Рішення № 51439710, 23.09.2015, Апеляційний суд Дніпропетровської області (м. Кривий Ріг)

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
184/660/15-ц
Номер документу
51439710
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 184/660/15-ц 22-ц/774/1453/К/15

Справа № 184/660/15-ц Головуючий в 1-й інстанції

Провадження № 22-ц/774/1453/К/15 суддя Томаш В.І.

Категорія - 53 (ІV) Доповідач - Митрофанова Л.В.

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 вересня 2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Митрофанової Л.В.

суддів: Бондар Я.М., Савіної Г.О.

при секретарі: Голуб О.О.

за участю: представника Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" - Тер-Товмасян Юлії Геннадіївни;

приставника ОСОБА_2 - ОСОБА_3;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" на рішення Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 28 травня2015 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" про перерахунок заробітної плати та зобов'язання видати довідку про заробітну плату встановленого зразка за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,-

В С Т А Н О В И Л А:

В березні 2015 року позивач звернувся до ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" із зазначеним позовом в якому просив суд зобов'язати ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження за 6 днів в жовтні та 18 днів в листопаді 1987 року; при проведенні перерахунку збільшити на 100 % тарифну ставку; при проведенні перерахунку нарахувати 60 % премії тарифної ставки; зобов'язати ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» надати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_2 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за жовтень та листопад 1987 року.

Рішенням Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 28 травня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенні.

Зобов'язано ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_2, за роботу в зоні відчуження за 6 днів в жовтні та 18 днів в листопаді 1987 року, при проведенні перерахунку збільшити на 100 % (вдвічі) тарифну ставку за вказані дні та нарахувати 60 % премії тарифної ставки.

Зобов'язано ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" надати ОСОБА_2 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_2 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за жовтень та листопад 1987 року.

В апеляційній скарзі ПАТ "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" ставить питання про скасування рішення суду та ухвалення нового рішення по справі про відмову в задоволенні позовних вимог позивача посилаючись на те, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Ч.1, 7 ст. 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Також ч.1, 2, 4 ст. 57 Закону № 796-ХІІ встановлено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст. 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 року затверджено ПОРЯДОК ОБЧИСЛЕННЯ пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який набрав чинності з 01.01.2012 року.

Пунктом 1 Порядку № 1210 передбачено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках призначаються, виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня. При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Таким чином, положеннями вказаних вище нормативно-правових актів передбачена лише можливість (право) встановлення на підприємстві підвищення до 100% розміру тарифних ставок та посадових окладів працівників, зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС, в залежності від складності та терміновості виконання робіт, а не імперативний обов'язок такого підвищення на вказаний показник (на 100%).

Враховуючи, що на ПАТ "ОГЗК" підвищення тарифних ставок та посадових окладів для вказаної категорії працівників не відбулось, не вносились зміни до чинних на підприємстві локальних актів про оплату праці таких працівників, тому відповідач вважає вимоги позивача перерахунок розміру заробітної плати з урахуванням 100% підвищення розміру тарифних ставок (посадових окладів) і видачу нової довідки безпідставними.

Крім того, як вбачається з назви Постанови №524-156, її положення регулюють питання умов оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», тобто поширені на чітко визначене коло осіб.

ПАТ «ОГЗК» не є підприємством зони Чорнобильської атомної електростанції, а ОСОБА_2 при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не був працівником вказаних підприємств та організацій, а виконував такі роботи, як військовозобов'язаний під час військових зборів, а тому застосування положень вказаного нормативно-правового ату до правовідносин сторін по справі є неправомірним.

Щодо підвищення граничного розміру премії на 60% тарифної ставки за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то відповідно до п. 4 Постанови Ради Міністрів УРСР та УРРПС №207-7 від 10.06.1986 року "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та попередженням забруднення навколишнього середовища" передбачено, що РМ СРСР та УРРПС: "Установили работникам предприятий, организаций учреждений, выполняющих работы, связанные с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды, .... максимальный размер премии - 60 процентов тарифной ставки/оклада/в месяц".

При цьому, відповідно до п.1 Постанови Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань та Секретаріату ВРЦРПР №153/10-43 від 07.05.1986 року постановлено: "Работникам, непосредственно занятым на работах по устранению последствий аварии на Чернобыльской АЭС, премии, поощрения и вознаграждения начисляют в соответствии с действующими положениями на увеличенные согласно пункту 1 постановления ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 7 мая 1986 г. N 524-156 тарифные ставки (сдельные расценки) и должностные оклады. Установленные законодательством предельные размеры премий исчислять, исходя из указанных повышенных тарифных ставок (отельных расценок и должностных окладов..."

Згідно п. 5 листа Міністерства праці та соціальної політики України №03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 року вказано, що «відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року №153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання.

Таким чином, відповідно до вищевказаних приписів, якщо до призову на військові збори премія працівнику нараховувалась систематично, за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, премія також має нараховуватись в тих же розмірах, як і працівникам підприємств, які не приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто у відповідності з діючим положенням про преміювання. Якщо в зазначене положення своєчасно внесені зміни у відповідності з підпунктом 4 пункту 1 Постанови №207-7 щодо підвищення граничного розміру премій до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць, премія призваному на військові збори за період виконання робіт у зоні ЧАЕС повинна була бути нарахована в зазначених розмірах. Для нарахування премії в розмірі 60% тарифної ставки всім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підстав нема».

На ПАТ «ОГЗК» не було внесено змін до діючих положень про преміювання з питань збільшення максимального розміру премії працівникам, зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в порядку реалізації положень Постанови № 207-7. Нарахування премій вказаній категорії працівників здійснювалось відповідно до чинних локальних актів по підприємству. З урахуванням розмірів нарахованих та виплачених таким чином розмірів премій ОСОБА_2 і було сформовано довідку № 280 від 09.12.2014 року про розмір заробітної плати за період виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі викладеного вище, вважають, що у ПАТ "ОГЗК" відсутні правові підстави для нарахування позивачу премії у розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно відсутні підстави для видачі нової довідки про заробітну плату в цей період.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у 1987 році позивач ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах з підприємством, правонаступником якого є ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат». У період з 01.10.1987 року по 26.11.1987 року ОСОБА_2 в складі військової частини № 34102 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вказані роботи ОСОБА_2 виконував без вихідних та святкових днів, що підтверджено довідкою № 410 від 26.11.1987 року командира військової частини № 34102. Тобто за період часу з 01.10.1987 року по 26.11.1987 року у останнього не було жодного, передбаченого та гарантованого Конституцією та трудовим законодавством дня на відпочинок. На даний час ОСОБА_2 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії 3 групу інвалідності. Захворювання, що викликало інвалідність пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 24.09.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках встановленого законодавством зразка. При здійсненні перерахунку підвищити тарифну ставку на 100% (збільшити вдвічі) та нарахувати 60% премії. 09.12.2014 року листом № 280 відповідачем надано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, однак при здійснені розрахунку не виконано вимогу і не підвищено тарифну ставку на 100% та не нараховане 60% премії.

Задовольняючи позовні вимоги позивача суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 невірно нарахована заробітна плата за час виконання робіт по ліквідації наслідків на ЧАЕС, що порушує надане позивачу право на перерахунок пенсії.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

На думку колегії, спір між сторонами виник з приводу невірного нарахування заробітної плати під час роботи позивача у зоні відчуження, за роботу у надурочний час, вихідні і святкові дні, а також розміру годинно-тарифної ставки.

При обчисленні позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідачем надано довідку № 280 від 09 грудня 2014 року, в якій зазначено, що ОСОБА_2 за роботу в населених пунктах по ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС в період з 01 жовтня по 26 листопада 1987 р. ( а.с.16).

В період знаходження позивача на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, діяв порядок оплати роботи працівників, залучених до виконання вказаних робот, встановлений Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, РМ СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 7 травня 1986 року, (аналогічна Постанова РМ УРСР від 8 травня 1986 року № 168-5), Постановою Держкомтруда СРСР и Секретаріата ВЦСПС від 7 травня 1986 року № 153/10-43, Распорядженням РМ СРСР від 17 травня 1986 року № 964, Постановою РМ СРСР, ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195, (аналогічна Постанова РМ УРСР, Укррадпрофа від 10 червня 1986 року №207-7), Інструкцією, затвердженою Постановою Держкомтруда СРСР и Секретаріата ВЦРПС від 22 квітня 1982 року №95/4-132, який поширювався також і на військовозобов'язаних, призваних на військові збори, з винятками , встановленими для таких військовозобов'язаних, роз'ясненнями в Листі Держкомтруда СРСР від 15 вересня 1986 року № 595 та Листі Держкомтруда УРСР від 23 вересня 1986 року №136 «Про порядок матеріального забезпечення призваних на збори військовозобов'язаних», наданими ними у межах своєї компетенції з питань оплати труда названих осіб.

