Провадження № 2-а/582/14/15
Справа № 582/479/15-а
Копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2015 року Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Жмурченко В.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Недригайлів адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому вказала, що з 08 березня 2010 року їй призначена пенсія в зв'язку з виходом на пенсію відповідно до п. 3 ст. 30 ЗУ "Про державну службу", у розмірі 87 відсотків, але при цьому їй не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
14 травня 2015 року вона звернулась до УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати (на підставі довідки Недригайлівського районної ради Сумської області від 14.05.2015 № 01-24/149), однак отримала листа від 28.05.2015р. за № 121/Ф, яким їй відмовлено у задоволенні заяви про здійснення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивачка ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області, що викладене в листі від 28.05.2015р. за № 121/Ф про відмову їй врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що зазначені в довідці довідки Недригайлівського районної ради Сумської області від 14.05.2015 № 01-24/149 про складові заробітної плати, здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 87 відсотків. Також просить зобов'язати УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області починаючи з 08 березня 2010 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної на підставі п. 3 ст. 30 Закону україни "Про державну службу" (у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що вказані у довідці Недригайлівського районної ради Сумської області від 14.05.2015 № 01-24/149 про складові заробітної плати, здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 87 відсотків.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області в судовому ззасіданні позов не визнав та проти його задоволення заперечував у повному обсязі. Надав до суду заперечення, в якому просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 33 ЗУ "Про державну службу" матеріальна допомога на оздоровлення не є складовою частиною заробітної плати, а тому її не враховують під час обчислення пенсії за ст. 37 цього Закону.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 вказаного вище закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 ЗУ "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 та ч. 7 зазначеної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а саме п.п. 3 ст. 2 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога та індексація заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Суд вважає, що для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та Закону України «Про оплату праці" є загальними.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) де вказано, що за змістом норм статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"від 26.06.1997 № 400/97-ВР, статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судом встановлено, що з 08 березня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області і отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу" .
Із довідки Недригайлівського районної ради Сумської області про складові заробітної плати (матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 14.05.2015 № 01-24/149 позивач отримував матеріальну допомогу на оздоровлення, яка підлягала індексації (а.с. 10).
При цьому, до складу заробітної плати, з якої обчислювалась пенсія позивача ОСОБА_1, не увійшла матеріальна допомога на оздоровлення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати позивачу є неправомірною.
Частиною 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV передбачено, що у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тому, враховуючи те, що 14 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, а листом від 28.05.2015р. за № 121/Ф в задоволенні заяви ОСОБА_1 було відмовлено (а.с. 12), суд вважає за можливе зобов'язати УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області провести вищевказаний перерахунок пенсії з 01 травня 2015 року.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України адміністративна справа розглянута в межах позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 99, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду в Недригайлівському районі Сумської області, викладене в листі від 28 травня 2015 року № 121/Ф про відмову ОСОБА_1 врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що зазначені у довідці Недригайлівського районної ради Сумської області від 14.05.2015 № 01-24/149 про складові заробітної плати, здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 87 відсотків.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі Сумської області з 01 травня 2015 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що вказані у довідці районної ради Сумської області від 14.05.2015 № 01-24/149 про складові заробітної плати у розмірі 87 відсотків.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Недригайлівський районний суд Сумської області шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня отримання копії постанови.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: В. Д. Жмурченко