до акту звірки за період з 01.01.2010 по 30.06.2010 /а.с.15-18/.

Таким чином, 06.10.2010 року, у зв'язку із поданням ПАТ "Укртатнафта" уточнюючого розрахунку до декларації за 2009 рік про зменшення зобов'язань з податку на прибуток в сумі 120 043 990,00 грн, переплата ПАТ "Укртатнафта" склала 126 153 841,50 грн.

Протягом 2011- 2014 років на підставі заяв позивача дана переплата була погашена частково шляхом повернення грошових коштів на розрахунковий рахунок ПАТ "Укртатнафта" та шляхом заліку переплати у загальному розмірі 95 646 151,42 грн. Вказане не було спростовано у ході розгляду справи.

Станом на дату розгляду справи залишок переплати в розмірі 30 507690,08 грн не повернутий позивачу.

ПАТ "Укртатнафта" неодноразово зверталось із заявами про повернення переплати до Кременчуцької ОДПІ, а з 2015 року - до Міжрегіонального головного управління ДФС -Центрального офісу з обслуговуванням великих платників, в якому ПАТ "Укртатнафта" стало на облік. Зокрема, позивачем було подано наступні заяви.

№134944 від 14.05.2013 про повернення повної суми переплати, що рахувалась станом на 14.05.2013 в розмірі 41 637 132,44 грн /а.с.39/. Листом від 21.05.2013 №13875/10/20.2-12 Кременчуцька ОДПІ відмовила ПАТ "Укртатнафта" у відмові у поверненні переплати з огляду на " напружені доведені показники по забезпеченню надходжень до державного бюджету" та повідомила про вжиття заходів щодо залучення додаткових резервів для вирішення питання про повернення переплати /а.с. 40/ .

№13-8882 від 31.10.2014 про повернення переплати в сумі 30 507 690,08 грн /55/. Листом від 13.11.2014 Кременчуцька ОДПІ відмовила позивачу про відмову у поверненні переплати з огляду на проведення перевірки підприємства /а.с.56-57/.

Заяви від 24.02.15 та 27.02.15 до Міжрегіонального головного управління ДФС -Центрального офісу з обслуговуванням великих платників про часткове зарахування переплати в рахунок сплати авансового внеску з податку на прибуток /а.с.58-59/. Листом від 01.04.2015 Міжрегіональне головне управління ДФС повідомило про можливість зарахування суми переплати в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток, враховуючи строки давності, встановлені чинним законодавством для подання заяви, оскільки переплата з податку на прибуток виникла згідно сплати у 2008 році /а.с.60/.

Заява від 23.04.15 про часткове зарахування переплати в рахунок сплати авансового внеску з податку на прибуток /а.с.61/. У відповідь, Міжрегіональне головне управління ДФС листом від 14.05.2015 повідомило позивача про можливість зарахування суми переплати в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток враховуючи строки давності , встановлені чинним законодавством для подання заяви, з огляду на те, що переплата виникла в результаті сплати у 2008 році /а.с.62/.

Заява від 29.05.2015 про повернення переплати в повному обсязі на розрахунковий рахунок підприємствам /а.с.63/. Листом від 22.06.2015 Міжрегіональне головне управління ДФС запропонувало ПАТ "Укртатнафта" розглянути питання щодо повернення переплати в рахунок сплати податкових зобов'язань з інших податків та зборів /а.с.64/.

Заява від 01.07.2015 №13-5478 про зарахування переплати податку на прибуток у розмірі 30 507 690,08 грн в рахунок сплати акцизного податку та єдиного внеску /а.с.65/ Листом від 23.07.2015 Міжрегіональне головне управління ДФС повідомило про те, що формувало висновки на повернення коштів та передавало на виконання до Головного управління Державної Казначейської служби у м. Києві. Проте, висновки фіскальної служби було повернуто без виконання з посиланням на сплив терміну подання заяви, встановленого п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України. Одночасно, фіскальний орган повторно повідомив про можливість зарахування переплати тільки в рахунок майбутніх платежів з податку на прибуток /а.с.66-67/.

Вважаючи неповернення позивачу переплати податку на прибуток у розмірі 30 507 690,08 грн за наявності належно оформлених та поданих у встановлений ст.43 Податкового кодексу України строк заяв протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення відповідних коштів.

Надаючи правову оцінку заявленим позовним вимогам. суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України, кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Як було зазначено раніше, ПАТ "Укртатнафта" першу заяву №13-2895 від 31.03.2011 на повернення частини суми переплати в розмірі 20 000 000 грн було подано до Кременчуцької ОДПІ 31.03.2011. Першу заяву №134944 від 14.05.13 про повернення повної суми переплати, що рахувалась за ПАТ "Укртатнафта", було подано до Кременчуцької ОДПІ 14.05.2013. Вказане не було спростовано у ході розгляду справи та підтверджується її матеріалами.

Протягом 2011 - 2014 років відповідач поступово здійснював повернення переплати на розрахунковий рахунок позивача або шляхом зарахування в рахунок податкових зобов'язань.

27.03.2014 податковим органом було проведено останнє зарахування переплати в сумі 216 406 грн в рахунок сплати ПАТ "Укртатнафта" зобов'язань з податку на додану вартість, що документально підтверджується повідомленням про залік переплат /а.с.53-54/.

Відповідно, з 28.03.2014 за ПАТ "Укртатнафта" рахується переплата з податку на прибуток в сумі 30 507 690, 08 грн.

