Ухвала суду № 51421597, 10.09.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
808/7593/14
Номер документу
51421597
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

10 вересня 2015 рокусправа № 808/7593/14(ДО/808/796/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Трахт К.О.,

без представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську Донецької області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 808/7593/14(ДО/808/796/14)

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області

до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську Донецької області

про стягнення витрат по виплаті пенсій, -

ВСТАНОВИВ:

03.11.2014 Управління Пенсійного фонду України в м.Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області, звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просило стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську Донецької області витрати по виплаті та доставці пільгової пенсії за період з 01.07.2014 по 30.09.2014 у розмірі 4 586,13 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані законодавчо визначеним обов'язком відповідача покривати витрати Пенсійного фонду, понесені у зв'язку із виплатою та доставкою пільгових пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2014 по 30.09.2014 громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 808/7593/14(ДО/808/796/14) вищевказаний адміністративний позов задоволено частково:

- стягнуто з ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську на користь УПФУ м.Слов'янську та Слов'янському районі суму витрат на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2014 по 30.09.2014 громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 у розмірі 4 069,26 грн.;

- в решті позовних вимог відмовлено.

Постанову суду у частині задоволених позовних вимог мотивовано наявністю законодавчо визначеного обов'язку ФСС відшкодувати витрати ПФУ по виплаті та доставці пільгової пенсії та наявністю судового рішення, яке набрало законної сили, стосовно осіб ОСОБА_9, ОСОБА_10, які отримали інвалідність у 1999, 2001 р.р.

В частині відмови у задоволенні позовних вимог постанову суду мотивовано тим, що судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що ОСОБА_12 була працездатною на момент втрати годувальника, а нещасний випадок ОСОБА_13 не є нещасним випадком, що трапився на виробництві.

Не погодившись з постановою суду, УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському районі Донецької області, подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просив скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі №808/7593/14(ДО/808/796/14).

Ухвалою суду апеляційної інстанції від 28.08.2015 вказану апеляційну скаргу повернуто УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському районі з огляду на не усунення скаржником недоліків апеляційної скарги, зазначених в ухвалі від 20.05.2015 про залишення апеляційної скарги ПФУ без руху.

Не погодившись з постановою суду, ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську також подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просив скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 808/7593/14(ДО/808/796/14) та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні вимог позивача відмовити в повному обсязі. Погоджуючись з постановою суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог стосовно осіб ОСОБА_12 та ОСОБА_13, скаржник зазначає про неправомірність оскарженої постанови в частині задоволених позовних вимог. Так, грошові кошти на виплату пенсій громадянам, які отримали виробничі травми на території колишнього СРСР, з 01.01.2011 надходять до ПФУ з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відсоток єдиного внеску, який ПФУ перераховує ФСС, використовується останнім для виконання статутних рішень відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», тому відсутні законні підстави для відшкодування витрат за період з 01.01.2011.

Стосовно стягнення витрат на виплату та доставку пенсій громадянам, які отримали виробничі травми на території Російської Федерації після розпаду СРСР (26.12.1991 розпад СРСР), та переїхали на постійне місце проживання до України (ОСОБА_9, ОСОБА_16) в розмірі 900 грн. скаржник зазначає, що суд першої інстанції порушив норми ст.9 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.93 р., з аналізу якої вбачається, що страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, котра стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території Російської Федерації, є уповноважений орган Російської Федерації, враховуючи те, що виробничі травми отримали потерпілі не на території колишнього СРСР.

УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському районі проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважає оскаржену постанову суду першої інстанції цілком обґрунтованою та правомірною, зазначаючи, що відсоток єдиного внеску, який перераховується до ФСС забезпечує повне покриття витрат для виконання його статутних завдань.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.

За приписами ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Враховуючи доводи ФСС, викладені в апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції, з урахуванням ст.195 КАС України, переглядає оскаржене ФСС судове рішення в межах апеляційної скарги, тобто в частині задоволених позовних вимог щодо стягнення з відповідача суми витрат на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2014 по 30.09.2014 громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 у розмірі 4 069,26 грн.

За приписами ч.3 ст.72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Так, сторонами не заперечується і підтверджується матеріалами справи призначення пенсій по інвалідності внаслідок нещасних випадків на виробництві, які сталися на територіях республік колишнього СРСР у період з 1979-1990 р.р. особам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_14, а особам ОСОБА_9, ОСОБА_10 - внаслідок нещасних випадків на виробництві, які сталися на території на території Російської Федерації у 1999 році та 2001 році відповідно (а. с.11-13; 37-91).

Також сторонами не заперечується і підтверджується матеріалами справи (актами щомісячної звірки витрат по особових справах пенсіонерів, таблицями розбіжностей до інформації про відшкодування витрат, пов'язаних із виплатою пенсій по інвалідності, а. с.15-20), що у період з 01.07.2014 по 31.09.2014 ПФУ здійснювались виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві вказаним особам, витрати які складають 4 586,13 грн.

Разом з тим, при складанні актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих за липень-вересень 2014 року відповідачем не прийняті до заліку витрати на виплату та доставку пенсії колишнім працівникам відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську не підлягає задоволенню з таких підстав:

За позицією скаржника понесені ПФУ витрати у зв'язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності від трудового каліцтва (у тому числі й пенсій особам, які стали інвалідами від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР) не підлягають відшкодуванню за рахунок ФСС.

