Постанова № 51491777, 28.09.2015, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
500/5683/15-а
Номер документу
51491777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 500/5683/15-а

Провадження № 2-а/500/179/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2015 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Адамов А.С., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання дій неправомірними, визнання розпорядження незаконним та зобов'язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить суд визнати незаконним розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо перерахунку пенсії виходячи з розрахунку 80 % від середнього заробітку; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 09.08.2012 року на підставі довідки прокуратури Одеської області за № 141 від 12.07.2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 15.01.2011 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати. Свої позовні вимоги мотивує тим, що починаючи з 14.08.2004 року йому була призначена пенсія за вислугу років, яку розраховано відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції №2663-111 від 12.07.2001 року в розмірі 90 % від місячного заробітку. 09.08.2012 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 141 від 12.07.2012 року згідно якої заробітна плата старшого прокурора Дунайської транспортної прокуратури складає 5267,43 грн., у зв'язку з чим, за умови застосування 90 % місячного заробітку пенсія повинна бути 4740,68 грн. Відповідачем йому було проведено перерахунок пенсії з більшого заробітку. Про наслідки розгляду заяви про перерахунок пенсії відповідач його не повідомив та йому було невідоме про встановлений розмір пенсії. Згодом він виїхав за межі України, у зв'язку з чим пропустив строк звернення до суду. У 2015 році йому стало відоме, що за довідкою прокуратури Одеської області № 141 від 12.07.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області йому було проведено перерахунок пенсії з більшого заробітку в розмірі 80 % виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку.28.07.2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою щодо надання пояснень щодо зменшення розміру пенсії та розвернутої довідки. Листом управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області №94/С-01 від 10.08.2015 року йому було повідомлено, що на даний час він отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури» з 01.07.2012 року підлягають перерахунку пенсії, призначені згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до заяви та довідки йому зроблено перерахунок пенсії з більшого заробітку в розмірі 80 % виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку. Вважає, що управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області повинно було здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 12.07.2012 року № 141 у розмірі 90 відсотків від заробітної плати. З огляду на зазначене, вважає такі дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області неправомірними та такими, що порушують і обмежують його права, передбачені законодавством.

Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 10.09.2015 року адміністративний позов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання дій неправомірними, визнання розпорядження незаконним та зобов'язання вчинення певних дій за період з 09.08.2012 року по 08.03.2015 залишено без розгляду.

Згідно заперечень, наданих управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, відповідач позовні вимоги не визнає, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, яка призначена за ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 14.07.2004 року. 29.07.2015 року та 11.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області з заявами про перерахунок пенсії у розмірі 90 % середньомісячного заробітку. Листами №94/С-01 від 10.08.2015 року та № 103/С-01 від 13.08.2015 року управлінням роз'яснено, що немає підстав для перерахунку його пенсії. Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 09.08.2012 року йому з 01.07.2012 року зроблено перерахунок пенсії по заробітної платі на підставі довідки Прокуратури Одеської області № 141 від 12.07.2012року. При перерахунку пенсії «з більшого заробітку» застосовуються норми законодавства чинні на момент відповідного перерахунку, тому у серпні 2012 року при перерахунку пенсії по заробітної платі позивачеві було застосовано процент розрахунку пенсії від заробітку 80 %, у зв'язку зі змінами в законодавстві, які набули чинності відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Дані зміни набули чинності з 01.10.2011 року і повинні застосовуватися до тих осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду з заявою для призначення (перерахунку) пенсії після 01.10.2011року. Обчислення розміру пенсії в результаті проведення перерахунку по заробітної платі по додатково наданим документам проводиться згідно норм діючого законодавства, тобто в розмірі 80 % виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку. У зв'язку із чим управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в задоволенні позову ОСОБА_1 просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області та отримує пенсію за віком, яку розраховано відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1.

Позивач отримує пенсію за вислугу років з 14.07.2004р. розраховану відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

09.08.2012 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 141 від 12.07.2012 року згідно якої заробітна плата старшого прокурора Дунайської транспортної прокуратури складає 5267,43 грн.

Про наслідки розгляду заяви ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області повідомлено не було.

28.07.2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою щодо надання пояснень щодо зменшення розміру пенсії та розвернутої довідки.

Листом управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області №94/С-01 від 10.08.2015 року позивачу було повідомлено, що на даний час він отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури» з 01.07.2012 року підлягають перерахунку пенсії, призначені згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до заяви та довідки йому зроблено перерахунок пенсії з більшого заробітку в розмірі 80 % виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку.

11.08.2015 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області зі скаргою щодо надання йому інформації про нарахування та перерахунок пенсії починаючи з дати призначення пенсії в серпні 2004 в розмірі 90 % і до зниження пенсії до 80 % у липні-серпні 2012 року.

Листом управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області № 103/С-01 від 13.08.2015 року, ОСОБА_1 було надані пояснення із зазначенням, що з 14.07.2004 року ОСОБА_1 призначена пенсія із загальним розрахунком пенсії від заробітку 90 %. 09.08.2012 року йому зроблено перерахунок на підставі довідки та з із розрахунком пенсії від заробітку 80 %. Розмір пенсійної виплати станом на 01.08.2015року без урахування відрахувань ПДФО (ставка 15 %) та військового збору становить 4398,05 грн., де основний розмір пенсії від середнього заробітку складає 4213,94грн.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011 року. Внесено зміни до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати. До якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законом № 3668- VI зміни до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668- VI не зазнали.

Згідно зі ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, слід зазначити, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

В рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп\99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5-рп\2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій вказано, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Тобто, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Аналогічна правова позиція зі спірного питання викладена Верховним судом України постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 та у постанові від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо перерахунку позивачу пенсії по заробітній платі із застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 80 відсотків.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу ніж зазначена у п.п.1-8 ч.2 цієї статті постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, виходячи з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання судової постанови та отримання позивачем сум згідно проведеного перерахунку пенсії.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання дій неправомірними, визнання розпорядження незаконним та зобов'язання вчинення певних дій задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років та обмеження її розміру.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області провести ОСОБА_1 з 09.03.2015року перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 12.07.2012року за № 141 виходячи з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: А.С.Адамов