14.09.2015
Провадження№ 2-а/522/81/15
Справа №522/21545/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2015 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Івченка В.Б.
при секретарі Дмитрієва С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобовязання провести перерахунок,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно у звязку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року та зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 18.05.2012 року №233 наданої управлінням Служби безпеки України в Одеській області та здійснити відповідні виплати з 07.05.2014 року, мотивуючи свої вимоги тим, що позивач був звільнений зі служби, яку проходив в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону 2262-ХІІ, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Такий перерахунок пенсії здійснювався у 2008 році на підставі Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». З 2008 рік по 2012 рік розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців неодноразово збільшувався, проте всупереч Закону 2262-ХІІ перерахунок пенсійного забезпечення поповича у звязку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідачем не провадився.
У 2012 році відповідач, після набрання чинності Постановою КМУ №355-2012 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» частково перерахував пенсію позивача, але не в належному розмірі.
18.05.2012 року управління СБУ України в Одеській області надало Головному управлінню Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року з посадою, яку він обіймав перед звільненням, яка підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.
Відповідачем і в даному випадку не були виконані вимоги ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ та перерахунок належним чином проведений не був.
Свою відмову у належному перерахунку пенсійного забезпечення відповідач пояснив тим, що перерахунок провадиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 2008 року таких рішень не приймалось, а тому правові підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.
Позивач в судове засідання не зявився, надав до суду заяву з проханням справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, належним чином про дату та місце судового засідання повідомлявся, надав до суду заперечення згідно яких позовні вимоги позивача не визнає та просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 був звільнений зі служби, яку проходив в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
12.09.2014 року ОСОБА_1 звернувся з заявою на імя Начальника ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області з вимогою провести йому перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з 01.04.2012 року наданої фінансово-економічним відділом УСБУ в Одеській області та здійснити відповідні виплати.
Листом від 01.10.2014 року за вих№1289/С-11 ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_1 було повідомлено, що відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до якої з 01 липня 2012 року до пенсій, призначених до зазначеної дати (крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей), нараховується підвищення у розмірі 11 відсотків, яке з 01 вересня 2012 року збільшено до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.
Перевіркою пенсійної справи встановлено, що пенсія обчислена та виплачується відповідно до діючого законодавства України.
Згідно пункту 24 постанови Правління пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 та узгодженої з керівниками силових відомств) «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 30 травня 2012 року уповноважений структурний підрозділ а саме, Управління СБУ в Одеській області надало ОСОБА_1 для надання управлінню ПФ України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади військовослужбовця.
Правова природа довідки УСБУ в Одеській області від 18.05.2012 р. безпосередньо випливає із положень Постанови Кабінету Міністрів України № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб».
Довідка видана на виконання вказаної постанови саме для проведення перерахунку пенсії, про що вказано в назві довідки «Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».
В той же час довідка є документом персоніфікованим, в ній конкретно зазначене прізвище імя та по батькові позивача з зазначенням посади, яку він обіймав перед звільненням, що підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади.
Таким чином, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідно до довідки Управління Служби Безпеки України в Одеській області.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Порядок) затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови №1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Голові Служби безпеки України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» позивачу відповідно до «Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців Служби безпеки України» затвердженої наказом СБУ від 23.01.2008 р. № 35/ДСК нараховані надбавки: за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 88% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; п. 2.3.24 - преміювання у розмірі 10 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове званням та надбавки за вислугу років, а також установлено - п. 2.3.5 - надбавку у розмірі 50% посадового окладу за оперативно розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно службову діяльність; п. 2.3.3.1 - надбавку у розмірі 15% посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень, а також доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно розшуковій діяльності 20% та надбавка військовослужбовцям, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки (КРД) 70%.
За таких підстав відмова Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права па перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Аналогічна правова позиція викладена й у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012 року по справі № 21-84а12, № К/800/53985/13.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 збільшено розмір пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При перерахунку пенсії позивача, відповідач врахував новий розмір посадового окладу, проте виключив із розрахунку інші складові грошового забезпечення.
Дії відповідача з припинення виплати позивачу складових грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії суперечать ст.ст. 19, 22 Конституції України та є противоправними, і звязку з чим, позовні вимоги підлягають задовольнити.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вони суперечать вимогам діючого законодавства.
Таким чином, підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_1 про зобовязання відповідача зробити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 07 травня 2014 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України. Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобовязання провести перерахунок задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії згідно у звязку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 07 травня 2014 року.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 18.05.2012 року № 233 виданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, та здійснити відповідні виплати з 07 травня 2014 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, у разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії цієї постанови, а для субєктів владних повноважень, яких було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Приморського
районного суду м. Одеси ОСОБА_3