Справа № 569/10412/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.09.2015 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючого-судді Бучко Т.М.
секретар Марченко А.А.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області щодо відмови здійснити перерахунок і виплату призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до приписів ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року ), виходячи із розрахунку 90 % заробітної плати та скасувати розпорядження № 183381 від 17 вересня 2012 року розрахунку його пенсії за вислугу років із розміру 80 % від суми заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити з 1 липня 2012 року перерахунок тавиплату йому пенсії за вислугу років відповідно до приписів ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12 липня 2001 року ), виходячи із розрахунку 90 % від суми заробітної плати згідно довідки № 18-313 від 27 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахуваннямпроведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог покликається на обставини, викладені в позовній заяві.
Ухвалою суду від 31 серпня 2015 року позовні вимоги в частині зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 1 липня 2012 року до 20 січня 2015 року залишено без розгляду в звязку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю та з аналогічних підстав. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, клопоче справу розглянути у його відсутності. У письмових запереченнях відповідач позов не визнав та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, так як управління Пенсійного фонду України в м.Рівне діяло відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення позивача, зясувавши обставини справи та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Рівне та з 11 вересня 2001 року отримує пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
Стаж роботи позивача, що дає йому право на пенсію за вислугою років становить 25 років 3 місяці 19 днів.
Частиною першою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, чинній на час призначення пенсії ) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної ( чинної ) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку.
Наказом № 447 від 5 вересня 2001 року позивач звільнений з органів прокуратури за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років ( ст.38 КЗпП України, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" ) з 10 вересня 2001 року.
Згідно із положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені працівникам органів прокуратури пенсії за вислугою років підлягають перерахунку.
31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14 червня 2012 року, у зв'язку з чим з 1 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
14 вересня 2012 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне з письмовою заявою про перерахунок пенсії з більш високого заробітку та надав довідку № 18-313 від 27 серпня 2012 року, видану прокуратурою Рівненської області, про заробітну плату працюючого на відповідній посаді прокурора станом на 14 червня 2012 року.
Розпорядженням № 183381 від 17 вересня 2012 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 1 липня 2012 року, виходячи з розміру 80 відсотків від суми заробітної плати, що зазначена у довідці № 18-313 від 27 серпня 2012 року, на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» ( далі Закон № 3668-VІ ).
Суд визнає, що рішення управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 80 відсотків при проведенні перерахунку пенсії з 1 липня 2012 року є протиправним, оскільки відповідач неправомірно застосував норму права, яка не поширюється на дані правовідносини.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначеност.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до ч.1 ст.50-1 вказаного Закону в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, він набув право на пенсію за вислугою років з часу її призначення у розмірі 90 % від суми місячного ( чинного ) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ. Зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Відповідно до вказаних змін пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної ( чинної ) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку втратили чинність у зв'язку із внесенням змін до редакції вказаної статті.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали ( змінилась лише нумерація частин цієї статті ).
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ обчислення ( перерахунок ) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За таких обставин, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13, 18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст.22 Корнституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо ( рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій ).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійноїпридатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Доводи відповідача, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними нормами права.
Згідно з вимогами ч.2 ст.161 КАС України при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року № 21-348а13, № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.7, 71, 86, 94, 161, 162, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо відмови здійснити перерахунок і виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до приписів статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12 липня 2001 року ), виходячи із розрахунку 90 відсотків заробітної плати та скасувати розпорядження № 183381 від 17 вересня 2012 року в частині здійснення з 1 липня 2012 року розрахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із розміру 80 відсотків від суми заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити з 21 січня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до приписів статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12 липня 2001 року ), виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки № 18-313 від 27 серпня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахуваннямпроведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя :