Справа № 438/726/15-а
Номер провадження №2-а/438/51/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2015 року Бориславський міський суд
Львівської області
в складі головуючого судді: Посисень Л.М.,
при секретарі: Гадубяк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориславі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії щодо призначення пенсії за вислугу років.
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1, остаточно уточнивши свої позовні вимоги, просить:
Визнати неправомірним рішення від 26 березня 2015 року № 264/76 Управління Пенсійного фонду України в м.Бориславі Львівської області щодо відмови їй, ОСОБА_1, в призначенні пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Бориславі Львівської області призначити та виплатити їй, ОСОБА_1, пенсію за вислугу років з 06 березня 2015 року, зарахувавши до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до розділу ХV п.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та пункту „е" ст.55 Закону України „Про пенсійне забезпечення":
1) стаж роботи на посаді медичної сестри Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО" з 01 січня 2008 року по 14 грудня 2010 року;
2) стаж роботи на посаді медичної сестри Товариства з обмеженою відповідальністю «Парадіс Сервіс» з 14 грудня 2010 року по 15 грудня 2011 року.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м.Бориславі Львівської області Адамовський І.М. позову не визнав.
Позивач ОСОБА_1 пояснила, що вона, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, народилася в м.Борислав Львівської області, розпочала свою трудову діяльність в Бориславській центральній міській лікарні Львівського облздороввідділу на посаді акушерки здоровпункту Фабрики нетканих матеріалів м. Борислава 11 квітня 1990 року.
Саме в Бориславській центральній міській лікарні Львівського облздороввідділу вперше заповнили та видали їй трудову книжку НОМЕР_1
Рішенням Бориславського міського суду Львівської області від 14 травня 2015 року (справа № 438/572/15-ц, 2-о/438/27/2015) встановлено факт, що має юридичне значення, а саме: факт належності трудової книжки НОМЕР_1 від 12 квітня 1990 року їй, ОСОБА_1.
Її спеціальний медичний трудовий стаж становить:
з 11 квітня 1990 року по 01 жовтня 1990 року - акушерка здоровпункту Фабрики нетканих матеріалів м.Борислава Бориславської центральної міської лікарні Львівського облздороввідділу;
з 03 жовтня 1990 року по 19 серпня 1991 року - медична сестра стерилізаційної в жіночій консультації Бориславської дитячої міської лікарні;
з 20 серпня 1991 року по 01 квітня 1996 року - палатна медична сестра терапевтичного відділення № 1 Бориславської центральної міської лікарні Львівського облздороввідділу;
з 01 квітня 1996 року по 19 липня 2007 року - палатна медична сестра неврологічного відділення Бориславської центральної міської лікарні Львівського облздороввідділу;
з 01 січня 2008 року по 14 грудня 2010 року - медична сестра Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО»;
з 14 грудня 2010 року по 15 грудня 2011 року - медична сестра Товариства з обмеженою відповідальністю «Парадіс Сервіс»;
з 16 грудня 2011 року по 28 вересня 2012 року - медична сестра Товариства з обмеженою відповідальністю «Медичний центр - Східниця»;
з 02 жовтня 2012 року - сестра медична анестезистка відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії Бориславської міської лікарні Львівського обласного відділу охорони здоров'я.
05 березня 2015 року звільнена з роботи за власним бажанням згідно ст.38 Кодексу законів про працю України в зв'язку з виходом на пенсію.
Її звільненню з роботи 05 березня 2015 року передували консультації Управління Пенсійного фонду України в м.Бориславі, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо можливості призначення їй пенсії за вислугу років, а саме, що відповідно до ст.7 Закону України „Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
06 березня 2015 року нею подано заяву та необхідні документи для призначення пенсії за вислугу років, листом від 26 березня 2015 року № 1673/03-14 Управлінням Пенсійного фонду України в м.Бориславі Львівської області їй відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років в зв'язку з тим, що немає підстав для зарахування до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту „е" ст.55 Закону України „Про пенсійне забезпечення" період роботи медичною сестрою в ТзОВ „ВЛАДО" з 01 січня 2008 року по 14 грудня 2010 року, медичною сестрою в ТзОВ «Парадіс Сервіс» з 14 грудня 2010 року по 15 грудня 2011 року.
Спеціальний стаж роботи, що дає право на призначенні їй пенсії за вислугу років, що визнаний Управлінням Пенсійного фонду в м.Бориславі Львівської області становить 21 рік 04 місяці 09 днів.
Вважає відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Бориславі Львівської області неправомірною з таких підстав:
Відповідно до ст.52, 55 Закону України „Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55, при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України за № 909 від 04 листопада 1993 року зі змінами та доповненням за №1436 від 26 вересня 2002 року, №1567 від 17 листопада 2004 року, № 1181 від 17 грудня 2012 року „Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" пенсія за вислугу років працівникам охорони здоров'я призначається при наявності спеціального стажу не менше 25 років особам, лікарям та середньому медичному персоналу (незалежно від найменування посад) в закладах охорони здоров'я - лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, амбулаторно-поліклінічні заклади та ін. лікарям та середньому медичному персоналу (незалежно від найменування посад).
Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Відповідно до ст.3 Основ законодавства України про охорону здоров'я заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Згідно ст.ст.16,17 Основ законодавства України про охорону здоров'я порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності та класифікація закладів визначаються законом. Заклади охорони здоров'я підлягають акредитації у випадках та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Заклад охорони здоров'я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом). Провадження господарської діяльності в сфері охорони здоров'я, яка відповідно до закону підлягає ліцензуванню, дозволяється лише за наявності ліцензії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765 зі змінами „Про затвердження Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я" документи для проходження акредитації подає заклад охорони здоров'я на розгляд акредитаційної комісії.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення акредитації закладу охорони здоров'я на керівників закладів охорони здоров'я, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за вислугу років відповідно до ст.ст.52,55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Державна акредитація закладу охорони здоров'я - це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності.
Але згідно із Законом України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензія є єдиним документом дозвільного характеру, який дає право на зайняття певним видом господарської діяльності, що відповідно до законодавства підлягає обмеженню.
Згідно ст.15 Основ законодавства України про охорону здоров'я спеціально уповноваженим центральним органом державної виконавчої влади в галузі охорони здоров'я є Міністерство охорони здоров'я України, компетенція якого визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.77 Основ законодавства про охорону здоров'я „Професійні права та пільги медичних і фармацевтичних працівників пункт „и" медичні працівники мають право на пільгові умови пенсійного забезпечення.
Закон України „Про державне пенсійне страхування" набрав чинності з 1 січня 2004 року, відповідно до прикінцевих положень якого Положення Закону України „Про пенсійне забезпечення" застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років.
Згідно Переліку закладів охорони здоров'я лікарських, провізорських посад та молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, затверджених наказом Міністра охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року № 385, до лікарняних закладів відносяться лікувально-діагностичні центри, медичні центри (різного профілю), діагностичні центри (різного профілю), санаторії і ін.
Товариство з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО" зареєстроване 29 квітня 2005 року номер запису 1 413 107 0005 000125 виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської області, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія АОО № 368380.
Ліцензія Серія АВ № 333979 Міністерства охорони здоров'я України „Медична практика" від 25 травня 2007 року, строк дії з 25 травня 2007 року по 25 травня 2012 року, Серія АГ № 599984 Міністерства охорони здоров'я України „Медична практика" від 26 грудня 2011 року, строк дії з 26 грудня 2011 року.
Акредитаційний сертифікат перша категорія Серія МЗ № 010320 від 06 березня 2013 року, термін дії з 30 січня 2013 року по 30 січня 2016 року.
Згідно Довідки АБ № 353617 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 16 червня 2011 року видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО" є медична практика.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Парадіс Сервіс" зареєстроване 01 серпня 2005 року номер запису 1 074 107 0016 009087 Державною адміністрацією Шевченківської районної ради в м. Києві, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія АО1 № 303336.
Ліцензія Серія АВ № 567679 Міністерства охорони здоров'я України „Медична практика" від 11 листопада 2010 року, строк дії з 11 листопада 2010 року.
Згідно Довідки АА № 374528 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 23 травня 2011 року видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю „Парадіс Сервіс" є медична практика.
Крім того, згідно з Дипломом ПТ № 663750 від 12 березня 1990 року, реєстраційний № 850 їй присвоєно кваліфікацію акушерки.
Відповідно до ст.60 Закону України „Про пенсійне забезпечення" робота в реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я зараховується до стажу роботи в подвійному розмірі.
Відповідно до ст.ст.81,82 Закону України „Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України та розглядається не пізніше 10 днів з дня їх надходження, повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
В зв'язку з тим, що нею подана заява про призначення пенсії за вислугою років 06 березня 2015 року, а відмову в призначенні пенсії вона отримала лише 26 березня 2015 року, звільнена з роботи 05 березня 2015 року, вважає що її право на отримання пенсії повинно бути захищено судом та пенсія по вислузі років повинна бути призначена та виплачена саме з 06 березня 2015 року.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку владних повноважень.
У разі незгоди з рішенням державного органу громадянин на підставі ст. 55 Конституції України вправі звернутися до суду за захистом своїх прав чи охоронюваних законом інтересів.
Позов просить задоволити.
Пояснення, аналогічні поясненням позивача ОСОБА_1, дала і представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5
Позов просить задоволити.
Представник відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориславі Львівської області Адамовський І.М. пояснив, що згідно із частиною 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні чи корпоративні фонди особам, зазначеним вище, пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно зі ст.7 Закону України «Про пенсійне забезаечення» пенсії за вислугу років призначаються в разі залишення роботи, яка дає право на цю пенсію.
Пенсії за вислугу років працівникам освіти та охорони здоров'я призначаються відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-ХІІ та Переліку закладів та установ освіти, охорони здоров'я й соціального забезпечення та посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909, із змінами внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1436 від 26.09.2002р., за наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років.
Наказом Міністерства охорони здоров'я від 28.10.2002р. № 385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я" (далі Перелік) до закладів охорони здоров'я віднесені лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-профілактичні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, санаторно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.
У випадку, коли назва закладу (незалежно від його форми власності), що зазначена в трудовій книжці, не відповідає Переліку затвердженому наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 р № 385, то акредитаційний сертифікат є обов'язковим документом для визначення права на пенсію за вислугу років, оскільки відповідно до наданого сертифікату визначається статус закладу охорони здоров'я.
Згідно зі ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (постанова Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637) - основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивач працювала:
з 11.04.1990р. по 01.10.1990р. на посаді акушерки медпункту фабрики нетканих матеріалів Бориславської центральної міської лікарні;
з 03.10.1990р. по 19.08.1991р. на посаді медсестри стерилізаційної в жіночій консультації Бориславської дитячої міської лікарні;
з 20.08.1991р. по 19.07.2007р. на посаді палатної медсестри в Бориславській центральній міській лікарні;
з 01.01.2008р. по 14.12.2010 р. на посаді медичної сестри в ТзОВ "Владо";
з 14.12.2010р. по 15.12.2011 р. - медична сестра в ТзОВ "Парадіс Серщс";
з 16.12.2011р. по 28.09.2012 р. - сестра медична в ТОВ "Медичний центр-Східниця";
з 02.10.2012р.по 05.03.2015р. - сестра медична-анестезистка відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії в Бориславській центральній міській лікарні.
ТзОВ "Парадіс Сервіс" і ТзОВ "Владо" не передбачені Переліком закладів охорони здоров'я.
Переліком закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, затвердженим наказом МОЗ України від 28.10.2002р. №385 передбачені медичні центри (різного профілю), тобто період роботи з 16.12.2011р. ро 28.09.2012р. на посаді медичної сестри в ТОВ "Медичний центр - Східниця" враховується позивачу до спеціального стажу роботи.
З 02.10.2012р. по 05.03.2015р. позивач працювала сестрою медичною-анастезисткою відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії Бориславської центральної міської лікарні. Відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зазначений вище період для права на пенсію зараховується у подвійному розмірі.
Беручи до уваги зазначене вище, в управління немає підстав для зарахування періоду роботи з 01.01.2008р. по 14.12.2010р. на посаді медичної сестри в ТзОВ "Владо", з 14.12.2010р. по 15.12.2011р. - медичної сестри в ТзОВ "Парадіс Сервіс" до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Трудовою книжкою та зустрічною перевіркою підтверджується тільки 21 рік 04 місяці 09 днів спеціального стажу роботи в Бориславській центральній міській лікарні та в ТОВ "Медичний центр - Східниця", оскільки спеціальний стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, становить менше 25 років, то в даний час немає підстав для призначення пенсії за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Також в даний час немає підстав для призначення пенсії за віком, оскільки передбаченого для цього віку - 60 років (стаття 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із змінами та доповненнями, внесеними Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"), позивач досягне 20 червня 2030 року.
Вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві.
В задоволенні позову просить відмовити.
Вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, пояснення її представника ОСОБА_5, пояснення представника відповідача Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориславі Львівської області Адамовського І.М., оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
С У Д О М В С Т А Н О В Л Е Н О, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, народилася в м.Борислав Львівської області, розпочала свою трудову діяльність в Бориславській центральній міській лікарні Львівського облздороввідділу на посаді акушерки здоровпункту Фабрики нетканих матеріалів м. Борислава 11 квітня 1990 року.
В Бориславській центральній міській лікарні Львівського облздороввідділу вперше заповнили та видали позивачу ОСОБА_1 трудову книжку НОМЕР_1
Рішенням Бориславського міського суду Львівської області від 14 травня 2015 року (справа № 438/572/15-ц, 2-о/438/27/2015) встановлено факт, що має юридичне значення, а саме: факт належності трудової книжки НОМЕР_1 від 12 квітня 1990 року позивачу ОСОБА_1
Спеціальний медичний трудовий стаж позивача ОСОБА_1 становить:
з 11 квітня 1990 року по 01 жовтня 1990 року - акушерка здоровпункту Фабрики нетканих матеріалів м. Борислава Бориславської центральної міської лікарні Львівського облздороввідділу;
з 03 жовтня 1990 року по 19 серпня 1991 року - медична сестра стерилізаційної в жіночій консультації Бориславської дитячої міської лікарні;
з 20 серпня 1991 року по 01 квітня 1996 року - палатна медична сестра терапевтичного відділення № 1 Бориславської центральної міської лікарні Львівського облздороввідділу;
з 01 квітня 1996 року по 19 липня 2007 року - палатна медична сестра неврологічного відділення Бориславської центральної міської лікарні Львівського облздороввідділу;
з 01 січня 2008 року по 14 грудня 2010 року - медична сестра Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО»;
з 14 грудня 2010 року по 15 грудня 2011 року - медична сестра Товариства з обмеженою відповідальністю «Парадіс Сервіс»;
з 16 грудня 2011 року по 28 вересня 2012 року - медична сестра Товариства з обмеженою відповідальністю «Медичний центр - Східниця»;
з 02 жовтня 2012 року - сестра медична анестезистка відділення анестезіології з палатами інтенсивної терапії Бориславської міської лікарні Львівського обласного відділу охорони здоров'я.
05 березня 2015 року позивач ОСОБА_1 звільнена з роботи за власним бажанням згідно ст.38 Кодексу законів про працю України в зв'язку з виходом на пенсію.
Звільненню позивача ОСОБА_1 з роботи 05 березня 2015 року передували консультації Управління Пенсійного фонду України в м.Бориславі, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо можливості призначення їй пенсії за вислугу років, а саме, що відповідно до ст.7 Закону України „Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
06 березня 2015 року позивачем ОСОБА_1 подано заяву та необхідні документи відповідачу для призначення пенсії за вислугу років. Листом від 26 березня 2015 року № 1673/03-14, рішенням №264/76 від 26 березня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в м.Бориславі Львівської області позивачу ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років в зв'язку з тим, що немає підстав для зарахування до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту „е" ст.55 Закону України „Про пенсійне забезпечення" період роботи медичною сестрою в ТзОВ „ВЛАДО" з 01 січня 2008 року по 14 грудня 2010 року, медичною сестрою в ТзОВ «Парадіс Сервіс» з 14 грудня 2010 року по 15 грудня 2011 року.
Спеціальний стаж роботи, що дає право позивачу ОСОБА_1 на призначенні пенсії за вислугу років, що визнаний відповідачем Управлінням Пенсійного фонду в м. Бориславі Львівської області становить 21 рік 04 місяці 09 днів.
Відповідно до ст.52, 55 Закону України „Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55, при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України за № 909 від 04 листопада 1993 року зі змінами та доповненням за №1436 від 26 вересня 2002 року, №1567 від 17 листопада 2004 року, № 1181 від 17 грудня 2012 року „Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" пенсія за вислугу років працівникам охорони здоров'я призначається при наявності спеціального стажу не менше 25 років особам, лікарям та середньому медичному персоналу (незалежно від найменування посад) в закладах охорони здоров'я - лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, амбулаторно-поліклінічні заклади та ін. лікарям та середньому медичному персоналу (незалежно від найменування посад).
Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Відповідно до ст.3 Основ законодавства України про охорону здоров'я заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Згідно ст.ст.16,17 Основ законодавства України про охорону здоров'я порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності та класифікація закладів визначаються законом. Заклади охорони здоров'я підлягають акредитації у випадках та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Заклад охорони здоров'я провадить свою діяльність на підставі статуту (положення), що затверджується власником закладу (уповноваженим ним органом). Провадження господарської діяльності в сфері охорони здоров'я, яка відповідно до закону підлягає ліцензуванню, дозволяється лише за наявності ліцензії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765 зі змінами „Про затвердження Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я" документи для проходження акредитації подає заклад охорони здоров'я на розгляд акредитаційної комісії.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок проведення акредитації закладу охорони здоров'я на керівників закладів охорони здоров'я, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за вислугу років відповідно до ст.ст.52,55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Державна акредитація закладу охорони здоров'я - це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності.
Згідно із Законом України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензія є єдиним документом дозвільного характеру, який дає право на зайняття певним видом господарської діяльності, що відповідно до законодавства підлягає обмеженню.
Згідно ст.15 Основ законодавства України про охорону здоров'я спеціально уповноваженим центральним органом державної виконавчої влади в галузі охорони здоров'я є Міністерство охорони здоров'я України, компетенція якого визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.77 Основ законодавства про охорону здоров'я „Професійні права та пільги медичних і фармацевтичних працівників пункт „и" медичні працівники мають право на пільгові умови пенсійного забезпечення.
Закон України „Про державне пенсійне страхування" набрав чинності з 1 січня 2004 року, відповідно до прикінцевих положень якого Положення Закону України „Про пенсійне забезпечення" застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугою років.
Згідно Переліку закладів охорони здоров'я лікарських, провізорських посад та молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, затверджених наказом Міністра охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року № 385, до лікарняних закладів відносяться лікувально-діагностичні центри, медичні центри (різного профілю), діагностичні центри (різного профілю), санаторії і ін.
Товариство з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО" зареєстроване 29 квітня 2005 року номер запису 1 413 107 0005 000125 виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської області, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія АОО № 368380.
Ліцензія Серія АВ № 333979 Міністерства охорони здоров'я України „Медична практика" від 25 травня 2007 року, строк дії з 25 травня 2007 року по 25 травня 2012 року, Серія АГ № 599984 Міністерства охорони здоров'я України „Медична практика" від 26 грудня 2011 року, строк дії з 26 грудня 2011 року.
Акредитаційний сертифікат перша категорія Серія МЗ № 010320 від 06 березня 2013 року, термін дії з 30 січня 2013 року по 30 січня 2016 року.
Згідно Довідки АБ № 353617 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 16 червня 2011 року видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО" є медична практика.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Парадіс Сервіс" зареєстроване 01 серпня 2005 року номер запису 1 074 107 0016 009087 Державною адміністрацією Шевченківської районної ради в м. Києві, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія АО1 № 303336.
Ліцензія Серія АВ № 567679 Міністерства охорони здоров'я України „Медична практика" від 11 листопада 2010 року, строк дії з 11 листопада 2010 року.
Згідно Довідки АА № 374528 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 23 травня 2011 року видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю „Парадіс Сервіс" є медична практика.
Крім того, згідно з Дипломом ПТ № 663750 від 12 березня 1990 року, реєстраційний № 850 позивачу ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію акушерки.
Відповідно до ст.ст.81,82 Закону України „Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України та розглядається не пізніше 10 днів з дня їх надходження, повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
В зв'язку з тим, що позивачем ОСОБА_1 подана заява про призначення пенсії за вислугою років 06 березня 2015 року, а відмову в призначенні пенсії вона отримала лише 26 березня 2015 року, звільнена з роботи 05 березня 2015 року, пенсія по вислузі років повинна бути призначена та виплачена позивачу ОСОБА_1 з 06 березня 2015 року.
При встановлених у судовому засіданні обставинах позов позивача підлягає до задоволення.
Доводи представника відповідача Адамовського І.М. про те, що ТзОВ "Парадіс Сервіс" і ТзОВ "Владо" не передбачені Переліком закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, затвердженим наказом МОЗ України від 28.10.2002р. №385, тому у відповідача немає підстав для зарахування позивачу ОСОБА_1 періоду роботи з 01.01.2008р. по 14.12.2010р. на посаді медичної сестри в ТзОВ "Владо", з 14.12.2010р. по 15.12.2011р. - медичної сестри в ТзОВ "Парадіс Сервіс" до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд не бере до уваги, щоб відмовити в задоволенні позову,оскільки такі не ґрунтуються на вимогах Закону.
З врахуванням наведеного та
Керуючись ст.ст.8, 22, 24, 46 Конституції України, ст.ст.3, 15, 16, 17, 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, ст.ст.7, 52, 55, 60, 81, 82 Законом України „Про пенсійне забезпечення", Законом України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності", постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року зі змінами та доповненням за №1436 від 26 вересня 2002 року, №1567 від 17 листопада 2004 року „Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 765 зі змінами „Про затвердження Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я", Переліком закладів охорони здоров'я лікарських, провізорських посад та молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, затверджених наказом Міністра охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року № 385, ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 10, 17, 19, 51, 69, 70, 71, 90, 94, 99, 104-107, 159-163, 166 Кодексу адміністративного судочинства України", -,
суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати неправомірним рішення від 26 березня 2015 року № 264/76 Управління Пенсійного фонду України в м.Бориславі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Бориславі Львівської області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 06 березня 2015 року, зарахувавши до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до розділу ХV п.2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та пункту „е" ст.55 Закону України „Про пенсійне забезпечення":
1) стаж роботи на посаді медичної сестри Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЛАДО" з 01 січня 2008 року по 14 грудня 2010 року;
2) стаж роботи на посаді медичної сестри Товариства з обмеженою відповідальністю «Парадіс Сервіс» з 14 грудня 2010 року по 15 грудня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бориславський міський суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
С У Д Д Я: