УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
13.12.10р. Справа № Б29/117-09 Господарський суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Полєва Д.М., суддів Бондарєва Е.М., Примака С.А.
при секретарі судового засідання Карпенко К.М.
за участю представників сторін:
від кредитора: представник ВАТ "Ізоляція" ОСОБА_1О за дов. від 22.11.2009р.
від боржника: представник ОСОБА_2 за дов. б/н від 12.02.2010р.
за участю: представника розпорядника майном ОСОБА_3 за дов. б/н від 30.12.09
від кредитора: представник ДПІ у м. Дніпродзержинську ОСОБА_4 за довіреністю №32717/10/10-010 від 09.09.2010р.
від кредитора: представник ДПІ у м. Дніпродзержинську ОСОБА_5 за довіреністю №2061/10/10-010 від 28.01.2010р.
розглянувши справу
за заявою Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
до боржника Державного підприємства "Придніпровський завод кольорових металів", м. Дніпродзержинськ, пр. Аношкіна, 179
про визнання грошових вимог
ВСТАНОВИВ:
Суть справи викладено в ухвалі від 10.04.2009р.
Справа перебуває на стадії розпорядження майном.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство боржника опубліковано в газеті "Урядовий Кур'єр" № 92 від 27.05.2009р.
Розглядаються спірні грошові вимоги ДПІ у м. Дніпродзержинську до боржника.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
19.06.2009р. до господарського суду надійшла заява ДПІ у м. Дніпродзержинську від 16.06.2009р. №18681/10/10-010 про визнання грошових вимог в розмірі 5968796,93 грн.
З доданої до заяви Довідки про час виникнення заборгованості згідно карток особового рахунку платника податків ДП "Придніпровський завод кольорових металів" станом на 10.04.2009р. вказаний боржник має заборгованість у розмірі 5968796,93 грн. по податковим платежам до бюджету, з яких:
1)податок на прибуток в розмірі 5093056,00 грн., який складається з:
-узгоджені податкові зобовязання в розмірі 3388302,79 грн.;
-штрафні санкції в розмірі 1501384,60 грн.;
-пеня, нарахована на суму податкового боргу у розмірі 189215,69 грн.;
-плата за податковий кредит в розмірі 14152,92 грн.;
2)збір за спецводовикористання в розмірі 231,47 грн. (узгоджені податкові зобовязання);
3)частина чистого прибутку в розмірі 95580,43 грн., який складається з:
-узгоджені податкові зобовязання в розмірі 91650,00 грн.;
-пеня, нарахована на суму податкового боргу у розмірі 3930,43 грн.;
4)збір з власників транспортних засобів в розмірі 1046,34 грн., який складається з:
-узгоджені податкові зобовязання в розмірі 1039,15 грн.;
-пеня, нарахована на суму податкового боргу у розмірі 7,19 грн.;
5)податок на землю в розмірі 9410,54 грн., який складається з:
-узгоджені податкові зобовязання в розмірі 9451,74 грн.;
-пеня, нарахована на суму податкового боргу у розмірі 58,80 грн.;
6)комунальний податок в розмірі 569,50 грн. (узгоджена сума податкового зобовязання);
7)пеня, нарахована на порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД в розмірі 768902,65 грн. (узгоджена сума податкового зобовязання),
що виникли внаслідок несплати у встановлений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" термін узгоджених податкових зобовязань.
Згідно повідомлення голови ліквідаційної комісії боржника від 24.07.2009р. №26, за результатами самостійного розгляду кредиторських вимог ДПІ у м. Дніпродзержинську, у розмірі 5968796,93 грн., підтверджено дійсний стан заборгованості боржника у сумі заявлений ДПІ у м. Дніпродзержинську, яка збігається з відомостями бухгалтерського обліку боржника.
Згідно повідомлення розпорядника майна від 21.12.2009р. №21/12-09 та листа від 29.03.2010р. № 1447, за результатами самостійного розгляду кредиторських вимог без боржника, який відмовився від спільного розгляду кредиторських вимог, заявлені ДПІ у м.Дніпродзержинську вимоги у розмірі 5968796,93 грн. визнані такими, що повинні бути включені до реєстру вимог кредиторів у повному обсязі як такі, що підтверджені наданими на адресу розпорядника роздруківками боргу та виписками по особовому рахунку боржника.
21.06.2010р. до господарського суду надійшла заява ДПІ у м.Дніпродзержинську від 16.06.2010р. №7970, в якій ДПІ у м. Дніпродзержинську просить господарський суд віднести грошові вимоги у сумі вартості майна, що перебуває у податковій заставі в розмірі 663604,94грн., до першої черги задоволення кредиторських вимог.
06.12.2010р. ДПІ у м. Дніпродзержинську надано пояснення стосовно заявлених грошових вимог до боржника.
Дослідивши матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, грошові вимоги ДПІ у м. Дніпродзержинську підлягають визнанню, з огляду на наступне.
Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до абз.2 п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Матеріалами справи підтверджується, що боржником самостійно визначено податкові зобовязання по наступних податках і зборах:
- по податку на прибуток підприємств в розмірі 1852587,00 грн. (податкові декларації від 31.10.2007р. №65808 у розмірі 1824087,00 грн. та від 20.12.2007р. №76624 у розмірі 28500,00 грн.);
- по збору за спецводовикористання в розмірі 319,66 грн. (податкові розрахунки від 17.10.2008р. № 89775 у розмірі 151,34 грн., з яких залишився не сплаченим борг у розмірі 63,15 грн., та від 17.10.2008р. №89796 у розмірі 168,32 грн., сума боргу не сплачена);
- по частині прибутку в розмірі 91650,00 грн. (розрахунок від 25.04.2008р. № 43372, сума боргу не сплачена);
- по збору з власників транспортних засобів в розмірі 1469,00 грн. (розрахунок від 21.02.2008р. № 4792, з якого залишився несплаченим борг в розмірі 1039,15 грн.);
- по податку на землю в розмірі 14062,63 грн. (розрахунок земельного податку від 22.01.2008р. № 648, з якого залишився несплаченим борг в розмірі 9351,74 грн.);
- по комунальному податку у розмірі 776,90 грн. (розрахунки від 25.09.2008р. №78873 у розмірі 506,60 грн., з яких залишився не сплаченим борг в розмірі 299,20 грн., та від 17.10.2008р. №89765 у розмірі 270,30 грн., сума боргу не сплачена).
У вказаних податкових деклараціях та податкових розрахунках, боржником самостійно було визначено суму податкового зобовязання у розмірі 1960865,19 грн., з яких до бюджету самостійно було сплачено податків і зборів у розмірі 331440,54 грн. (залишок несплаченого боргу 1629424,65 грн., на який податковим органом нарахована пеня в розмірі 50397,39 грн., з яких: по податку на прибуток 46400,89 грн.; по податку на землю - 58,80 грн.; по збору з власників транспортних засобів - 7,19 грн.; по чистому прибутку - 3930,43 грн.).
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3, пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків, на яку нараховується пеня у розмірах встановлених ст.16 цього Закону.
Підпунктом 4.2.1 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у м. Дніпродзержинську на підставі ОСОБА_2 від 20.09.2007р. № 129/23-25015310 "Про результати виїзної планової перевірки ДП "Придніпровський завод кольорових металів" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 30.06.2007р." податковими повідомленнями-рішеннями від 14.05.2008р. №0016922301/3/14253, №0016962301/3/14254 та №0016072301/3/14255 було визначено податкове зобовязання боржника по податку на прибуток у розмірі 3348650,50 грн., з яких: 1861720 грн. - основний платіж, 1486930,50 грн. штрафні (фінансові) санкції.
За несплату податкових зобовязань визначених вказаними повідомленнями-рішеннями ДПІ у м.Дніпродзержинську нараховано пеню в розмірі 142814,80 грн.
Також, ДПІ у м.Дніпродзержинську рішенням від 05.05.2008р. №0000102201 застосовано штрафну санкцію за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 768902,65 грн., що відображено в ОСОБА_2 від 12.09.2007р. №39/22-25015310 виїзної планової перевірки ДП "Придніпровський завод кольорових металів" з питань дотримання вимог зовнішньоекономічної діяльності за період з 01.04.2006р. по 30.06.2007р.
Зазначені податкові повідомлення-рішення та рішення, яким застосовано штрафну санкцію за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в адміністративному або в судовому порядку не оскаржувались, а тому є узгодженими з дня отримання (19.05.2008р. та 13.05.2008р. відповідно) платником податків рішень контролюючого органу (пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
На день заявлення ДПІ у м.Дніпродзержинську грошових вимог, боржником залишається несплаченим податковий борг, з урахуванням застосованих штрафних санкцій, нарахованої пені та відсотків за користування податковим кредитом, у розмірі 5968796,93грн.
Згідно з пп.15.2.1 п.15.2 ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.
З огляду на викладене господарський суд дійшов висновку, що податковий борг (з урахуванням штрафних санкцій), який виник на підставі самостійно узгоджених податкових зобовязань, а також нарахованого контролюючим органом податкового зобовязання, але не сплаченого боржником у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання та пеня, нарахована на суму податкового боргу, у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання, який на момент звернення ДПІ у м.Дніпродзержинську до господарського суду дорівнює 5968796,93 грн., підлягає визнанню.
В той же час, господарський суд відхиляє клопотання ДПІ у м. Дніпродзержинську про наявність податкової застави та відповідний обовязок внесення вимог податкової інспекції у розмірі 663604,94грн. окремо до реєстру вимог кредиторів, забезпечених податковою заставою майна боржника, з огляду на наступне.
Положення ч.6 ст.14 та ч.1 ст.31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо першочерговості задоволення вимог, забезпечених заставою та ведення розпорядником майна окремого реєстру вимог, забезпечених заставою майна боржника, поширюються виключно на застави, які забезпечують виконання грошових зобовязань, а не на податкову заставу, а положення Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" не поширюється на судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.1 ст.546, ст.572 ЦК України застава є одним із видів забезпечення виконання зобовязання. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобовязання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Згідно ч.ч.1, 2 ст.509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку. Зобовязання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки.
Підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є:
1) договори та інші правочини;
2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;
3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі;
4) інші юридичні факти.
Цивільні права та обовязки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обовязки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обовязки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обовязків може бути настання або ненастання певної події.
Як встановлено ст.1 ЦК України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Термін "податкова застава" введений Законом України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" означає спосіб забезпечення податкового зобовязання платника податків, не погашеного у строк. Податковим зобовязанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України (п.1.2 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами").
При цьому, як зазначено в абз.3 преамбули вказаного вище Закону, він не регулює також питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" щодо внесення до окремого реєстру вимог кредиторів, погашених заставою відноситься лише до застави, якою забезпечені цивільно-правові (господарські) зобовязання. Податкова ж застава є адміністративною і не може зумовлювати такі самі правові наслідки у процедурі банкрутства, що і цивільно-правова.
З урахуванням вищевикладеного, господарський суд дійшов висновку про необхідність визнання грошових вимог ДПІ у м. Дніпродзержинську до Державного підприємства "Придніпровський завод кольорових металів" у розмірі 5968796,93 грн., з яких 3491144,65 грн. вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), 1501384,60грн. штрафні (фінансові) санкції, 962114,76 грн. пеня, 14152,92 грн. плата за користування податковим кредитом.
Керуючись ст.86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 1, 14, 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Визнати грошові вимоги Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську до Державного підприємства "Придніпровський завод кольорових металів" у розмірі 5968796,93 грн., з яких 3491144,65 грн. з віднесенням до ІІІ черги задоволення, 2477652,28 грн. з віднесенням до VI черги задоволення.
Заяву ДПІ у м. Дніпродзержинську від 16.06.2010р. №7970 про віднесення вимог у розмірі 663604,94грн. до І черги задоволення як таких, що забезпечені заставою - відхилити.
Головуючий колегії Суддя Суддя ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_8