Рішення № 51493156, 15.09.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
522/11856/14-ц
Номер документу
51493156
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/11856/14-ц

Провадження № 2/522/2943/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Шенцевої О.П.,

при секретарі Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 про зобовязання привести у первісний стан реконструйовану квартиру та звільнення самовільно захоплену земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

Одеська міська рада звернулась до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_1 про приведення обєкта у первісний стан та звільнення самовільно захопленої земельної ділянки.

В обґрунтування своїх позовних вимог, представник позивача зазначив, що згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 10.04.2014 року № 01-11/394(2) (вх. № 865) Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію квартири № 18 розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46. Виходячи з матеріалів, надісланих разом з листом встановлено, що відповідач гр. ОСОБА_1 без подання правоустановчих, дозвільних документів виконала роботи з реконструкції вказаної квартири з улаштуванням прибудови, площею 13,2 кв.м., чим значно погіршила житлово-побутові умови мешканців та технічний стан будинку.

Одеська міська рада в своїх позовних вимогах просить суд зобовязати ОСОБА_1 власними силами та за рахунок власних коштів привести у первісний стан реконструйовану квартиру № 18 в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46 у відповідності до технічної документації та звільнити самовільно захоплену земельну ділянку шляхом знесення самочинно добудованої прибудови до квартири № 18, розташованої в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46 і стягнути з відповідача судові витрати.

Представник Одеської міської ради ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник ОСОБА_1 позовні вимоги Одеської міської ради не визнала та просила відмовити у їх задоволені в повному обсязі, з підстав, що зазначена прибудова до вищезазначеної квартири існувала вже багато років та потребувала ремонту, у звязку з чим відповідачами було лише відремонтовано та приведено до належного технічного стану частину квартири.

У судовому засіданні ОСОБА_1 також позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позову відмовити.

Суд дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про необхідність задоволення позовної заяви Одеської міської ради з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є основним квартиронаймачем квартир № 18 розташованої в житловому будинку № 46 по вул. Сєрова у м. Одесі. Відповідно до технічного паспорту від 04.04.2013 року виданого на імя користувача ОСОБА_1 загальна площа квартири складає 38,6 кв.м., житлова 14,8кв.м., із урахуванням самовільної прибудови. Слід зазначити, що у вказаному технічному паспорті наявна відмітка та зазначено факт самовільної реконструкції, а саме: кухні площею 9,2 кв.м. та санвузла 4,0 кв.м.

Факт самовільного улаштування прибудови у квартирі № 18, розташованої в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46, квартиронаймачем якоє ОСОБА_1 підтверджується актом обстеження, складеного комісією КП «ЖСК «Порто-Франківський» з виходом на місце реконструкції від 19.02.2014 року. Мірою реагування на вчинені дії було винесення приписів КП «ЖСК «Порто-Франківський» від 17.02.2014 року та 19.02.2014 року з вимогою зупинити ремонтно-будівельні роботи з реконструкції квартири та надати проектно-дозвільну документацію.

Проте, зазначені у приписах вимоги виконані не були. На підставі проведеної перевірки та зібраних матеріалів, Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради прийнято розпорядження за № 157 від 24.03.2014 року «Про приведення самовільно-реконструйованої квартири № 18, яка розташована в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46, в первинний стан».

Вищевказане розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради в добровільному порядку громадянкою ОСОБА_1 не виконано.

Таким чином, вищезазначеними доказами підтверджується: здійснення самочинної реконструкції квартири № 18, яка розташована в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46, її квартиронаймачем, факт користування самочинно улаштованою прибудовою, яка на праві власності не зареєстрована та факт самочинного захоплення частини земельної ділянки прибудинкової території.

Крім того, зазначені обставини підтверджуються й поясненнями свідків ОСОБА_3, Дарєвої В.Г., ОСОБА_4, показання яких були надані у судовому засіданні за клопотанням представника відповідача, а саме пояснено, що до зазначеної квартири дійсно, ще багато років тому було улаштовано веранду, яка не мала спільного фундаменту з будинком та взагалі була розташована безпосередньо на гранті без улаштування будь-якого настилу чи покриття.

Відповідно до ст. 331 ЦК України , право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. Самочинно реконструйована квартира № 18, яка розташована в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46, до експлуатації не прийнята.

Відповідно до ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил . Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Згідно до ст. 83 ЗК України, майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари з землями загального користування населених пунктів.

Згідно з п. 1 ст. 10, п. 5 ст. 16 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», ради представляють інтереси територіальної громади і здійснюють від її імені і в інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про основи містобудування»,до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.

У відповідності до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція,реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій;

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про планування та забудову територій», розміщення об'єктів містобудування на території населених пунктів та за їх межами здійснюється відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки згідно із затвердженою містобудівною документацією, регіональними або місцевими правилами забудови. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки при проектуванні і здійсненні будівництва об'єкта містобудування. Планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд власниками або користувачами здійснюються з урахуванням законних інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд.

Згідно п. 1.1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Держбуду України від 05.12.2000 року № 273, дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, та капітального ремонту будинків, споруд та інших обєктів, розширення і технічного переоснащення (роботи з будівництва) є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.

У відповідності до ст. 3 ЗК України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з 4.2 ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані обєкти комунальної власності.

Ст. 116 ЗК України передбачає, що рішення про передачу земельної ділянки, яка входить до складу державної (комунальної) власності в користування є виключним правом органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», земля в межах м. Одеси є комунальною власністю, належить територіальній громаді м. Одеси, представником якої є Одеська міська рада.

Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад ; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;

Пункт 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є винятковою компетенцією міської ради.

Земельна ділянка, на якій знаходиться самочинна добудова, відповідачу у користування чи у власність не надавалась.

Відповідно до ст. 152 ЗК України Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Керуючись ст.ст. 10, 16, 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 3, 12, 83, 116 ЗК України, ст.ст. 319, 331, 376, 391 ЦК України, ст.ст. 4, 11, 59, 60, 88, 107, 114, 213, 215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Одеської міської ради - задовольнити у повному обсязі.

Зобовязати ОСОБА_1 власними силами і за рахунок власних коштів привести у первісний стан реконструйовану квартиру № 18 в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46, у відповідності до технічної документації.

Зобовязати ОСОБА_1 звільнити самовільно захоплену земельну ділянку шляхом знесення самочинно добудованої прибудови до квартири № 18, розташованої в житловому будинку за адресою: м. Одеса, вул. Сєрова, 46.

Стягнути з ОСОБА_5 судові витрати в сумі 243.60 гривень на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок одержувача ВДК у місті Одесі, ЄДРПОУ 23862106, код бюджетної класифікації 13050200).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя

15.09.2015