Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 2-а/2020/1171/2012 Справа №2020/11247/2012
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2012 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Фанда О.А.,
за участю секретаря Кисіль О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівського району м. Харкова, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної держадміністрації, Головне управління Державного казначейства України в Харківській області про призначення, нарахування та виплату недоотриманих сум соціальних виплат; -
встановив:
29 вересня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в остаточно уточнених вимогах якого просив: зобовязати відповідача відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» перерахувати, призначити та виплатити йому недоотримані суми щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня за 2007-2011 роки у розмірі 37 192 грн. 48 коп.; зобовязати другого відповідача перерахувати 37192 грн. 48 коп. Харківському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, для нарахування та виплати йому недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007-2011 роки, організувати та проконтролювати призначення, нарахування та виплату йому вказаних виплат; зобовязати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, нарахувати та виплатити йому 37 192 грн. 48 коп. недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги за 2007-2011 роки; зобовязати Головне управління Державного казначейства України в Харківській області здійснити безспірне списання 37 192 грн. 48 коп. на його користь з рахунків відповідачів.
В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 посилався на те, що згідно висновку МСЄК він є інвалідом 2ої групи і віднесений до 1-ої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначав, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Проте протягом 2007 2011 років він отримував вказану соціальну допомогу в меншому розмірі, ніж встановлено чинним законодавством України. Крім того, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак протягом 2007-2011 років допомога до 5 травня була виплачена йому таких розмірах: 2007 р. 360 грн., 2008 р. 400 грн., 2009 р. 430 грн., 2010- 480 грн., 2011 р. 580 грн.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив позов задовольнити.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання своїх представників не направили, письмових заперечень на уточнену позовну заяву ОСОБА_1 не подали.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 згідно висновку МСЄК є інвалідом 2ої групи і віднесений до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та як інвалід війни 2 групи, а отже на нього розповсюджуються пільги та компенсації відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення в Комінтернівському районі м. Харкова з заявою про перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення та щорічної грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», проте у проведенні перерахунку позивачу було відмовлено.
Суд вважає вказану відмову такою, що не відповідає вимогам закону з наступних підстав.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інваліди війни ІІ групи мають право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
В 2007 році дію ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинено в частині виплати компенсацій і допомог у розмірі відповідно до мінімальної заробітної плати згідно з Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» від 12 грудня 2006 року.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. у справі № 1-29/2007 р., яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втратили чинність такі положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік»: п.13 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік , яким зупинено на 2007 р. дію ч.5 ст.13 „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту;- п.30 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік, яким зупинено на 2007 р. дію абз.2 ч.4 ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції: одноразові компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок ЧАЕС та сімям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та смерть яких повязана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України (підпункт 11 п. 28 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року).
Вказані зміни діяли до прийняття Конституційним Судом України рішення № 10рп/2008 від 22 травня 2008 року, яким вказані зміни були визнані неконституційними.
Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам І групи 10 мінімальних пенсій за віком, інвалідам ІІ групи 8 мінімальних пенсій за віком, інвалідам ІІІ групи 7 мінімальних пенсій за віком.
У 2007 році діяли нормативно правові акти, які мають однакову юридичну силу, а саме Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було встановлено розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року вказані положення закону були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно з Законом України від 28.12.2007 р. № 107-VI внесено зміни до ч. 5 ст. 13 щодо надання права Кабінету Міністрів України визначати в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, розмір щорічної до 5 травня разової грошової допомоги інвалідам війни. Зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення були проведені: в 2007 році в червні (до ухвалення Конституційним Судом рішення від 9 липня 2007 року), в 2008 році в квітні (до ухвалення рішення КСУ від 22 травня 2008 року); щорічна допомога до 5 травня: в 2007 році в квітні (до ухвалення Конституційним Судом рішення від 9 липня 2007 року), в 2008 році в квітні (до ухвалення рішення КСУ від 22 травня 2008 року).
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».
За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суд повинен застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Рішення Конституційного Суду України не має зворотної дії в часі.
З огляду на вищезазначене, підстави для задоволення позовних вимог за 2007 2008 р.р. відсутні, оскільки у вказані роки виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та виплати сум на оздоровлення були проведені відповідно до чинного, на момент проведення цих виплат, законодавства.
Що стосується позовних вимог про проведення перерахунку та виплати допомоги на оздоровлення та разової грошової допомоги до 5 травня за 2009 -2011 роки, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції, що діє з 22.05.2008 року) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічна виплата разової грошової допомоги до 5 травня здійснюється органами праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банку.
Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" дію ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не зупинено.
З матеріалів справи вбачається, що у 2009 році позивачу до 5 травня виплачено 430 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2009 року № 211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідним Законом, який встановлює доплати ветеранам війни, є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні спору, суд приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення у Комінтернівському районі м. Харкова та Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у 2009 році повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В 2009 році позивач, отримав виплату щорічної допомоги на оздоровлення, яка була йому виплачена в вересні 2009 року у розмірі 120 грн., проте мав право на її отримання у розмірах, встановлених базовими законами, а саме ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Така позиція ґрунтується на приписах ч.2 ст.152 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року.
Враховуючи зазначені рішення, якими визнано неконституційними положення Закону України «Про Держаний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими внесено зміни або зупинено на відповідний рік дію ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з моменту їх ухвалення, а саме з 22.05.2008 року, органи соціального захисту населення, застосовуючи положення законів, що визнані неконституційними діяли протиправно, всупереч приписам базових законів, які підлягали застосуванню при визначенні розміру допомоги на оздоровлення. В 2009 році змін до зазначених законів не було внесено, а отже позивач мав право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат (для інвалідів ІІ групи).
Вказані положення були чинними та підлягали застосуванню в 2010, 2011 роках.
З огляду на вищезазначене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 за 2009 2011 роки.
В силу ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції Закону Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 23.12.2004р. № 2291-IV, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно зі ст. 2 ч.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на 2009 рік 498 грн.
Мінімальна пенсія за віком на час виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня складала 498 грн. відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", тому до 5-го травня 2009 року виплаті позивачу підлягала щорічна разова грошова допомога у розмірі 498 х 8 = 3984 грн. Тому враховуючі те, що позивачу була фактично виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 430 грн., недоотримана грошова допомога складає 3554 грн. ( 3984 430).
Згідно ч. 7 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір заробітної плати визначається на момент виплати.
Допомога на оздоровлення позивачу за 2009 рік була виплачена в вересні 2009 року згідно відомості про отримання вказаних виплат. Згідно ст. 55 Закону України «Про Державний бюджет на 2009р.» розмір мінімальної заробітної плати з 1 липня 2009 року 630 грн. Таким чином, судом встановлено, що в 2009 році позивачу допомога на оздоровлення була виплачена не в повному обсязі.
З огляду на вищезазначене, відповідачем неправомірно в 2010-2011 роках нараховано позивачу грошову допомогу на оздоровлення в розмірі меншому, ніж це передбачено ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2010-2011 роки отримана позивачем в розмірі меншому ніж передбачено ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
З врахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради призначити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення за 2009-2011 р. у відповідності зі ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 5 мінімальних заробітних плат та недоплачену щорічну допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2009 2011 роки у відповідності зі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням фактично виплачених виплат у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням здійснених виплат; зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення за 2009-2011 р.р. у відповідності зі ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 5 мінімальних заробітних плат та недоплачену щорічну допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2009-2011 роки у відповідності зі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням фактично виплачених виплат у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
При цьому, визначення конкретного розміру виплат не входить до повноважень суду. Проведення вказаного перерахунку належить до компетенції Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 152 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. ст.ст. 6, 9, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
3обов'язати Управління праці та соціального захисту населення Комінтернівської районної в м. Харкові ради призначити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення за 2009-2011 р. у відповідності зі ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 5 мінімальних заробітних плат та недоплачену щорічну допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2009-2011 роки у відповідності зі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням фактично виплачених виплат у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням здійснених виплат.
Зобов'язати Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення за 2009-2011 р.р. у відповідності зі ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 5 мінімальних заробітних плат та недоплачену щорічну допомогу, яка виплачується до 5 травня за 2009-2011 роки у відповідності зі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням фактично виплачених виплат у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова шляхом подачі в десятиденний строк із дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з одночасним направленням її копії до апеляційної інстанції.
Суддя -ОСОБА_2