Згідно названих вище нормативних актів позивач у вказаний період мав право на одержання за місцем основної роботі у відповідача: збереженого середнього заробітку, 100% тарифної ставки, кратність від тарифної ставки, та премію до 60% від збільшеної до 100% тарифної ставки розмірі.

Згідно з діючими на спірний період часу урядовими нормативними документами з питань оплати труда осіб, призваних на військові збори, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, така оплата провадилась підприємствами за місцем постійної роботи таких осіб за рахунок коштів, які перераховувалися у встановленому порядку безпосередньо на спеціальні рахунки підприємств.

Постановою КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012 р., затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі -Порядок) та постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Виходячи з наведеного нормативного акту, підставою для внесення до довідок даних про кількість днів роботи у зоні відчуження, номеру зони, де проводилися такі роботи, кратність оплати праці, про нараховану та виплачену заробітну плату, є первинні документи. Включення до довідки таких даних суттєво впливає на обчислення заробітної плати, яка в подальшому враховується для призначення пенсії.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови №207-7 було передбачено, що максимальний розмір премії, яка виплачувалася працівникам підприємства, направленим для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС становила 60 відсотків тарифної ставки (окладу) на місяць.

Відповідно до пункту 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що довідка про заробітну плату особи, видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював заявник.

Оскільки судом першої інстанції не встановлено та відповідачем не надано суду первинних документів, які б підтверджували або спростовували правильність наданих довідок № 280 від 09 грудня 2014 року, перевірити об'єктивність даних викладених в спірній довідці не припускається можливим.

Згідно ст. 15 Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, BP СРСР, KM СРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року та постанова Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10 - 43 від 07.05.1986 року надавалось право керівникам підприємств і організацій нараховувати заробітну плату працівникам безпосередньо занятим на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100% (тобто вдвічі) тарифним ставкам і посадовим окладам, розпорядженням РМ СРСР № 964 рс від 17.05.1986 року (відповідно до якого оплата праці повинна проводитись 3-х, 4-х, 5-ти кратному розмірі).

Відповідно до Постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦ СПС № 524-156 від 07.05.1986 року, премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалася у відповідності з діючими на підприємствах, установах, організаціях системи преміювання.

Постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 дозволяла керівникам підприємств, установ і організацій встановлювати працівникам, зайнятим на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС премії до 60% тарифної ставки (посадового окладу) на місяць. У разі прийняття рішення щодо підвищення граничного розміру премії до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць в положення про преміювання вносилися відповідні зміни.

Судом встановлено, що нараховування заробітної плати ОСОБА_2 по підвищеним до 100% (тобто вдвічі) тарифним ставкам і посадовим окладам не мало місця і премія у розмірі 60% тарифной ставки(окладу) за час виконання робіт в зоні ЧАЕС відповідачем не нараховувалася і в матеріалах справи відсутні докази того, що на підприємстві відповідача на момент відрядження позивача діяла система підвищення тарифних ставок та преміювання.

Крім того, виплата позивачу премії повинна проводитися у порядку, передбаченому Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207/7, за рахунок коштів, що виділялися Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР у розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників, незалежно від їх відомчого підпорядкування, та яка виплачувалася працівникам безпосередньо на місці ліквідації наслідків аварії. Підприємствам, на яких постійно працювали ці працівники, кошти для виплат цих премій не виділялися, і ці підприємства такі премії працівникам після повернення на своє робоче місце не виплачували.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги відповідача та скасування рішення суду, на підставі п.3 ч.1 ст. 309 ЦПК України із ухваленням нового рішення по відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

В И Р І Ш И Л А:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" задовольнити.

Рішення Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 28 травня 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову до Публічного акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" про перерахунок заробітної плати та зобов'язання видати довідку про заробітну плату встановленого зразка за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий:

Судді: