Справа №731/387/15-ц
Провадження №2/731/120/15
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2015 року Варвинський районний суд Чернігівської області в складі
головуючого судді МОЦЬОРА О.В.,
за участю секретаря Трохименко Т.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи, яка не заявляє
самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Варва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Варвинська селищна рада Чернігівської області, про визнання права на використання тарифів на водопостачання та водовідведення, встановлених органом місцевого самоврядування, -
В С Т А Н О В И В:
13 липня 2015 року до Варвинського районного суду Чернігівської області звернувся ОСОБА_1 із зазначеним позовом.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він проживає в багатоквартирному будинку, який обладнаний централізованим водопостачанням та водовідведенням, та на підставі договору про надання послуг від 01 вересня 2010 року отримує послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення. Виконавцем послуг з водопостачання та водовідведення є КП «Господар» Варвинської селищної ради. КП «Господар» нараховує йому абонентну плату за тарифами, які регулярно друкує в засобах масової інформації на вимогу виконавчого комітету Варвинської селищної ради та використовує при розрахунках зі споживачами послуги. ОСОБА_1 вважає вищевказані дії КП «Господар» такими, що порушують права споживача послуги, оскільки право встановлювати тарифи на житлово-комунальні послуги надається лише органам місцевого самоврядування. Відповідно до інформації Реєстраційної служби Варвинського районного управління юстиції виконком Варвинської селищної ради не зареєстрований як орган місцевого самоврядування. Отже, для здійснення своїх повноважень, в тому числі і в сфері встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, виконком Варвинської селищної ради повинен набути статусу субєкта владних повноважень та бути органом місцевого самоврядування, тобто повинен бути створений та зареєстрований належним чином. Використовуючи при розрахунку зі споживачами за послуги з водопостачання та водовідведення тарифи, встановлені виконавчим комітетом Варвинської селищної ради, КП «Господар» навмисно створює правову колізію, позбавляючи мешканців селища права на судовий захист, адже такого органу не існує як субєкта, що не дозволяє оскаржити його рішення в судовому порядку. В штатному розписі Варвинської селищної ради відсутні посадові особи виконавчого комітету Варвинської селищної ради, що унеможливлює встановлення посадових осіб, що ухвалювали рішення та притягти їх до відповідальності в разі виявлення порушень. 25 квітня 2013 року двадцять девятою сесією шостого скликання Варвинської селищної ради було ухвалено рішення №5-29/13 «Про втрату чинності деяких рішень селищної ради», пунктом 1 якого визнано таким, що втратило чинність, рішення Варвинської селищної ради було ухвалено тридцять першої сесії пятого скликання від 26 лютого 2010 року «Про тарифи на водопостачання та водовідведення», а отже з 01 травня 2013 року автоматично набуло чинності рішення тринадцятої сесії четвертого засідання пятого скликання Варвинської селищної ради від 12 лютого 2008 року «Про стан господарської діяльності комунального підприємства» та визначені в цьому рішенні тарифи. Рішення від 12 лютого 2008 року ніким не визнавалось нечинним і не оскаржувалось, воно має вищу юридичну силу та є обовязком для виконання, а застосування КП «Господар» рішень виконавчого комітету Варвинської селищної ради є протиправним.
Позивач вважає, що відповідно до вимог чинного законодавства, Варвинська селищна рада є єдиним уповноваженим органом місцевого самоврядування, який має право встановлювати тарифи на комунальні послуги та просить визнати його право на розрахунки із КП «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, використовуючи тарифи, встановлені Варвинською селищною радою.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві та просив їх задовольнити. Зазначив, що згідно чинного законодавства виконавчий комітет селищної ради повинен затверджуватися, а не утворюватися. Копії рішень виконавчого комітету, наявні в матеріалах справи, є неналежними доказами в зв'язку з тим, що вони завірені неналежним чином. Чинність чи не чинність рішень виконкому не є предметом розгляду по справі. Предметом розгляду є право сплачувати кошти за надані послуги відповідно до встановлених тарифів.
Представник відповідача позов не визнав, до початку розгляду справи по суті подав до суду письмове заперечення та пояснив, що КП «Господар» утворене Варвинською селищною радою та підпорядковане їй. Акти ради та її виконавчого комітету, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими та відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами. Існує затверджений наказом Мінрегіонбуду Порядок доведення субєктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру та зміну цін і тарифів з обґрунтуванням, на підставі якого КП «Господар» оприлюднює інформацію про тарифи на житлово-комунальні послуги. Тарифи на житлово-комунальні послуги встановлюються виконавчим органом селищної ради, яким є виконавчий комітет, що утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Виконавчий комітет Варвинської селищної ради утворений рішенням ради від 23 листопада 2010 року в кількості 12 чоловік і з моменту утворення набув права здійснювати свої повноваження. Водночас Варвинська селищна рада не має згідно чинного законодавства повноважень встановлювати тарифи на житлово-комунальні послуги.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Варвинської селищної ради, проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, викладених у наданому Варвинським селищним головою письмовому поясненні, та пояснила, що в розумінні ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконком є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду с.м.т. Варва, організація роботи якого визначається Регламентом, затвердженим рішенням третьої сесії шостого скликання Варвинської селищної ради від 19 січня 2011 року. Відповідно до ст. 12 Регламенту виконавчий комітет може розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів ради. Рішення №5-29/13 «Про втрату чинності деяких рішень селищної ради», ухвалене 25 квітня 2013 року двадцять девятою сесією шостого скликання Варвинської селищної ради, пунктом 1 якого визнано таким, що втратило чинність, рішення Варвинської селищної ради тридцять першої сесії пятого скликання від 26 лютого 2010 року «Про тарифи на водопостачання та водовідведення», ніяким чином не відновлює чинність рішення тринадцятої сесії четвертого засідання пятого скликання Варвинської селищної ради від 12 лютого 2008 року «Про стан господарської діяльності комунального підприємства» та визначені в цьому рішенні тарифи, адже згідно наказу Міністерства юстиції України «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правих актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правих актів» визнання нормативного акту таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним такими, що втратили чинність.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно ст. 146Конституції України питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.
Виходячи зі змісту ст. 5Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. Проте, чинним законодавством не передбачено, що всі вищезазначені складові системи місцевого самоврядування в обовязковому порядку повинні реєструватися в Реєстраційній службі районних управлінь юстиції.
Згідно ст. 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 16Закону № 280/97-В органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України (ч. 9 ст. 16).
Виходячи зі змісту ст. 19 Конституції України та згідно ч. 3 ст. 24 Закону № 280/97-В органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
За змістом ст. 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Виходячи з положень ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів.
Статтею 51 Закону № 280/97-ВР, яка визначає статус та діяльність виконавчих комітетів сільської, селищної, міської, районної у місті ради, передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости). Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради. Особи, які входять до складу виконавчого комітету, крім тих, хто працює у виконавчих органах ради на постійній основі, на час засідань виконавчого комітету, а також для здійснення повноважень в інших випадках звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків з відшкодуванням їм середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов'язаних з виконанням обов'язків члена виконавчого комітету, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету. Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.
При системному аналізі наведених положень можна зробити висновок, що чинним законодавством не передбачена обовязкова реєстрація виконавчого комітету селищної ради в Реєстраційній службі районного управління юстиції для виконання ним своїх функцій.
Рішенням першої сесії Варвинської селищної ради шостого скликання від 23 листопада 2010 року «Про затвердження кількості та персонального складу виконавчого комітету Варвинської селищної ради» (а.с.65) на підставі ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту роботи Варвинської селищної ради утворено виконавчий комітет Варвинської селищної ради у складі 12 чоловік, затверджено голову та секретаря виконавчого комітету. Таким чином спростовується твердження позивача, що відсутні відомості про місцезнаходження виконкому, неможливо встановити посадових осіб, що ухвалюють рішення.
Відповідно до ст. 12 Регламенту роботи виконавчого комітету селищної ради, затвердженого рішенням Варвинської селищної ради від 19 січня 2011 року (а.с.67-70), виконавчий комітет може розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів ради.
Згідно ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Так само, згідно ч. 1 ст. 73 Закону України № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування.
Як зазначено у ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо-будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Отже, тарифи на водопостачання повинні встановлюватися рішеннями виконавчого комітету Варвинської селищної ради, а сама Варвинська селищна рада таких повноважень не має.
25 квітня 2013 року двадцять девятою сесією шостого скликання Варвинської селищної ради було ухвалено рішення №5-29/13 «Про втрату чинності деяких рішень селищної ради» (а.с.142), пунктом 1 якого визнано таким, що втратило чинність, рішення Варвинської селищної ради тридцять першої сесії пятого скликання від 26 лютого 2010 року «Про тарифи на водопостачання та водовідведення» (а.с.10). Позивач стверджує, що внаслідок цього з 01 травня 2013 року автоматично набуло чинності рішення тринадцятої сесії четвертого засідання пятого скликання Варвинської селищної ради від 12 лютого 2008 року «Про стан господарської діяльності комунального підприємства та визначені в цьому рішенні тарифи» (а.с. 61-64).
Згідно п. 2.36 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005 року №34/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції за №381/10661 «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правих актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правих актів» у зв'язку з прийняттям суб'єктом нормотворення нормативно-правового акта підлягають визнанню такими, що втратили чинність, усі раніше прийняті ним нормативно-правові акти, якщо вони суперечать уключеним до нового акта нормативним приписам, виявилися такими, що поглинуті ним або втратили свою актуальність; визнання нормативного акту таким, що втратив чинність, не поновлює дію актів, які в свою чергу визнані ним такими, що втратили чинність.
Отже, рішення № 5-29/13 «Про втрату чинності деяких рішень селищної ради», ухвалене 25 квітня 2013 року двадцять девятою сесією шостого скликання Варвинської селищної ради, пунктом 1 якого визнано таким, що втратило чинність, рішення Варвинської селищної ради тридцять першої сесії пятого скликання від 26 лютого 2010 року «Про тарифи на водопостачання та водовідведення», не відновлює чинність рішення тринадцятої сесії четвертого засідання пятого скликання Варвинської селищної ради від 12 лютого 2008 року «Про стан господарської діяльності комунального підприємства та визначені в цьому рішенні тарифи».
Згідно ч. 1 ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності, утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.
КП «Господар» утворене рішенням Варвинської селищної ради Чернігівської області від 12 лютого 2008 року та визначене виконавцем послуг, зокрема, з централізованого постачання холодної питної води та централізованого водовідведення.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громадрозробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно Порядкудоведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року №390, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за №1380/21692, субєкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи субєкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами. Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті субєкта господарювання (за наявності), за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги. Субєкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади. Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком.
Таким чином, зазначене позивачем розміщення Комунальним підприємством «Господар» в засобах масової інформації тарифів на послуги з централізованого водопостачання холодної води і водовідведення є законним.
Згідно ч. 5-6 ст. 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Твердження позивача проте, що копії рішень виконавчого комітету Варвинської селищної ради №42 від 29 березня 2013 року, №158 від 15 листопада 2013 року, №103 від 09 вересня 2014 року та №45 від 06 травня 2015 року завірені неналежним чином, не відповідає дійсності, адже КП «Господар» надано копії вказаних рішень, завірені Варвинським селищним головою. Дані копії рішень були досліджені в судовому засіданні.
Інші доводи позивача суд відхиляє як такі, що не можуть вплинути на вирішення спору по суті.
Згідно ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач не довів неправомірності використання відповідачем тарифів на водопостачання та водовідведення, встановлених рішеннями виконавчого комітету Варвинської селищної ради №42 від 29 березня 2013 року, №158 від 15 листопада 2013 року, №103 від 09 вересня 2014 року та №45 від 06 травня 2015 року, а прийняття виконавчим комітетом цих рішень відповідає вимогам чинного законодавства і не порушує інтересів споживачів.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» в редакції, чинній станом на 13 липня 2015 року (дата звернення до суду з позовом), від сплати судового збору звільняються споживачі за позовами, що повязані з порушенням їхніх прав.
За таких обставин, виходячи із змісту ст. 88 ЦПК України, судові витрати слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 57-60, 88, 209, 212-215, 223, 294 ЦПК України, Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про судовий збір», суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Господар» Варвинської селищної ради Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Варвинська селищна рада Чернігівської області, про визнання права на використання тарифів на водопостачання та водовідведення, встановлених органом місцевого самоврядування, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Чернігівської області через Варвинський районний суд Чернігівської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ МОЦЬОР О.В.