Справа № 2-а-975/11
Провадження № 2-а/432/1033/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2011 року суддя Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області Пелипенко К.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (с. Миколаївка Петропавлівського району Дніпропетровської області)
до Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області)
про визнання бездіяльності неправомірною та визнання права на отримання невиплаченої соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -
ВСТАНОВИВ:
05.08.2011 року ОСОБА_1 (с. Миколаївка, Петропавлівського району Дніпропетровської області) звернулася з позовом до суду, відповідно до якого просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області) щодо не нарахування та невиплати підвищення до пенсії неправомірною та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському районі Дніпропетровської області (смт. Петропавлівка Петропавлівського району Дніпропетровської області) нарахувати недоотриману державну допомогу за період з 01.01.2011 р. та довічно, згідно Закону України «Про соціальний статус дітей війни» з урахуванням надбавки, що становить 30% мінімального розміру пенсії за віком.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як дитина війни, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право отримувати державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, проте відповідач не виконує вимог Закону, не нараховує та не сплачує позивачу пенсію в передбаченому законодавством розмірі чим порушує права та законні інтереси позивача. Про порушення його прав позивачу стало відомо із засобів масової інформації, що і стало причиною звернення до суду.
Представник відповідача в установлений термін надав до суду заперечення на позов, в яких зазначив, що позов не визнає в повному обсязі та пояснив, що особам, які належать до категорії «Діти війни», підвищення виплачується в розмірі, передбаченому діючим законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, що - підтверджується відповідною відміткою в пенсійному посвідченні (а.с. 4).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їх неконституційність.
Крім того відповідно до ч. 2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежеі або скасовані іншими нормативно-иравовими актами.
Статтею 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» встановлен на 2011 рік прожитковий мінімум на осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 75 гривень, з 1 квітня - 764 гривень, з 1 жовтня - 784 гривні з 1 грудня - 800 гривень.
Ті ж обставини стосуються і вимог позивача про підвищення пенсії за 2011р., оскільк вищевказані положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мають закони силу та не були призупинені.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач будь-яких дій, пов'язаних перерахунком пенсії позивачу в частині її підвищення відповідно до положень ст. 6 Закон України «Про соціальний захист дітей війни» у 2011 році не здійснював, а також р проводив виплату.
За таких обставин суд вважає, що відповідач припустився бездіяльності шда своєчасного перерахунку та виплати пенсії в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону Україв «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії ' соціального захисту» учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання г державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 10% в прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Вищевказані положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни» маю законну силу та не були призупинені.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач має нарахувати виплатити на користь позивача державну соціальну допомогу у розмірах, визначені ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки на цей момеї вищевказана норма є діючою.
Доводи відповідача про відсутність виплат у зв'язку з відсутністю фінансування Державного бюджету України не може бути підставою для відмови в задоволені позови: вимог так як саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок перерахуван та виплати пенсії з відповідними підвищеннями, в тому числі при відсутності достать коштів за рахунок власних з наступних їх погашенням з Державного бюджету України.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування» від 09.07.2003р. мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розм прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Суд вважає за необхідне прийняти у своїх висновках поняття «мінімальна пенсія віком», про яке йдеться у ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове держав пенсійне страхування», оскільки саме це правове визначення застосовується виключне діях відповідача під час визначення пенсій громадянам та їх призначення.
Положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розм: пенсії за віком) до обрахування підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Е соціальний захист дітей війни», оскільки чинним законодавством не встановлено ішло крім передбаченого даною статтею, мінімального розміру пенсії за віком.
Між тим, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до суду за захист прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися і порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.ЮО КАС України адміністративний позов, поданий після закінчеі строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Водночас, згідно ст.100 КАС України пропущення строку звернення до суд; підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на ць< наполягає одна із сторін.
Позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав 05.08.201 Іроку.?
З матеріалів справи вбачається, іцо позивач не навів поважних причин про:;;- строку.
В обгрунтування поважності причин пропуску строку позивач зазначав, то : порушення своїх прав дізнався 09.07.2007 року із засобів масової інформації, з ухвалень рішення Конституційним судом, у зв'язку з чим не мав можливості звернутися до сул; визначені законом строки, однак не навів ніяких доказів на підтвердження вищевказан: Будь-які об'єктивні чи суб'єктивні обставини не позбавляли позивача можливе звернутися до суду, у визначені законом строки, з відповідним позовом до відповіла якщо позивач вважає, що діями чи бездіяльністю порушуються його права та за:-:;- інтереси. Виплати підвищення до пенсії є щомісячними, а відтак, позивач знав розу.іт і виплат і, у разі незгоди, мав право звернутися до суду. Право на звернення до сул; залежить від прийняття рішення Конституційним судом.
Отже, задоволенню підлягають позовні вимоги заявлені в межах шестимісячні строку звернення до суду, а саме за період з 05.02.2011 р.
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір в сумі 3, 40 грн. підлягає стягненні державного бюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 6, 9,31, 14, 17, 70, 71, 86, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд. -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському ран Дніпропетровської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 Олександрі підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни 05.02.2011р. - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петропавлівському рай Дніпропетровської області (52700, Дніпропетровська область, Петропавлівський район, с Петропавлівка, вул. Радянська, 53, ідентифікаційний код 25022557) здійснити перерахуі та виплатити ОСОБА_1 (52744, Дніпропетровська облаї Петропавлівський район, с. Миколаївка, вул. Кооперативна, 24, ідентифікаційний не: НОМЕР_1) підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист лі війни» та ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсі] страхування» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни» за пер 05.02.2011р. з урахуванням, виплачених раніше сум до змін законодавчих норм, регулюють призначення пенсії цього виду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 >52" Дніпропетровська область, Петропавлівський район, с. Миколаївка, вул. Кооперативна, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для пола апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отри*.: а копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Петропавлівсьі районний суд.
Суддя К. В. Місюра