ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/3511/14
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Циганій С.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Єщенка О.В.,
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10.09.2014 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про захист порушених прав, скасування податкових повідомлень-рішень та рішень про застосування штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про захист порушеного права, шляхом скасування податкових повідомлень-рішень форми «Р» від 18.06.2014р. за №000281702, №003491702 та вимоги про сплату боргу від 18.06.2014р. №Ф-0002817025 та рішень про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 18.06.2014р. за №000281702.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що 03.06.2014р. позивач отримав акт документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_2 від 27.05.2014р. за №732/21-03-17-02/НОМЕР_1. В акті зазначено, що було проведено і виявлено порушення законодавства, контроль за якими віднесено до компетенції державної податкової служби, а саме пп.49.18.1, п.49.18 ст.49; п.203.1 ст.203; п.181.1 ст.181; п.185.1 ст.185; 187.1 ст.187; п.177.1 п.177.2 ст.177 ПК України та п.2 ч.1 ст.7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Позивач не погодився з результатами перевірки та подав заперечення на акт перевірки, які були залишені без задоволення. 25.06.2014р. позивач отримав податкові повідомлення рішення форми «Р» від 18.06.2014р. за №0003481702 та 0003491702 та вимогу про сплату боргу від 18.06.2014р. №Ф-000281702 та рішень про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 18.06.2014р. за №000281702. На думку позивача оскаржувані податкові-повідомлення рішення та рішення про застосування штрафних санкцій є неправомірними у зв'язку з неправильним застосуванням норм податкового законодавства.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10.09.2014 року позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, ОСОБА_2 в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позовних вимог.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ДПІ у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Позивача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 15.05.2014р., за результатами якої складений акт перевірки від 27.05.2014р. №792/21-03-17-02/НОМЕР_1.
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_2 у перевіряємому періоді здійснював роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (за кодом КВЕД 47.11), перебуваючи на загальній системі оподаткування.
В акті перевірки зазначено, що згідно зі звітами про використання реєстраторів розрахункових операцій, книгами обліку доходів та витрат та обліку розрахункових операцій фіскальними 2 звітами РРО та контрольними стрічками та інформації з ЦБД 1- ДФ сукупний дохід Позивача за період з 01.03.2012 по 28.02.2013 складає 305997,16 грн. без урахування ПДВ, тобто перевищено граничну суму від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців у розмірі 300000 грн., яка встановлена пунктом 181.1 статті 181 Податкового кодексу України. В порушення пп.183.2 ст.183 Податкового кодексу України Позивач не зареєструвався до 10.03.2012р. платником ПДВ.
Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_2 занижено податок на додану вартість на загальну суму 58607,68 грн., у тому числі за березень 2013р. на 3658,57 грн., за квітень 2013р. на 4688,56 грн., за травень 2013р. на 4180,89 грн., за червень 2013р. на 5472,99 грн., за липень 2013р. на 6267,12 грн., за серпень 2013р. на 5563,30 грн., за вересень 2013 р. на 5435,65 грн., за жовтень 2013р. на 5582,01 грн., за листопад 2013р. на 4454,52 грн., за грудень 2013р. на 4551,20 грн., за січень 2014р. на 3102,67 грн., за лютий 2014р. на 3052,34 грн., за березень 2014р. на 2597,86 грн.
Також перевіркою встановлено заниження доходу на 6375 грн. у зв'язку з невключенням до його складу доходу отриманого від АТ «Джей ті інтернешнл компані Україна» в сумі 5250 грн. та від ПП «Парадіум Консалтінг Груп» в сумі 1125 грн., чим порушено п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України. Перевіркою донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 956,25 грн., у тому числі за 2012 рік - 262,50 грн., за 2013 рік - 693,75 грн.
За результатами перевірки ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 18.06.2014р. №0003481702 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 956,25 грн. і застосування штрафних санкцій у розмірі 239,06 грн., №0003491702 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 58607,68 грн. і застосування штрафних санкцій у розмірі 16861,92 грн.
В ході перевірки було встановлені наступні порушення:
- ФОП ОСОБА_2 не подав декларації з ПДВ до ДПІ за період з 01.03.2013р. по 31.03.2014р., чим порушив граничні строки подання податкових декларацій з ПДВ.
- встановлено заниження податкових зобов'язань за період з 11.03.2013р. по 31.03.2014р. на загальну суму ПДВ 58607,68 грн.
- встановлено не включення до оподатковуваного доходу ФОП ОСОБА_2 податку на доходи фізичних осіб за 2013р. в сумі 693,75 грн. та 2012р. в сумі 262,50 грн.;
- занижено суму внеску з чистого оподаткування доходу за 2013р. на 4625,00грн. та 2012 рік 1750,00 грн.
Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції надав вірну оцінку доказам, наданих сторонами по справі, дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з такого.
Відповідно до п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Згідно з п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.
Згідно пунктів 183.1 та 183.2 статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.
Вимогами пункту 183.7 статті 183 цього Кодексу заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до органу державної податкової служби за місцезнаходженням (місце проживання) особи. У заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку.
Пунктом 183.10 статті 183 Податкового кодексу України визначено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010р. №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями).
Статтею 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно із ст.12 Закону та Податкового кодексу України Міністерство доходів і зборів (його територіальні органи) є органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, завданням якого є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Платники єдиного внеску визначені ст.4 Закону, зокрема, до них відносяться фізичні особи - підприємці, або особа, яка забезпечує себе роботою самостійно, та яка в діяльності не використовує праці інших осіб (крім, особи, яка обрала спрощену систему оподаткування).
Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
База для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена статтею 7 Закону.
Згідно з п.2 ч.1 ст.7 та ч.11 ст.8 Закону для фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) єдиний внесок установлюється у розмірі 34,7% суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, в якому отримано дохід (прибуток).
Згідно з частиною першою статті 9 Закону єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до п.п.1 п.4.5 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013р. №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013р. за №1622/24154 (далі - Інструкція) обчислення сум єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.
Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464 за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Матеріалами перевірки ФОП ОСОБА_2 встановлено, що чистий оподаткований дохід за 2012 рік склав - 13890 грн., за 2013 рік - 12942 грн., максимальна величина бази нарахування єдиного внеску за 2012 рік - 13890 грн., за 2013 рік - 17098,24 грн.
Перевіркою встановлено порушення п.2 частини першої ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» внаслідок, занижено суму єдиного внеску з чистого оподатковуваного доходу за перевіряємий період на загальну суму 1675,63 грн. (за 2012 рік - 543,29 грн., за 2013 рік - 1132,34 грн.).
За результатами перевірки ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області надіслано вимогу від 18.06.2014р. №Ф-000281702 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску у розмірі 1675,63 грн. та штрафні санкції у розмірі 110,95 грн.
Отже, виходячи з вищезазначеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції. При цьому відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.
На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10.09.2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя О.В.Єщенко
суддя О.О.Димерлій
суддя В.Л.Романішин