Справа № 2-а-422/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Волощука В.В.
при секретарі Корнєйчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо невиплати належної щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення належних виплат,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернулась до суду з вказаним позовом, в якому зазначила, що їй відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак за 2008-2009 роки зазначена допомога виплачувалась відповідачем у неповному розмірі. Просила визнати дії відповідача протиправними та стягнути заборгованість за вказаний період у сумі 6340,55 грн.
Позивачка в судове засідання не з’явилася, але в позовній заяві заявила прохання щодо розгляду справи без її участі , позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, не повідомив суд про причини неявки.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивачка на даний час ніде не працює, є матір'ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходиться на обліку в УПСЗН Олевської районної державної адміністрації.
Як свідчать довідки управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, позивачка отримувала щомісячну грошову допомогу: за 2008 рік – 1313,45 грн. за період з січня по березень 2009 року – 390,00 грн., тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік".
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд дійшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які врегульовані Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідно до якого слідує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватись у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Відповідно до цих змін, в 2008 році питання виплати особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років регулювалось Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". Її розмір, відповідно до ст.15 названого Закону, дорівнював різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
У зв"язку з цим з початку 2008 року позивачка отримувала щомісячно по 130 грн.00 коп.
Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008) окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі і ті , що стосувались внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" , визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто, з 22 травня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватись відповідно до ст. 15 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Не дивлячись на це, позивачка і після травня 2008 року продовжувала отримувати допомогу з врахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в спірний період ( ст.58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"), а також розміру допомоги, отриманої позивачкою за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року та з 01 січня по 01 квітня 2009 року в безспірному порядку, що підтверджується письмовими доказами, розмір заборгованості перед нею становить за 2008рік: 3050,65 грн., = (538 грн., : 31 дн., х 10 дн., + 538 грн., + 540 грн., х 3 міс., + 557 грн., х 3міс.)-(130,00 грн., : 31 дн., х 10 дн., +130,00 грн., х 7 міс.).
Крім того, за 2009 рік: 1281 грн., = (557 грн.х 3 міс ) –(130 грн.х 3 міс) .
Тобто, загальний розмір заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22 травня 2008 року по 01 квітня 2009 року становить – 4331,65 грн.
Відповідач є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну бездіяльність і позивачу в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
На підставі викладеного і керуючись ст.8,19,22 Конституції України, ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", ст.10,11,17,71,86,94,99,122,158–163,167,186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо невиплати належної щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення належних виплат - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку не у відповідності до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Стягнути з управління праці і соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації з розрахункового рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 4331,65 грн., заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 22 травня 2008 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з розрахункового рахунку: 35413056002310, код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області 51 грн., державного мита .
Звільнити ОСОБА_1, від сплати державного мита відповідно до п.18 ч.1 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.
Постанову суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом дести днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :