Постанова № 51421309, 21.05.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2015
Номер справи
804/15307/14
Номер документу
51421309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 травня 2015 рокусправа № 804/15307/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.,

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М. ,

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

за участю представників:

позивача: - Тубольцевої О.В. (довіреність від 10 липня 2013 року),

відповідача: - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року

у справі № 804/15307/14

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест»

до державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» звернулося в Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000582201 від 17 квітня 2014 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю на 11565,15 гривень.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з серпня по грудень 2013 року включно, за результатами якої складено акт № 760/221/30691543 від 01 квітня 2014 року.

Відповідно до висновків акту перевірки виявлені порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02 лютого 2011 року, внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Бабушкінського району за перевірений період на 7710,1 гривень.

За доводами податкового органу, позивач декларував та сплачував орендну плату за землі комунальної власності у меншому розмірі, ніж визначено нормами Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки, за виявленими порушеннями, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000582201 від 17 квітня 2014 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю за основним платежем на 7710,10 гривень та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3855,05 гривень.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з правомірності визначення розміру орендної плати позивачем за договорами, як наслідок обґрунтованості позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з позицією суду першої інстанції та зазначає наступне.

Як підтверджується матеріалами справи, 09 вересня 2002 року між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0170 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Казакевича, 5; (строком до 19 червня 2017 року) та 26 липня 2005 року додаткова угода до договору (а.с. 25-26, 30-31).

Згідно з пунктами 1.3, 3.1 вказаного договору грошова оцінка земельної ділянки складає на момент укладання договору: 85918,50 гривень; розмір орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 12887,77 гривень.

Пунктами 3.2, 3.3 договору передбачено, що орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року; розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.

Відповідно до пункту 3.1. додаткової угоди від 26 липня 2005 року, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням того, що площа частки за яку справляється орендна плата становить 10,91 % або 0,0170 га, у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

Також, 29 квітня 2003 року між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0010 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Панікахі, 121, (строком до 26 лютого 2018 року) та 26 липня 2003 року додаткова угода до цього договору (а.с. 39-40, 44 зворот-45).

За умовами договору: грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладання цього договору:6606,94 гривень (пункт 1.3); розмір орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 991,04 гривень, орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 30 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року; розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку (пункти 3.1, 3.2, 3.3).

Пунктом 3.1 додаткової угоди від 26 липня 2005 року передбачено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням того, що площа частки за яку справляється орендна плата становить 1,59% або 0,0010 га, у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

Крім того, 13 червня 2005 року між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0018 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 48, строком на п'ятнадцять років (а.с. 55-58).

Відповідно до умов договору, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,0585га, площа частки, за яку справляється орендна плата, становить 3,10 % або 0,0018 га (пункт 2.1), нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладання цього договору становить 378194,22 гривень (пункт 2.3).

Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням пункту 2.1 цього договору, у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку (пункт 4.1).

Також, 13 червня 2005 року між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0483 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 48, строком на п'ятнадцять років, (а.с. 69-72).

За умовами договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,0483 га (пункт 2.1), нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладання цього договору становить 308821,31 гривень (пункт 2.3).

Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням пункту 2.1 цього договору, у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку (пункт 4.1).

Також, в акті перевірки відповідачем, зазначено що внаслідок аналізу податкових декларацій позивача по орендній платі за землю встановлений факт нарахування орендної плати за землю за земельну ділянку площею 0,0210 га, яка знаходиться по вул. Г.Сталінграда, 111 за умови відсутності у позивача договору оренди на земельну ділянку.

Загальна сума нарахованої товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» орендної плати за землю на земельну ділянку площею 0,0210 га, яка знаходиться по вул. Г.Сталінграда, 111 на 2012 рік складає 4050,96 гривень, за період з 01 серпня 2013 року по 31 грудня 2013 року - 1687,90 гривень.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно зі статтею 288 Податкового кодексу України (в редакції чинній на нас виникнення спірних відносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначено в підпункті 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України встановив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

З набранням чинності Податковим кодексом України, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Дана правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 07 квітня 2015 року справа №21а-117а15.

Згідно з частиною 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та дляв сіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Отже, висновок податкового органу про порушення товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-інвест» вимог податкового законодавства в частині розрахунку та сплати орендної плати за землю ґрунтується на нормах чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення при неповному з'ясуванні обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року - скасувати.

Відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим