П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.07.2015 Справа №607/5850/15-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі, третя особа ПАТ «Тернопільська автобаза», про зобов»язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі, третя особа ПАТ «Тернопільська автобаза»,про зобов'язання Управління Пенсійного фонд України в м. Тернополі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2014р., відповідно до ОСОБА_2 КМУ від 23.11.2001р. №1210, з урахуванням Довідки про заробітну плату в зоні відчуження з розрахунку 661,52крб., виданою ВАТ «Тернопільська автобаза».
В обґрунтування позову зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на на ЧАЕС, інвалідом ІІІ-групи, а тому його пенсія має відповідати ОСОБА_2 КМУ від 23.11.2001р. №1210. Згідно довідки №128 від 28.10.1997р., з 09.07.1986р. по 20.07.1986р. він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі відомостей про нарахування заробітної плати за серпень 1986р., ВАТ «Тернопільська автобаза» видала йому довідку №54 від 20.09.2004р. за формою, згідно ОСОБА_3 соціального захисту населення від 27.02.1996р. №01-3/244-013-2 та ОСОБА_3 праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992р. №09-3751. На підставі вищезазначеної Довідки з 01.01.2012р. відповідачем було приведено розмір його пенсії у відповідність з п.1 ОСОБА_2 КМУ від 23.11.2001р. №1210. Однак, відповідачем з 01.01.2014р. проведено перерахунок пенсії без врахування Довідки, про що його повідомлено листом. Внаслідок цих неправомірних дій, розмір його пенсії суттєво зменшився. Свої дії відповідач обґрунтовував відсутністю первинних документів, на підставі яких було видано Довідку. Вважає дії відповідача незаконними, оскільки первинним документом, що підтверджує період його роботи у зоні відчуження та розмір виплаченої заробітної плати за цей період та кратність є довідка від 06.09.2007р. №31. Пенсія виплачувалась йому в розмірі відшкодування фактичних збитків з дня подачі Довідки. Крім цього, Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області 05.03.2012р. проведено перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача в частині правильності призначень пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і порушень щодо призначення пенсії ОСОБА_1 не було виявлено.
Позивач та його представник ОСОБА_4 в судове засідання не з»явились, надавши суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, просять позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з»явився, надавши суду заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача, просить відмовити в задоволення позову. В обґрунтування відмови надіслав суду заперечення, зазначивши, що позивачу призначено пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 01.01.2012 року пенсію перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження, яка на час проведення перерахунку пенсії містилася в матеріалах пенсійної справи. 10 вересня 2013року позивачем надана заява щодо перерахунку пенсії та долучена нова довідка від 12.08.2013 №49 про заробітну плату в зоні відчуження, видана ПАТ "Тернопільська автобаза". Оскільки в обох довідках виявлено розбіжність між сумами заробітку, тому у жовтні 2013 року Управлінням проведено перевірку достовірності виданих довідок. В ході проведення перевірки з'ясовано, що в організації відсутні первинні документи, які б підтверджували періоди перебування в зоні відчуження: накази на відрядження на роботу в зону, у яких зазначено населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводились роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв та інші. В грудні 2013 року спеціалістами Управління проведено повторну перевірку, результати якої підтвердили відсутність документів, на підставі яких видавалися зазначені довідки. Тому, з 01.01.2014 року розмір пенсії обчислено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування заробітної плати.
Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, не повідомивши суду про причини своєї неявки, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 4 статті 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою судді від 09.04.2015року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про зобов»язання вчинити дії в частині зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі провести перерахунок пенсії з 01 січня 2014року по 05 жовтня 2014року включно залишено без розгляду.
При розгляді справи судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-категорії, що підтверджується посвідченням серії А №022036 та вкладкою до нього №695154с.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Тернополі і отримує пенсію по ІІІ- групі інвалідності внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчать довідки 1492/12 від 30.03.2015р.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до закону, однак листом №553/М-11 управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі від 12.12.2013року позивачу відмовлено в задоволенні заяви мотивуючи тим, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 01.01.2012 року пенсію перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження, яка на час проведення перерахунку пенсії містилася в матеріалах пенсійної справи. 10 вересня 2013року ОСОБА_1 надана заява щодо перерахунку пенсії та долучена нова довідка від 12.08.2013 №49 про заробітну плату в зоні відчуження, видана ПАТ "Тернопільська автобаза". Оскільки в обох довідках виявлено розбіжність між сумами заробітку, тому у жовтні 2013 року Управлінням проведено перевірку достовірності виданих довідок. В ході проведення перевірки з'ясовано, що в організації відсутні первинні документи, які б підтверджували періоди перебування в зоні відчуження: накази на відрядження на роботу в зону, у яких зазначено населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводились роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв та інші. В грудні 2013 року спеціалістами Управління проведено повторну перевірку, результати якої підтвердили відсутність документів, на підставі яких видавалися зазначені довідки. Тому, з 01.01.2014 року розмір пенсії обчислено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування заробітної плати.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України."
Відповідно до ч.1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Підставою для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до ч.1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є довідка про заробітну плату, що видана, підприємством, установою, організацією або їх правонаступником за встановленою формою. Зазначена довідка видається на підставі первинним документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність чи об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи чи їх загальну кількість, тривалість робочого дня. Копії первинних документів в обов'язковому порядку додаються до довідки про заробітну плату.
Згідно довідки, виданої ВАТ «Тернопільська автобаза», ОСОБА_1, за роботу в населених пунктах зони відчуження ПРОММАЙДАНЧИК ЧАЕС з 01 по 11 серпня 1986року по місцю роботи Тернопільська автобаза на посаді водія ІІ-го класу оклад (погодинна тарифна ставка 0,85крб.) по відомості б/в виплачена заробітна плата в сумі 661,52крб. з урахуванням середнього показника кратності 3,94 відповідно до ОСОБА_2 Міністрав УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986поку №207-7.
Також, Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області 05.03.2012р. проведено перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності відповідача в частині правильності призначень пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і порушень щодо призначення пенсії ОСОБА_1 не було виявлено.
Судом встановлено, що позивачем було надано всі необхідні документи відповідачу для призначення пенсії по інвалідності внаслідок захворювання пов»язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі вказаних документів відповідачем було призначено та виплачувалась пенсія позивачу по інвалідності з 01 січня 2012 року, відповідно до п.1 ОСОБА_2 КМУ від 23.11.2001р. №1210, до 31.12.2013року, а тому суд вважає, що відсутність на даний час первинних документів не може бути підставою для проведення відповідачем перерахунку пенсії.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що в даному випадку порушені права позивача відповідачем, тому позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонд України в м. Тернополі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 06.10.2014р., відповідно до ОСОБА_2 КМУ від 23.11.2001р. №1210, з урахуванням Довідки про заробітну плату в зоні відчуження з розрахунку 661,52крб., виданою ВАТ «Тернопільська автобаза».
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 122, 158, 162, 163, 186, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3, 19 Конституції України, ч.1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі, третя особа ПАТ «Тернопільська автобаза», про зобов»язання вчинити дії- задовольнити.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 06.10.2014р., відповідно до ОСОБА_2 КМУ від 23.11.2001р. №1210, з урахуванням Довідки про заробітну плату в зоні відчуження з розрахунку 661,52крб., виданою ВАТ «Тернопільська автобаза».
Витрати по оплаті судового збору компенсувати за рахунок держави.
ОСОБА_2 підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
ОСОБА_2 може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Головуючий П.Я.Стельмащук