Постанова № 51380816, 15.09.2015, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
914/4502/14
Номер документу
51380816
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" вересня 2015 р. Справа № 914/4502/14

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Дубник О.П.

СуддівМатущак О.І.

ОСОБА_1

при секретарі судового засідання Довгополові А.О.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Львівського міського комунального підприємства (далі - ЛМКП) Львівводоканал № 10-3169 від 16.06.2015 р. (вх. ЛАГС № 01-05/2934/15 від 02.07.2015 р.)

на рішення Господарського суду Львівської області від 28.05.2015р.

у справі № 914/4502/14 (головуючий суддя Матвіїв Р.І., судді: Мороз Н.В., Петрашко М.М.)

за позовом Приватного акціонерного товариства (далі - ПАТ) Компанія Ензим, м. Львів

до ЛМКП Львівводоканал, м. Львів

про визнання частково недійсним дозволу на скид стічних вод

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 представник (довіреність в матеріалах справи);

від відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4 представники (довіреності в матеріалах справи);

Причини зміни колегії розгляду справи, викладені у відповідних розпорядженнях голови Львівського апеляційного господарського суду від 20.07.2015р. та від 15.09.2015р., які знаходяться в матеріалах справи. Новим складом суду розпочато розгляд справи та завершено прийняттям постанови.

Судом роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України).

Відводів складу суду в порядку ст.20 ГПК України не заявлялось. Заяв про технічну фіксацію судового процесу від учасників судового процесу не надходило, у звязку із чим розгляд справи фіксується у протоколі судового засідання.

Причини відкладення розгляду справи викладені в ухвалі суду від 21.07.2015р.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 28.05.2015 р. (головуючий суддя Матвіїв Р.І., судді: Мороз Н.В., Петрашко М.М.) у справі № 914/4502/14 позовні вимоги ПАТ Компанія Ензим до ЛМКП Львівводоканал задоволено повністю та визнано недійсним дозвіл на скид стічних вод, реєстраційний № 5381, виданий Львівським міським комунальним підприємством Львівводоканал, в частині зазначення даних про контрольний колодязь КК-1, а саме: Контрольний колодязь КК-1, відповідно до п. 1.4 Правил визначено у місці приєднання випусків ПАТ Компанія Ензим до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул. Богданівська - Глинянський Тракт). Крім того даним рішенням стягнуто з ЛМКП Львівводоканал на користь ПАТ Компанія Ензим, 1 218 грн. 00 коп. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Вищевказане судове рішення мотивоване ст. 16, 203, 215, 217 ЦК України, ст. 207 ГК України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», державними та місцевими Правилами приймання стічних вод і місцевим господарським судом зроблено висновок, що Правила приймання стічних вод не дозволяють ЛМКП «Львівводоканал» в односторонньому порядку вносити зміни до дозволу на скид стічних вод в частині відомостей, що змінюють місце розташування контрольного колодязя, без внесення змін до Проекту ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації № 1645.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду з підстав порушення судом першої інстанції при його прийнятті норм матеріального та процесуального права, що зумовило, на думку апелянта, невідповідність висновків у ньому обставинам справи, ЛМКП «Львівводоканал» оскаржило його в апеляційному порядку. Скаржник зазначає, що на час розгляду та погодження Проекту ліміту № 1645, водоканал не мав можливості визначити контрольним колодязем камеру гасіння на перехресті вулиць Богданівська Глинянський Тракт (місце приєднання випуску товариства до мережі міської каналізації), оскільки до цієї камери було підєднано ще три каналізаційні випуски, що призвело б до порушення прав абонента. Після проведення водоканалом робіт по переключенню каналізаційних мереж інших споживачів та ліквідації їх каналізаційних випусків у зазначену камеру, з метою дотримання вимог місцевих та державних Правил, позивача було поінформовано, що визначена камера є колодязем на випуску товариства безпосередньо перед підключенням до міської каналізації та запропоновано внести відповідні зміни до проекту ліміту. Оскільки неодноразові звернення водоканалу до ПрАТ «Компанія «Ензим» щодо внесення відповідних змін залишені останнім поза увагою, позивачем внесено у Дозвіл на 2015 рік відомості про розташування контрольного колодязя КК-1 безпосередньо перед підключенням до міської каналізації. Внесені у дозвіл відомості, на думку скаржника, не суперечать жодним актам цивільного законодавства

Крім того, апелянт наголошує на те, що форма Дозволу на скид, відповідно до додатків до Правил є взірцевою, а не типовою, що свідчить про можливість внесення уточнень та конкретизуючих записів до такої. Також важливим, на думку відповідача є те, що при внесені змін до дозволу на скид стічних вод жодним чином не порушують прав та інтересів позивача, натомість відмова останнього на внесення змін до Проекту ліміту порушує вимоги державних та місцевих Правил, відповідно до яких, контрольним колодязем підприємства вважається колодязь на випуску підприємства безпосередньо перед підключенням до міської каналізації.

У відзиві на апеляційну скаргу ПрАТ «Компанія «Ензим» доводи апеляційної скарги заперечує та просить суд залишити оскаржуване судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Одностороннє внесення до дозволу на скид стічних вод відомостей, що змінюють місце розташування контрольного колодязя, без внесення змін до Проекту ліміту, здійснено відповідачем без належних для цього законодавчих підстав.

Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду, керуючись нормами ст. 101 ГПК України щодо меж перегляду справи в апеляційній інстанції, вважає, що є можливим прийняти за наслідками розгляду апеляційної скарги постанову в даному судовому засіданні.

Вивчивши матеріали справи в сукупності з апеляційною скаргою та відзивом на неї, заслухавши в судовому засіданні думку представників сторін, оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши фактичні обставини у справі, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного рішення. При прийнятті рішення судова колегія Львівського апеляційного господарського суду виходила з наступного.

01 грудня 2011р. між ЛМКП "Львівводоканал" ПАТ "Компанія Ензим" укладено договір № 217 про приймання наднормативно забруднених стічних вод, згідно п. 1 якого водоканал приймає наднормативно забруднені стічні води абонента, а абонент здійснює скид наднормативно забруднених стічних вод у каналізацію та сплачує додаткову плату за приймання цих вод на умовах, які визначені договором згідно з "Правилами приймання стічних вод у комунальну систему каналізації м. Львова".

Згідно пп. 2.1, 2.2 п. 2 договору, водоканал зобов'язується на час дії договору надавати дозвіл на скид стічних вод в систему міської каналізації та забезпечувати приймання стічних вод (в об'ємі лімітів, встановлених договором про водопостачання) у яких не перевищено допустимі концентрації згідно з Правилами, у т. ч. забруднених понад граничні норми (ГН - додатки 10.1 і 10.2 Правил). Також водоканал зобов'язується довести абоненту тимчасовий ліміт на скид забруднювальних речовин з врахуванням показників якості, передбачених у п. 2.1 договору з коефіцієнтом перевищення згідно з розрахунком питомої вартості приймання наднормативно забруднених стічних вод (розрахунок 36вк), який є невід'ємною частиною договору.

26 березня 2012р. водоканалом погоджений Проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації ПАТ "Компанія "Ензим", зареєстрований за №1645, у пункті 2.2. якого зазначено, що випуски каналізації №1 та №2 обладнані контрольними колодязями КК-1 та КК-2, які знаходяться поза межами території ПАТ "Компанія "Ензим", а їх місце розташування позначене на схемі мереж ВК та на місцевості. Відповідно до Плану підземних комунікацій позивача (додаток до Проекту ліміту) контрольний колодязь КК-1 розташований безпосередньо біля місцезнаходження позивача (вул. Личаківська, 232) за межами території підприємства.

21 листопада 2014р. позивачем отримано дозвіл на скид стічних вод, реєстраційний №5381 (чинний від 01.01.2015р. до 31.12.2015р.). У вказаному дозволі серед іншого зазначено, що контрольний колодязь КК-1, відповідно до п. 1.4 Правил, визначено у місці приєднання випусків ПрАТ "Компанія Ензим" до колектору міської каналізації (камера гасіння напору на перехресті вул. Богданівська - Глинянський Тракт).

Згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (який визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь), відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством( ст. 2 Закону).

Згідно пункту 1.4. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. N 190, приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002р. N 37 (далі державні Правила), зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002р. за N 403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів. п.1.2 державних Правил).

Пунктом 1.4 цих же Правил встановлено, що каналізаційний випуск підприємства - це трубопровід, яким стічні води підприємства випускаються у збірний чи головний каналізаційний колектор; контрольний колодязь - це колодязь на каналізаційному випуску підприємства безпосередньо перед приєднанням до збірного чи головного каналізаційного колектора.

Згідно з п. 1.9. названих Правил кожне підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного підприємства.

Пунктом 1.5. державних Правил визначено, що на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Відповідно до п. 1.6. державних Правил місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням водоканалів. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Рішенням виконкому Львівської міської ради №292 від 18.09.2002 затверджені Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (далі - місцеві Правила).

Пунктом 1 місцевих Правил встановлено, що контрольний колодязь підприємства -це колодязь на випуску підприємства безпосередньо перед підключенням до міської каналізації.

З контрольних колодязів здійснюється відбір проб стічних вод( п.7.1.1 місцевих Правил).

Відповідно до пункту 3.5.3. місцевих Правил підприємства зобов'язані розробити проект ліміту, погодити його з інспекцією та водоканалом і отримати дозвіл на скид (п. 4.6.).

У проекті ліміту вказується, зокрема, виконавче знімання об'єктів, з нанесеними каналізаційними мережами і контрольними колодязями (КК) на кожному з випусків (у т. ч. на випусках у поверхневі водойми). КК та їх місце розміщення мають бути визначені в проекті ліміту. При цьому КК на виконавчому зніманні повинні бути позначені згідно з встановленими на місцевості ідентифікаційними табличками. КК споруджуються та обладнуються підприємством(п.4.4.4.3, п 7.1.1.5, п.7.1.5, п.7.1.6 ).

Згідно з пунктами 4.4.5., 4.4.6. місцевих Правил проект ліміту набирає чинність у день погодження і діє до зміни, а незареєстрований у водоканалі проект ліміту - є недійсним.

Відповідно до п. 4.6.1. місцевих Правил, підприємства зобов'язані отримати дозвіл водоканалу на скид стічних вод (додаток 10.3), для чого підприємство подає лист згідно з додатком 10.11. Лист про дозвіл на наступний період подається до 1 листопада поточного року. Якщо підприємство у встановлені терміни не звернулось у водоканал щодо надання дозволу на скид - дозвіл на скид втрачає чинність згідно з п. 4.6.5.2.1. Якщо підприємством у встановлений термін (до 1 листопада) заявлено про відсутність змін у його водовідведенні, то за п. 4.6.4. дозвіл на скид на наступний рік може бути продовжено.

З листа ЛМКП «Львівводоканал» від 23.05.2012р. вбачається, що у зв'язку із систематичним порушенням ПрАТ «Компанія «Ензим» місцевих Правил в частині вимог щодо якості та режиму скиду стічних вод відповідач вимагав у позивача перед підключенням напірних колекторів до самопливного міського каналізаційного колектора Д 600 мм запроектувати та виконати відповідні роботи, а також розробити проект та погодити його з відповідними організаціями до 01.07.2012р.

В травні 2012р. на вимогу Управління екології та благоустрою Львівської міської ради від 01.12.2011р. з дотриманням місцевих правил ПрАТ "Компанія Ензим" облаштовано контрольний колодязь КК-1, який встановлено за межами товариства, про що йдеться у листі позивача від 25.06.2012р.

Листами від 25.10.2013р. від 29.04.2014р. відповідач повідомляв позивача про те, що контрольний колодязь позивача не відповідає вимогам державних Правил, оскільки згідно з їх п.1.4 контрольний колодязь - колодязь на каналізаційному випуску підприємства безпосередньо перед підключенням до каналізаційного колектора, що також передбачено і місцевими Правилами (п. 1), у зв'язку з чим до 01.12.2013р. (відповідно до листа від 25.10.2013р.) та до 01.06.2014р. (відповідно до листа від 29.04.2014р.) абоненту необхідно внести та погодити у встановленому порядку зміни до Проекту ліміту, визначивши контрольний колодязь безпосередньо перед підключенням до каналізаційного колектора Dy600 мм на вул. Богданівській. При цьому, ЛМКП «Львівводоканал» зазначав, що у випадку невиконання таких вимог у вказаний термін, погодження проекту ліміту № 1645 буде анульовано.

Як вбачається з листа позивача від 08.05.2014 року, з часу виконання вимоги водоканалу про винесення за межі товариства КК-1 будь-яких технічних або технологічних змін у водопровідно-каналізаційному господарстві товариства не відбувалося, тому вимоги водоканалу є безпідставними.

Пунктом 7.1.1.2. місцевих Правил встановлено, що КК, як правило, повинні перебувати за межами підприємства, а їх конкретне місцезнаходження узгоджується з водоканалом.

Згідно з п. 7.1.5. місцевих Правил, КК мають бути визначені у проекті ліміту (для підприємств, що проекту ліміту не розробляють, - у паспорті водного господарства), а періодичність контролю визначається згідно з планами обстежень контролюючих служб. Державними та місцевими Правилами не передбачено право водоканалу визначати та вказувати в дозволах на скид місце розташування контрольних колодязів абонентів, відмінне від місця, вказаного в чинному погодженому Проекті ліміту.

На підставі вище зазначеного положення місцевих правил позивачем розроблено проект ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації №1645, в якому визначено місцезнаходження контрольного колодязя (КК-1), його місце розташування позначене на схемі мереж ВК та на місцевості, вказаний проект ліміту погоджено ЛМКП "Львівводоканал". Згідно з п. 4.4.5. Правил проект ліміту набрав чинності у день його погодження і діє до його зміни.

Згідно з п. 4.6.2 місцевих Правил дозвіл на скид надається водоканалом підприємствам, які дотримуються вимог Правил.

Відповідно до пунктів 4.4.15, 4.6.5.2.3 місцевих Правил якщо дані Проекту ліміту не відповідають фактичним, його погодження анулюється. При цьому дозвіл на скид стічних вод втрачає чинність від дня одержання підприємством офіційного повідомлення водоканалу про анулювання проекту ліміту та дозволу на скид.

Таким чином, Львівський апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що ЛМКП «Львівводоканал» у дозволі на скид не міг самостійно визначати (змінювати) місцерозташування контрольного колодязя, без внесення відповідних змін у проект ліміту.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, в тому числі, визнання правочину недійсним.

Відповідно до ст. 207 Господарського кодексу України, господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

З врахуванням того, що ЛМКП «Львівводоканал» за відсутності змін в частині розташування контрольного колодязя у Проекті ліміту, неправомірно, без наданих йому на те повноважень, самостійно вніс такі зміни до дозволу на скид, судова колегіє погоджується з місцевим господарським судом у тому, що дозвіл на скид стічних вод, реєстраційний №5381 (чинний від 01.01.2015 р. до 31.12.2015 р.) в частині зазначення місця розташування контрольного колодязя КК-1 суперечить нормам законодавства, що має наслідком визнання його в цій частині недійсним.

Відповідно до вищевикладеного суд апеляційної інстанції зробив висновок, що рішення Господарського суду Львівської області від 28.05.2015р. у цій справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Крім того, враховуючи положення ст.49 ГПК України, колегія суддів зробила висновок про те, що витрати за подання апеляційної скарги слід покласти на апелянта.

Керуючись ст. ст. 103, 105 ГПК України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 28.05.2015р. у цій справі без змін.

2. Судові витрати покласти на ЛМКП «Львівводоканал».

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-І Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови підписано 21.09.2015р.

Головуючий суддяДубник О.П.

СуддяМатущак О.І.

СуддяСкрипчук О.С.