Рішення № 51276169, 16.09.2015, Тростянецький районний суд Сумської області

Дата ухвалення
16.09.2015
Номер справи
588/1097/15-ц
Номер документу
51276169
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 588/1097/15-ц

2/588/421/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.09.2015 року Тростянецький районний суд Сумської області в складі: головуючого судді Линник О.С., при секретарі Доля Н.В., з участю прокурора Шаповал О.Т., відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тростянець цивільну справу за позовом Заступника прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Сумській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Сумській області про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Сумській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 інспекція сільського господарства в Сумській області про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, в якій зазначає, що під час вивчення стану законності щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності для ведення фермерського господарства прокуратурою області було установлено, що наказами Головного управління Держземагентства у Сумській області від 26.12.2013 року №№ СМ/5925085400:00:001/00000848, СМ/5920385400:00:001/00000851, СМ/5920385400:00:001/00000853, СМ/5920385400:00:001/00000855, СМ/5925085400:00:001/00000909 відповідачу було надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Мащанської сільської ради орієнтовною площею 47,52 га для ведення фермерського господарства. Крім того, наказами Головного управління Держземагентства у Сумській області від 14.03.2014 року №№ СМ/5925085400:00:001/00000709, СМ/5925085400:00:001/00000710, СМ/5925085400:00:001/00000711, СМ/5925085400:00:001/00000712, СМ/5925085400:00:001/00000713 було затверджено проекти землеустрою щодо відведення відповідачу вказаних вище земельних ділянок та надано їх у користування на умовах оренди строком на 7 років. На підставі цих наказів 01.10.2014 року між позивачем та відповідачем було укладено договори оренди земельних ділянок загальною площею 47,574 га, нормативна грошова оцінка яких становить 934043,17 грн., та державна реєстрація права оренди була здійснена реєстраційною службою Тростянецького РУЮ. Однак, було встановлено що накази та договори оренди суперечать нормам земельного та цивільного законодавства з огляду на те, що: 1) ОСОБА_1 у порушення ч.ч.1,7 ст.7 ЗУ «Про фермерське господарство» виділено земельні ділянки не єдиним масивом, ним не надано обґрунтування необхідності отримання таких значних площ, не зазначено перспективи діяльності фермерського господарства; 2) ОСОБА_1 не має освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2015 року визнано незаконними та скасовано накази Головного управління Держземагентства у Сумській області від 26.12.2013 року про надання ОСОБА_1 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Мащанської сільської ради Тростянецького району орієнтовною площею 47,52 га для ведення фермерського господарства. Також скасовано накази Головного управління Держземагентства у Сумській області від 14.03.2014 року про затвердження проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок та надання їх у користування ОСОБА_1 на умовах оренди для ведення фермерського господарства строком на 7 років. У звязку з цим позивач звернувся до суду та просить визнати договори оренди вказаних земельних ділянок недійсними та зобовязати відповідача повернути позивачу вказані земельні ділянки.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги, предявлені у інтересах Головного управління Держземагентства у Сумській області підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та показав, що за його касаційною скаргою прийняте рішення Вищим адміністративним судом України про скасування постанови Харківського апеляційного адміністративного суду та залишено в силі рішення першої інстанції - Сумського окружного адміністративного суду, яким відмовлено прокурору у визнанні незаконним та скасування наказів ГУ Держземагентства від 26.12.2013 року, від 12.03.2014 року, від 27.02.2014 року, від 14.03.2014. А відтак, підстав для визнання незаконними договорів оренди, укладених та підставі вказаних наказів - немає. Крім того, він належним чином та своєчасно сплачує за укладеними договорами оренди орендну плату, про що надав копії квитанцій (а.с.57-60).

Представник позивача, в інтересах якої подано позов Головного управління Держземагентства у Сумській області у судове засідання не зявився, про слухання справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмову заяву, у якій просить справу слухати у його відсутності, проти позову заперечує, вказуючи на те, що спір про визнання незаконними та скасування наказів Головного управління, якими ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою та їх затвердження розглядався Вищим адміністративним судом України, про що видана Ухвала 14.07.2015 р. №К/800/17985/15, де постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2015 року скасовано та залишено в силі постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року (а.с.53).

Представник третьої особи Державної інспекції сільського господарства в Сумській області у судове засідання не зявився, про слухання справи був повідомлений належним чином, надав до суду письмове пояснення з приводу заявленого позову, де просить справу слухати у відсутності представника, та зазначено, що в ході проведеного дослідження відповідно до постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів та листа прокуратури Сумської області з метою дослідження питання щодо додержання вимог ЗК України при виділенні земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 на територіях Олешнянської, Люджанської та Мащанської сільських рад було встановлено, що у заявах про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою ОСОБА_1 не обґрунтував розміри земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та при цьому не зазначив перспективи діяльності фермерського господарства. За інформацією територіальних органів Держземагентства в області заплановані до відведення земельні ділянки відносяться до земель, які включені до інвентаризації, що провадиться на підставі Постанови КМУ від 23.05.2012 року №513, де п.6 визначено, що під час проведення інвентаризації земель установлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку, не здійснюється. Звідси слідує, що накази Головного управління Держземагентства у Сумській області про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 із земель сільськогосподарського призначення державної власності та накази про затвердження проектів прийняті з порушенням вимог ст.7 ЗУ «Про фермерське господарство» та п.6 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 23.05.2013 року №513.

Таким чином, заслухавши пояснення прокурора, відповідача, вивчивши письмові пояснення інших учасників процесу та дослідивши докази у справі суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити на наступних підставах.

Судом встановлено, що згідно до наказів ГУ Держземагентства у Сумській області від 26.12.2013 року за №№ СМ/5925085400:00:001/00000848, СМ/5920385400:00:001/00000851, СМ/5920385400:00:001/00000853, СМ/5920385400:00:001/00000855, СМ/5925085400:00:001/00000909 ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Мащанської сільської ради орієнтовною площею: 5,9585 га, 9,5574 га, 7,5108 га, 14,5000 га, 10,0478 га 47,52 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля) для ведення фермерського господарства (а.с.30-34).

Наказами ГУ Держземагентства у Сумській області від 14.03.2014 року №№ СМ/5925085400:00:001/00000709, СМ/5925085400:00:001/00000710, СМ/5925085400:00:001/00000711, СМ/5925085400:00:001/00000712, СМ/5925085400:00:001/00000713 були затверджені проекти землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 вказаних вище земельних ділянок та надано їх у користування на умовах оренди строком на 7 років зі сплатою річної орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації 3.2, що уточнюється щорічно та коефіцієнта 1.756 (а.с.35-39).

В подальшому, між Головним управлінням Держземагентства у Сумській області та ОСОБА_1 01.10.2014 року було укладено договори оренди землі, відповідно до яких ОСОБА_1 було передано в оренду земельні ділянки державної власності з категорії земель сільськогосподарського призначення з її цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, що розташовані на території Мащанської сільської ради Тростянецького району Сумської області строком на 7 років з виплатою річної орендної плати у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.:

- загальною площею 14,5000 га кадастровий номер 5925085400:00:001:0374 (а.с.7-9).

- загальною площею 5,9585 га кадастровий номер 5925085400:00:001:0376 (а.с.11-13).

- загальною площею 10,0473 га кадастровий номер 5925085400:00:001:0378 (а.с.15-17).

- загальною площею 7,5108 га кадастровий номер 5925085400:00:001:0375 (а.с.19-21).

- загальною площею 9,5574 га кадастровий номер 5925085400:00:001:0373 (а.с.23-25).

Відомості про передачу в оренду ОСОБА_1 вказаних земельних ділянок були занесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (а.с.10, 14, 18, 22, 26).

Як вбачається, начальник Державної інспекції сільського господарства в Сумській області 09.10.2014 року на виконання листа заступника прокурора Сумської області від 06.10.2014 року, надав останньому відповідь про те, що накази Головного управління Держземагентства у Сумській області про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 із земель сільськогосподарського призначення державної власності та накази про затвердження цих проектів прийняті з порушенням вимог ст.7 ЗУ «Про фермерське господарство» та п.6 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 23.05.2013 року №513 (а.с.41).

За позовом прокурора до ГУ Держземагентства у Сумській області, треті особи Держінспекція сільського господарства в сумській області, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування наказів, Сумським окружним адміністративним судом від 10.12.2014 р. було винесено постанову про відмову у задоволенні позовних вимог (а.с.81-84).

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2015 року постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року було скасовано та ухвалено нову постанову, якою визнано незаконними та скасовано накази Головного управління Держземагентства у Сумській області від 26.12.2013 року про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Олешнянської сільської ради Охтирського району орієнтовною площею 198,8572 га та на території Мащанської та Люджанської сільських рад Сумської області орієнтовною площею 47,52 га та 31,02 га відповідно для ведення фермерського господарства, а також накази від 12.03.2014 року, від 27.02.2014 року та від 14.03.2014 року якими затверджено проекти землеустрою (а.с.27-29).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилався на вимоги ч.3 ст.61 ЦПК України, що у разі встановлення обставин судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Тому зазначав, що договори оренди земельних ділянок від 28.04.2014 р. відповідно до ст..ст. 203, 215 ЦК України мають бути визнані судом недійсними, оскільки укладені на підставі незаконних наказів головного управління Держземагентства у Сумській області, їх зміст суперечить ЦК України, іншим актам цивільного законодавства а також інтересам держави.

Відповідно до ч.3 ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Однак, в судовому засіданні встановлено, що Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 14.07.2015 року постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2015 року скасовано та залишено в силі постанову Сумського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року.

Адміністративний суд першої інстанції ретельно перевіряв всі викладені прокурором обставини щодо незаконності оспорюваних наказів ГУ Держемагенства у Сумській області (ті ж самі обставини прокурор зазначає і в обґрунтування даного позову) та не знайшов підстав для скасування наказів, оскільки встановив, що: 1) термін «єдиний земельний масив» законодавством чітко не визначений, а відтак виділення земельних ділянок ОСОБА_1, що розташовані на територіях різних сільських рад не суперечить нормам чинного законодавства; 2) Держемагентство не мало права відмовити ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при відсутності обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, крім того, в подальшому ОСОБА_1 надав такі документи, які приєднані до техдокументації; 3) ОСОБА_1 дотримано вимоги закону в частині надання документів на підтвердження досвіду роботи у сільському господарстві.

Отже, суд приходить до висновку, що встановлені вищевикладені обставини постановою Сумського окружного адміністративного суду від 01.04.2015 року, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді цієї справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.3 ст.61 ЦПК України).

Будь-яких інших обставин, які б вказували на те, що оспорювані договори оренди земельних ділянок суперечать Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, прокурором у судовому засіданні не надано та доказів не представлено.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог прокурора в інтересах держави в особі ГУ Держземагентства у Сумській області про визнання недійсним договорів оренди та повернення земельних ділянок - необхідно відмовити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11, 27, 60, 61, 209, 214-215 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог заступника прокурора Сумської області в інтересах держави в особі Головного управління Держземагентства у Сумській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача ОСОБА_2 інспекція сільського господарства в Сумській області про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та зобовязання повернути земельні ділянки - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Тростянецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя О.С. Линник