Постанова № 51439886, 28.09.2015, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.09.2015
Номер справи
274/4376/15-а
Номер документу
51439886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 274/4376/15-а

н/п 2-а/0274/151/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.09.2015 року м. Бердичів

Суддя Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області ОСОБА_1 розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, та зобовязання здійснити перерахунок розміру пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

17.09.2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії у бік збільшення з дня призначення пенсії із збереженням 87 відсотків по стажу державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" в реакції, яка діяла на момент призначення пенсії, з врахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації.

Позовні вимоги позивачка мотивує тим, що на підставі ст. 38 КЗпП України 15.04.2010 року її було звільнено з посади головного спеціаліста в Бердичівському міському відділі соціального забезпечення у зв"язку із виходом на пенсію по інвалідності другої групи загального захворювання.

На момент звільнення з посади її загальний трудовий стаж становив 31 рік 09 місяців 05 днів, а стаж державної служби становить 17 років 06 місяців. З 16.04.2010 року вона отримує пенсію державного службовця (по інвалідності). 25.12.2014 року вона звернулася із заявою до УПФ в м. Бердичеві та Бердичівському районі про перерахунок пенсії з тим, щоб їй було включено до складу заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації на загальну суму 10037.46 грн. Проте відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії з включенням до її заробітку при розрахунку пенсії вище вказаних складових.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Управління Пенсійного Фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи. Згідно заперечення управління Пенсійного Фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі на позов, пенсія ОСОБА_2 нараховується та виплачується вірно, відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» 02.03.2015 № 213 з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника -консультанта народного депутата України. Складові заробітної плати державного службовця не можуть бути враховані для обчислення пенсії з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, та отримує пенсію державного службовця (по інвалідності) відповідно до Закону України "Про державну службу" з 21.04.2010 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення.

25.12.2014 року позивачка звернулася із заявою до УПФ в м. Бердичеві та Бердичівському районі про перерахунок пенсії з тим, щоб їй було включено до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації.

З відповіді УПФ України у м. Бердичеві та Бердичівському районі від 29.12.2014 року вбачається, що пенсія ОСОБА_2 обчислена з заробітної плати без включення до її складових сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації..

Вказані виплати УПФ України у м. Бердичеві та Бердичівському району не були включені до складу заробітної плати ОСОБА_2 при визначенні розміру її пенсії.

Суд вважає такі дії відповідача протиправними.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці", визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців, мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно пункту 2.3.3 статті 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в МЮУ 27.01.2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надається всім або більшості працівників, входить до складу фонду оплати праці.

Отже, вказані вище правові норми свідчать, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

До структури заробітної плати входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, тому позивачці підлягає виплата по компенсації за невикористану відпустку

Згідно з частиною шостою 6 статті 95 КЗпП України, заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно чинного законодавства.

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1283-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески ( збори ) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

А отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

А тому пенсія позивачки має обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, в тому числі, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, суми індексації, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу".

Стосовно посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до закону України «Про державну службу», то, виходячи з визначеного позивачем предмету спору, а також дії закону в часі означена норма на спірні правовідносини не розповсюджується.

Судові витрати позивачки в сумі 73,08 грн.(а.с. 1), відповідно до статті 94 КАСУ України компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 6, 11, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі щодо невключення в розрахунок пенсії ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації, починаючи з дня призначення пенсії із збереженням розміру пенсії, визначеного ОСОБА_2 відповідно до статті 37 Закону України „Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у сумі 73 грн. 08 коп..

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Замега