Справа № 645/6770/15-а
Провадження № 2-а/645/124/15
Постанова
іменем України
21 серпня 2015 року м. Харків
Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорова Т.М. розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Фрунзенського райсуду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дії противоправними та про зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкові в якомупросила визнатипротиправнимидії відповідача щодо відмовив перерахункупенсіїдержавного службовцяна підставідовідки № 8033/34-04 від 08.07.2015 року про складові заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексаціїзгідно довідки № 8033/34-04 від 08.07.2015 року зобов'язативідповідача здійснитиперерахунок пенсіїз врахуванням зазначених виплат із збереженнямвідсотку нарахування пенсії на момент її призначення.
Представник відповідача позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії є незаконними, посилаючись на ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Вказує, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", то вони не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. Таким чином ,пенсія позивачу була нарахована правомірно, в зв'язку з чим, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є законною.
Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.
Судом встановлені наступні обставини.
Як встановлено судом позивачз 25 квітня 2014 року знаходиться на обліку у Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова і отримує пенсію як державний службовець в розмірі 80% від заробітної плати на час призначення.
09.07.2015 року позивачзвернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати,суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомогидля вирішення соціально - побутових питань, на підставі довідки № 8033/34-04 від 08.07.2015 року про складові заробітної плати,що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу».
Рішенням відповідача від 10.07.2015 року № 290 відмовлено у перерахуванні пенсії з посиланням наПостанову КМ України від 31.05.2000р.№ 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії»,Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
За приписамистатті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII(в редакції чинній на час призначення пенсіїпозивачу) ,на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною 2 статті 33Закону визначено, що заробітна платадержаних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службіта інших надбавок.
У частині першійстатті 1 Закону України « Про оплату праці»(далі - Закон № 108/95ВР) встановлено, що заробітна плата-це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того,статтею 66 Закону України «Про пенсійне страхування»(далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України від 26 червня 1997 року № 400/97ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зістаттею 41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»Закон від 09.07.2003 № 1058-IVдо заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуютьсясуми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення,матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат , на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії,за наведених обставин -стаття 41 Закону № 1058-IVтастаття 66 закону № 1788-XII.
Позивач просить перерахунок пенсію з 25.04.2014 року
Відповідно ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Відповідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Предметом розгляду у цій справі є позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої пенсії і вищевказані норми Закону до цих правовідносин застосовуватись не можуть. Правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки пенсія позивачу призначена з 25 квітня 2014 р. та виплачувалася їй щомісячно, але до визнання дії противоправними та про зобовязання вчинити певні дії, ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії звернулася лише 09.07.2015 року, тому вимоги позивача про перерахунок пенсії в період з вересня 25.04.2014 року по 30.06.2015 року залишити без розгляду.
За приписамичастини 4статті 45 Закону Україниперерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першоюстатті35,частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разівиникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
Позивач звернулася із заявоюпро перерахунок пенсії іздовідкою про складові заробітної плати09.07.2015 року, а томуправо на такий перерахунокз врахуванням вимогстатті45 Закону Українинастало саме з 1 липня 2015 року.
Відповідно дії відповідача щодо відмови в перерахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу» є неправомірнимисаме з 01.07.2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст., ст.9,17,71, ч. 1 ст., 99 - 100 , ст., ст. 159, 183-2, 244-2, 256 КАСУ, ч.2 ст.33, ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дії противоправними та про зобовязання перерахувати пенсію в період з вересня 25.04.2014 року по 30.06.2015 року залишити без розгляду.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати з 01.07. 2015 року -неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , які враховуються при обчисленні пенсії відповідно зоЗакону України «Про державну службу»та з яких сплачено страхові внескиз01.07.2015 року іззбереженнямвідсоткунарахуванняпенсії на момент її призначення-80 відсотків.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.
Суддя Алфьорова Т.М.