УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2015 р.Справа № 820/6239/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ- МЕТАЛ" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2015р. по справі № 820/6239/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ- МЕТАЛ"
до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
17.06.2015 року позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ- МЕТАЛ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якій просить суд:
- визнати податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2015 року, складене підставі акта перевірки від 17.04.2015 року №1745/20-30-15-01-10/3311875, таким що складене з порушенням та всупереч нормам чинного законодавства;
- визнати податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2015 року, складене підставі акта перевірки від 17.04.2015 року №1745/20-30-15-01-10/3311875, незаконним та недійсним;
- податкове повідомлення-рішення від 21 травня 2015 року № (нечитабельний) складене підставі акта перевірки від 17.04.2015 року №1745/20-30-15-01-10/3311875, скасувати в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті контролюючим органом без дотримання податкового законодавства України, а зафіксовані в акті перевірки висновки не відповідають дійсним обставинам справи.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2015 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" до державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач як юридична особа зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради 10.08.2004 року, про що свідчить довідка з головного управління статистики у Харківській області №591401 (а.с. 30).
Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" узято на облік в органах доходів і зборів з 17.08.2004 року за реєстраційним номером 16665, що підтверджується довідкою №52478 від 12.08.2010 року (а.с. 31).
Позивач є платником податку на додану вартість з 27.08.2010 року, про що останньому видано свідоцтво відповідного зразка №100298802 (а.с. 32).
Товариством з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" отримано ліцензію. серія АВ №611366 на зайняття діяльністю пов'язаною із заготівлею, переробкою металобрухту чорних металів (а.с. 33).
20.02.2015 року позивачем подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість №9019172656 за січень 2015 року, в якій позивач по операціям з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації застосував нульову ставку податку на додану вартість (а.с. 38-39).
Обсяг таких операцій включено позивачем до рядку 5 декларацій ПДВ відповідних періодів "Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди)".
Фахівцем державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено камеральну електронну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ-МЕТАЛ" (код 33118755) за січень 2015 року, результати якої оформлені актом №1745/20-30-15-01-10/33118755, яким зафіксовано порушення платником податків вимог п. 23 підрозділу 2 розділу XX перехідних положень, в результаті чого занижено податкові зобов'язання по декларації за січень 2015 року в сумі 149545 грн. (а.с. 10-13).
На підставі вище вказаного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 21.05.2015 року, яким ТОВ "АЛЬТ-МЕТАЛ" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму 156825 грн., з яких основний платіж +104550 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) 52275 грн. (а.с. 9).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог п.23 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу, в результаті чого занижено податкові зобов'язання в декларації за січень 2015 року в сумі 149545 грн.. є обґрунтованими.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Положеннями п.30.1, п.30.2, п.30.3 ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платника податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Згідно з п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 194.1 ст.194 Податкового кодексу України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною (20 відсотків).
Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування ПДВ за наявності їх Переліку, який повинен затверджуватись Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 12.01.2011 року № 15 "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість".
Законом України від 19.12.2013 року № 713-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків", між іншим, в абзаці першому пункту 23 цифри та слова "1 січня 2014 року" було змінено цифрами та словами "1 січня 2015 року", а після слів та цифр "(крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00)" доповнено словами та цифрами", а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД".
При цьому даний пункт, як і раніше, передбачав, що перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Отже, дію пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в частині звільнення операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, продовжено до 01.01.2015 року, законом № 713, що набрав чинності 01.01.2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року № 43 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2014" замінити цифрами і словом "1 січня 2015".
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71) продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Водночас дія постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 (далі - Постанова № 15), якою затверджені переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась лише 2014 роком. Станом на 01.01.2015 відповідного нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію Постанови № 15, прийнято не було.
Таким чином, з 01.01.2015 року були відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до норм Закону № 71 від 28 грудня 2014 року та Кодексу Кабінет Міністрів України Постановою №136 від 25.03.2015 вніс зміни до Постанови №15 від 12 січня 2011 року, згідно з якими продовжено дію вказаних переліків до 01.01.2017 року.
Постанова № 136 набрала чинності з дня опублікування (газета "Урядовий кур'єр" № 58 від 31.03.2015), а саме 31.03.2015 року.
Отже, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 до 31.03.2015 (включно), підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
Отже, що на момент виписки податкових накладних з постачання металобрухту не було затверджено Кабінетом Міністрів переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог п.23 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу, в результаті чого занижено податкові зобов'язання в декларації за січень 2015 року в сумі 149545 грн.. є обґрунтованими, з урахуванням усіх положень законодавства, обставин даної справи та на підставі усіх матеріалів, які мають значення для конкретної ситуації.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2015 року по справі № 820/6239/15 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬТ- МЕТАЛ" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2015р. по справі № 820/6239/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Рєзнікова С.С. Повний текст ухвали виготовлений 25.09.2015 р.