Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-111/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів . передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
ВСТАНО В И В:
Позивач звернувся до суду і позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області за період з 01 січня 2009 року по 01 вересня 2009 року 1472,20 гри. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та з управління праці га соціального захист} населення Коростенської міської ради Житомирської області за період з 01 січня 1999 року по 01 вересня 2009 року 33919.40 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у звязку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.
Позивач в судове засідання не зявився, але від нього надійшла письмова заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської об пасті відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, з проханням розглядати справу без їх участі.
Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, з проханням розглядати справу без їх участі.
Встановлено, що позивач є потерпілим 4-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, територія якого відповідно до "Переліку населених пунктів, віднесених по зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони посиленої о радіоекологічної о контролю, та за місцем проживання в управлінні праці та соціального захисту населення Олевської РДА отримує щомісячно допомогу в розмірі 1,60 грн., що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивача, довідкою s місця проживання.
Позивач працює в Житомирській філії відкритого акціонерного товариства «Укртелеком». територія якого відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 віл 23 липня 1991 року відноситься ло шни посиленого радіоекологічного контролю, шо підтверджується довідками з місця роботи і отримує щомісячно по місцю роботи, яке обслуговується стосовно зазначених виплат управлінням праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради доплату до заробітної плати в розмірі 5.20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, шо стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, шо між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37. 39 Закон) України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати, і грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини
Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускаю ть звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 грудня 2008 року по даний час становить:
-з 01.12.2008 р.- 605. 00 грн.
-з 01.04.2009 р.- 625. 00 грн.
-з 01.07.2009 р.- б3О. 00 грн.
-з 01.10.2009 р.- 650. 00 грн.
-з 01.11.2009р.- 744.00 грн.
-з 01.01.2010р. - 869.00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов позивача в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 січня 2009 року по 01 вересня 2009 року у розмірі 30 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 1,60 грн. щомісяця (8 міс. х 1.60 грн. = 12.80 грн.), тобто:
З 01.01.2009 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 3 міс. х 3О % = 544.50грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. х 30 % = 562,50 грн.
З 01.07.2009 р. по 01.09.2009 р. - 630 грн. х 2 міс. х 30 % = 378 грн.
Таким чином, 1485,00 грн. - 12,80 грн. отриманих коштів = 1472,20 грн. , оскільки позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 30 вересня 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).
Враховуючи те , що доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення , належить до соціальних виплат , а не до структури заробітної плати, тому суд не бере до уваги у звязку з їх безпідставністю посилання позивача на ст. 238 КЗпПУ відповідно до якої при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові виплати, орган який розглядає спір , має право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до встановленого, вважаю, що до стягнення на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5.20 грн щомісяця . що становить 12,80 грн. . тобто за період з 01 вересня 2008 року по 01 вересня 2009 року саме:
З 01.09.2008 р. по 01.10.2008 р.- 525 грн. х І міс. = 525 грн.
З 01.10.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 2 міс.= 1059 грн.
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 4 міс. = 2420 грн.
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. = 1875 грн.
З 01.07.2009 р. по 01.09.2009 р. - 630 грн. х 2 міс. =1260 грн.
Всього-7139,00 грн.
Таким чином , 7139,00 грн. - 62,40 грн. отриманих коштів = 7076,60 грн.
Кошти за ст. ст. 37. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають стягненню з управління праці та соціального захистунаселення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Керуючись ст 22 Конституції України. », ст. ст. 37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10. 11,71. 86. 99. 159. 162. 163, 167. 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області га управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення недовишіачених коштів , передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олєвської районної державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області щодо недонарахування та недовиплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст. ст. 37. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олєвської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584. код 03192610. МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 1472,20 гри. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'1.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради користь ОСОБА_1 7076,60 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, як: постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олєвської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584. код 03192610. МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54.40 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради державне мито з сумі 74 16 грн. на користь держави.
В решті позову ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга, на постанову суду першої інстанціїподається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: ОСОБА_2