Постанова № 51359029, 24.09.2015, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
24.09.2015
Номер справи
743/1152/15-а
Номер документу
51359029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 743/1152/15-а

Провадження №: 2-а/743/59/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Сташківа В.Б.,

при секретарі Нерус Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в смт. Ріпки в залі суду справу

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському

районі Чернігівської області

про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні

дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Ріпкинському районі в якому просила визнати протиправними дії УПФУ в Ріпкинському районі при перерахунку її пенсії з 30 грудня 2014 року в частині зменшення розміру раніше призначеного відсотка пенсії, зобовязати УПФУ в Ріпкинському районі провести перерахунок та виплату їй пенсії, виходячи з розміру - 83 % від суми місячного заробітку, без застосування обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 30 грудня 2014 року - дати зменшення раніше призначеного розміру відсотку, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

В обґрунтування позову зазначила, що вона перебуває на пенсійному обліку УПФУ в Ріпкинському районі та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу». Зазначала, що постановою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 12 березня 2015 р. (справа № 743/208/15-а), яка залишена без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 р. (справа № 743/208/15-а), було визнано неправомірними дії УПФУ в Ріпкинському районі щодо відмови їй у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервну роботу, в заробітну плату для нарахування пенсії та зобовязано УПФУ в Ріпкинському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії їй, починаючи з 30.12.2014 року, виходячи із заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервну роботу, отриманих нею під час роботи на державній службі, на які нараховані внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, за виключенням виплат, здійснених за вказаний період. Вказує, що відповідач на виконання постанови суду, розпорядженням 151950 від 17 липня 2015 року провів відповідний перерахунок, а також посилаючись на зміни в законодавстві, змінив розмір нарахувань, зменшив їй відсоток в пенсії з 83 % до 70% від суми заробітку, що суперечить діючому законодавству і порушує його права закріплені в Конституції та Законах України.

Від представника УПФУ в Ріпкинському районі надійшло заперечення проти позову, в якому ставиться питання про відмову в позові, з тих підстав що:

- позивачці було правомірно перераховано відсоток пенсії, оскільки перерахунок пенсії провадився з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день виникнення права на перерахунок пенсії (ухвалення рішення суду про перерахунок), в силу чинних на даний час редакцій ст.ст. 37, 37-1 Закону України Про державну службу;

- підставою для зменшення відсотку слугувало прийняття постанови Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 12 березня 2015 р. (справа № 743/208/15-а);

- з огляду на ст.ст. 99, 100 КАС України, недоречним є прохання позивачки провести перерахунок пенсії в розмірі 83 % з дати коли йому було зменшено раніше призначений розмір, тобто з 30 грудня 2014 р..

Оскільки сторони в судове засідання не явились, в поданих до суду заявах містяться клопотання позивачки та представника відповідача про розгляд справи у їх відсутність, суд виходячи з положень ч. 4 ст. 122 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.

Вивчивши доводи адміністративного позову, та заперечення відповідача проти нього, дослідивши матеріали справи та справи № ?43/208/15-а за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Ріпкинському районі про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, суд приходить до такого висновку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку УПФУ в Ріпкинському районі та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про державну службу».

З протоколу 503153 від 18.02.2011 р. УПФУ в Ріпкинському районі вбачається, що на час призначення ОСОБА_1 мала зарахований стаж держслужби - 13 років 6 місяців 16 днів, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку був в розмірі 83%.

Постановою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 12 березня 2015 р. (справа № 743/208/15-а), яка залишена без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 р. (справа № 743/208/15-а), було:

- визнано неправомірними дії УПФУ в Ріпкинському районі щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервну роботу, в заробітну плату для нарахування пенсії;

- зобовязано УПФУ в Ріпкинському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 30.12.2014 року, виходячи із заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервну роботу, отриманих нею під час роботи на державній службі, на які нараховані внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, за виключенням виплат, здійснених за вказаний період.

За загальним правилом, відповідно до положень ст. 124 Конституції України, ст.14 КАС України та ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вирок суду, що набрав законної сили є обовязковою для виконання.