Колегія суддів вважає таку позицію скаржника неправомірною з огляду на наступне:

У відповідності до п.«а» ст.27 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 № 1788-XII (в редакції на момент виникнення спірних відносин) громадянам України - переселенцям з інших держав, які не працювали в Україні, пенсії призначаються: по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання - незалежно від стажу роботи.

Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.99 № 1105-XIV (в редакції на момент виникнення спірних відносин, далі - Закону № 1105) особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону № 1105 відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги; уся заборгованість потерпілим на виробництві та членам їх сімей, яким до набрання чинності цим Законом підприємства, установи та організації не відшкодували матеріальної шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, виплачується цими підприємствами, установами і організаціями, а в разі їх ліквідації без правонаступника - Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

ФСС є правонаступником державних галузевих та регіональних фондів охорони праці, передбачених статтею 21 Закону України «Про охорону праці», які ліквідуються.

Таким чином, з наведених норм вбачається обов'язок ФСС відшкодувати потерпілим на виробництві та членам їх сімей матеріальну і моральну (немайнову) шкоду, заподіяну ушкодженням здоров'я, який не залежить від того, чи сплачували Фонду страхові платежі підприємства, які ліквідовано та на яких було ушкоджено здоров'я потерпілого.

Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.98 № 16/98-ВР (в редакції на момент виникнення спірних відносин) далі - Основи) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до Основ (стаття 4 Основ у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до пункту 4 статті 25 Основ за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг і матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

З огляду на те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, відповідно до статті 25 Основ є ФСС.

Разом з цим, згідно положень ст.24 Закону № 1105 якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

За змістом п.1 ч.1 ст.21 Закону № 1105 у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання тощо.

Усі види соціальних послуг та виплат, передбачені цією статтею, надаються застрахованому та особам, які перебувають на його утриманні, незалежно від того, перебуває на обліку підприємство, на якому стався страховий випадок, як платник страхових внесків чи ні (ч.2 ст.21 Закону № 1105).

Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.92, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

За приписами ст.3 вказаної Угоди всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за даною Угодою, несе держава, яка надає забезпечення.

За змістом цієї норми взаємні розрахунки між державами можуть проводитися лише на підставі двосторонніх договорів.

Отже, витрати, понесені органами ПФУ у зв'язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності від трудового каліцтва (у тому числі й пенсій особам, які стали інвалідами від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР), підлягають відшкодуванню за рахунок ФСС як належного страховика від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Таким чином, покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій має здійснюватись відповідачем, як правомірно зазначив суду першої інстанції.

Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України викладеній, зокрема, у постановах від 12.11.2013 № 21-394а13, від 20.05.2014 № 21-108а18.

Стосовно осіб ОСОБА_9 і ОСОБА_10, яким призначена пенсія по інвалідності внаслідок нещасних випадків на виробництві, які сталися на території на території Російської Федерації у 1999 році та 2001 році відповідно, колегія суддів, як і суд першої інстанції, застосовує приписи статті 72 КАС України, яка визначає підстави для звільнення від доказування.

Так, згідно ч.1 даної статті обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

У ч.5 ст.254 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

У відповідності до ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

З матеріалів справи вбачається наявність постанови Вищого адміністративного суду України від 12.02.2015 у справі № 805/6828/13-а за позовом УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському до ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Слов'янську про стягнення витрат, понесених позивачем у зв'язку з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за січень-березень 2013 року на загальну суму 5 815,65 грн. (а. с.162-167).

Так, вказаною постановою ВАСУ від 12.02.2015:

- задоволено частково касаційну скаргу УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському районі;

- змінено постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2013, ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.07.2013 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2013,

- скасовано в частині відмови у задоволенні позову про стягнення з ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Слов'янську на користь УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському районі витрат за період з 01.01.2013 по 31.03.2013, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначених ОСОБА_15 і ОСОБА_10, у розмірі 900,00 грн.;

- у вказаній частині позов задоволено;

- стягнуто з ВВД ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Слов'янську на користь УПФУ в м.Слов'янську та Слов'янському районі витрати за період з 01.01.2013 по 31.03.2013, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначених ОСОБА_15 і ОСОБА_10 у розмірі 900 грн.;

- в іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2013 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2013 залишено без змін.

При цьому суд касаційної інстанції вказав на помилковість висновків судів попередніх інстанцій щодо відсутності у відповідача обов'язку з відшкодування понесених позивачем витрат у розмірі 900 грн. у зв'язку з виплатою та доставкою пенсій, призначених особам, з якими нещасний випадок стався на території країн-учасниць СНД - ОСОБА_15 і ОСОБА_10

Отже, з огляду на приписи ч.1 ст.72 КАС України та на те, що вказана постанова набрала сили з моменту проголошення у відповідності до приписів ч.5 ст.254 КАС України, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог стосовно стягнення з відповідача на користь позивача витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначених ОСОБА_15 і ОСОБА_10 за період з 01.07.2014 по 30.09.2014.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає обґрунтованим задоволення судом першої інстанції позовних вимог ПФУ в частині стягнення з ФСС суми витрат на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2014 по 30.09.2014 громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 у загальному розмірі 4 069,26 грн.

Таким чином, враховуючи повне з'ясування обставин даної справи та вірне правове обґрунтування, покладене в основу судового рішення, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ФСС і для скасування постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у даній справі.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в м.Слов'янську Донецької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 808/7593/14(ДО/808/796/14) - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30 березня 2015 р. у справі № 808/7593/14(ДО/808/796/14) - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко