КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 697/1189/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Хорошун О.В. Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
У Х В А Л А
Іменем України
23 вересня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Петрика І.Й.
Суддів: Борисюк Л.П.,
Собківа Я.М.,
При секретарі: Валяєвій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Озерище Агро-Рос» на ухвалу Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 22 червня 2015 року у справі позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Озерище Агро-Рос» до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Васильченка Віталія Петровича, Реєстраційної служби Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області, т.о. - ОСОБА_4, про скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав на нерухоме майно,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Озерище Агро-Рос» пред'явило позов до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Васильченка Віталія Петровича, Реєстраційної служби Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області, в якому просить скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав на нерухоме майно № 17999096 від 15.12.2014р.
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 22 червня 2015 року позов повернуто позивачу.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Як вбачається із позовної заяви, позивач просить суд скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав на нерухоме майно № 17999096 від 15,12.2014 року прийняте державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області Васильченко Віталієм Петровичем.
Статтею 13 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» визначено, що територіальні органи міністерства утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства можуть утворюватися, ліквідовуватися, реорганізовуватися міністром як структурні підрозділи апарату міністерства, що не мають статусу юридичної особи, за погодженням із Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства діють на підставі положень, що затверджуються міністром. Типове положення про територіальні органи міністерства затверджується Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства набувають статусу юридичної особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про їх державну реєстрацію як юридичної особи. Структуру територіальних органів міністерства затверджує міністр.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» та Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, наказом Міністерства юстиції України №1707/5 від 23.06.2011 року затверджено Положення про територіальні органи Міністерства юстиції України, зокрема, Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.
Пунктом першим Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (в структуру яких входить реєстраційна служба) визначено, що районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, які здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, є територіальними органами Міністерства юстиції України, яке в свою чергу є центральним органом виконавчої влади.
Основними завданнями управління юстиції, зокрема, є реалізація державної правової політики, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, державної реєстрації договорів комерційної концесії (субконцесії), реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, статутів, а також забезпечення реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (Пункт 3 Положення №1707/5).
Відтак, з огляду на вищевказане та беручи до уваги те, що районне управління юстиції є територіальним органом Міністерства юстиції України, і не є виконавчим органом (органом виконавчої влади), який утворений органом місцевого самоврядування, нормативних підстав вважати, що Реєстраційна служба Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області є місцевим органом виконавчої влади не має, як і те що державний реєстратор є посадовою особою місцевого органу виконавчої влади.
Відповідно до частини третьої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Частиною другою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, зокрема, в яких однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Таким чином, адміністративна справа за позовом фізичної/юридичної особи про скасування рішень державного реєстратора, про державну реєстрацію права власності та зобов'язання вчинити певні дії, відповідачем у якій є, зокрема реєстраційна служба Канівського міськрайонного управління юстиції Черкаської області предметно підсудна окружному адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу позивача необхідно залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін, оскільки ухвала прийнята з дотриманням норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 199, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Озерище Агро-Рос» на ухвалу Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 22 червня 2015 року залишити без задоволення.
Ухвалу Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 22 червня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Петрик І.Й.
Судді: Борисюк Л.П.
Собків Я.М.
.
Головуючий суддя Петрик І.Й.
Судді: Борисюк Л.П.
Собків Я.М.