31.10.2014 ПАТ "Укртатнафта" було подано заяву №13-8882 від 30.10.2014 про повернення повної суми переплати в розмірі 30 507 690,08 грн. Кременчуцька ОДПІ своїм листом від 13.11.2014 відмовила у поверненні переплати з огляду на проведення перевірки підприємства. Як було зазначено вище, всі наступні заяви ПАТ "Укртатнафта" було також залишено без виконання.

У свою чергу логічний аналіз ст.43 Податкового кодексу України дає підстави дійти висновку, що проведення перевірки підприємств або посилання на "напружені доведені показники по забезпеченню надходжень до державного бюджету", не можуть бути підставою для відмови у поверненні переплати. Єдиною обмежувальною умовою щодо повернення переплати є неподання платником податку заяви протягом 1095 днів з дня виникнення переплати або наявності у платника непогашеного податкового боргу.

Даний висновок узгоджується з вимогами Порядку ведення оперативного обліку податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів та зборів №765 від 05.12.2013.

Так, відповідно до п.11 розділу II Порядку №765, суми переплат відображаються на зворотній стороні інтегрованої картки платника податків.

Помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов'язань за податками, зборами, митними платежами підлягають поверненню платнику у порядку, встановленому законодавством (п.8 розділу IV Порядку №765).

Згідно п.11 розділу 4 Порядку №765, територіальний орган Міндоходів вирішує питання щодо списання помилково та/або надміру сплачених сум податків, зборів, що обліковуються в інтегрованій картці платника більше 1095 днів без руху (відсутні зменшення та нарахування зобов'язань або нарахування, які мають нульове значення, та сплата), за умови відсутності заяви платника про їх повернення згідно із законодавством.

Таким чином, помилково та/або надміру сплачені суми податків можуть бути списані в дохід бюджету та не повернуті платнику податків якщо: відсутній рух по інтегрованій картці платника податків, де обліковується переплата; відсутня заява про повернення переплати в строк більше 1095 днів з дня виникнення переплати.

Вказаних обставин судом не було встановлено у ході розгляду справи, натомість матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачами, що позивач неодноразово протягом 2011-2015 років постійно звертався до фіскального органу з відповідними заяви про повернення надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 30 507 690,08 грн.

Таким чином, висновки контролюючого органу про закінчення строку давності, встановленого чинним законодавством для подання такої заяви про повернення переплати податку, тобто 1095 днів, та відсутності у ПАТ "Уктатнафта" права на отримання вказаних коштів, є необґрунтованими та не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки відповідні заяви подавались платником у строк 1095 днів з моменту виникнення переплати.

Згідно п.43.4 ст.43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

В порушення вказаних вище вимог Податкового кодексу України, Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговуванням великих платників висновку про повернення переплати в повному обсязі на підставі заяви ПАТ "Укртатнафта" від 29.05.15р №13-5092 та заяви від 01.07.15р. №13-5478 підготовлено не було. Вказане не було спростовано у відповідачами у ході розгляду справи, які натомість не висловили своєї позиції щодо спірних правовідносин. Разом з тим, судом встановлено, що подані позивачем фіскальному органу заяви про повернення переплати відповідають вимогам чинного законодавства та подавались платником у визначений ст.43 Податкового кодексу України строк для подання таких заяв.

У той час, згідно листа контролюючого органу від 23.07.2015 №18329/10/28-10-3-20 вбачається, що висновки були сформовані лише на частину переплати згідно заяв ПАТ "Укртатнафта" від 24.02.15 та від 27.02.15, проте не були виконані Головним управлінням Державної Казначейської служби у м. Києві з підстав перевищення строків, встановлених чинним законодавством для подання таких заяв.

У свою чергу , переплата в розмірі 30 507 690,08 грн, яка незаконно не повертається позивачу має місце та вважається власністю ПАТ "Укртатнафта".

Право власності забезпечене Конституцією України. Згідно вимог статті 41 Основного закону, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ПАТ "Укртатнафта" має всі передбачені чинним законодавством підстави для повернення з бюджету сум надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 30 507 690,08 грн, і відмови у поверненні переплати є необґрунтованими та безпідставними, відтак належним способом порушеного права позивача є стягнення в судовому порядку з Державного бюджету України через Головне управління Державної Казначейської служби у м. Києві на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (поточний рахунок 2600305700111 в ПАТ КБ "Приватбанк" м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 00152307, адреса - 39610, вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук), надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 30 507 690, 08 грн.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України , розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, обов'язок доведення правомірності обставин, які стали підставою для звернення ПАТ "Укртатнафта" до суду, в даному випадку покладено на відповідачів.

Відповідачі заперечень проти позову та доказів в спростування вищевикладених висновків суду не надали, на відміну від позивача, який довів обґрунтованість вимог, заявлених у позові.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 18 вересня 2015 року.

Відповідно до положень частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про стягнення переплати - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної Казначейської служби у м. Києві на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (поточний рахунок 2600305700111 в ПАТ КБ "Приватбанк" м. Дніпропетровськ, МФО 305299, код ЄДРПОУ 00152307, адреса - 39610, вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук), надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 30507690 (тридцять мільйонів пятсот сім тисяч шістсот девяносто) гривень 08 (вісім) копійок.

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (код ЄДРПОУ 00152307) витрати по сплаті судового збору у розмірі 560 (пятсот шістдесят) гривень 28 (двадцять вісім) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 23 вересня 2015 року.

СуддяС.А. Іваненко