У справах «Брумареску проти Румунії», «Совтрансавто-Холдінг проти України», «Пономарьов проти України» Європейський Суд з прав людини зазначив, що одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata принципу остаточності рішень суду, який передбачає, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлене під сумнів.

З розпорядження УПФУ в Ріпкинському районі 151950 від 17 липня 2015 р. вбачається, що на виконання вказаної вище постанови суду, було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, згідно із Законом України Про державну службу. В розпорядженні вказано, що загальний процент розрахунку пенсії ОСОБА_1 від заробітку становить 70 %, основний розмір пенсії від середнього заробітку 2866 грн. 56 коп., розмір пенсії з обмеженням 2866 грн. 56 коп., додаткова пенсія потерпілій внаслідок 4 категорії - 56 грн. 94 коп.. Також в розпорядженні вказано, що розмір призначеної пенсії згідно з Законом України з 01.03.2015 р. становить 2923 грн. 50 коп..

З заперечень УПФУ в Ріпкинському районі проти позову вбачається, що підставою для зменшення відсотку слугувало прийняття постанови Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 12 березня 2015 р. (справа № 743/208/15-а).

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

08.07.2011 року було прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ (далі - Закон № 3668-VІ), підпунктом 9 пункту 6 Розділу ІІ якого статтю 37 Закону України «Про державну службу» викладено в наступній редакції:

"На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ст.58 Конституції України).

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення від 08.11.2005 року «Кечко проти України», якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Як зазначалось вище, статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення позивачці пенсії, було передбачено нарахування пенсії державних службовців в розмірі 80 відсотків сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зі збільшенням пенсії на 1 відсоток за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах, але не більше 90 відсотків від суми заробітної плати.

Підпунктом 9 пункту 6 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ внесено зміни до Закону України "Про державну службу", зокрема, в частині розрахунку розміру пенсії - 80% заробітної плати державного службовця без можливості збільшення цього розміру у зв'язку з наявністю стажу державної служби понад 10 років.

Пунктом 1 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VІ встановлено, що цей Закон набирає чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.

При цьому, приписами п.2 цього Розділу передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Крім того, застосування ст.37 (із змінами) Закону України "Про державну службу " при перерахунку пенсії є звуженням наявного у позивача обсягу прав і свобод та порушенням конституційного права ОСОБА_1 на отримання більшого розміру пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Вказане спростовує заперечення відповідача щодо безпідставності вимог позивачки.

Враховуючи наведене в сукупності, адміністративний позов ОСОБА_1 слід задовольнити, визнавши протиправними дії УПФУ в Ріпкинському районі при перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно Закону України «Про державну службу», починаючи з 30 грудня 2014 року в частині зменшення розміру раніше призначеного відсотка пенсії, зобовязавши УПФУ в Ріпкинському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру - 83 % від суми місячного заробітку, без застосування обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 30 грудня 2014 року - дати зменшення раніше призначеного розміру відсотку, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

З огляду на те, що зменшення раніше призначеного відсотку пенсії ОСОБА_1 відбулось на підставі розпорядження УПФУ в Ріпкинському районі № 151950 від 17 липня 2015 р., яке було прийнято на виконання вказаної вище постанови суду, з 30 грудня 2014 р. по 17 липня 2015 р. позивачка отримувала пенсію, без врахування постанови суду, тобто позивачка про порушення свого права дізналась отримавши копію вказаного розпорядження 12 серпня 2015 р. і саме з цієї дати, а не з 30 грудня 2014 р. починається перебіг 6-місячного строку звернення до суду.

На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, враховуючи те, що згідно з Законом України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» з 1 вересня 2015 р. Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід присудити судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп. за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Ріпкинському районі.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 159-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області при перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно Закону України «Про державну службу», починаючи з 30 грудня 2014 року в частині зменшення розміру раніше призначеного відсотка пенсії.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру - 83 % від суми місячного заробітку, без застосування обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 30 грудня 2014 року - дати зменшення раніше призначеного розміру відсотку, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.

Присудити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області (Код ЄДРПОУ 14249938).

Постанова відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий В.Б.Сташків