_____________________
Справа № 520/10828/15-а
Провадження № 2-а/520/277/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.09.2015 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Калініченко Л.В.
при секретарі Цапенко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до управління Пенсійного фонду України
в Київському районі міста Одеси
про визнання протиправним та скасування рішення,
зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 04 серпня 2015 року звернулася до Київського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі за № 833824 від 21 липня 2015 року «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з моменту звернення за її призначенням у розмірі 80 % з урахуванням інших видів виплат, згідно з довідкою Київської районної адміністрації Одеської міської ради за № А-454 від 02.04.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач у позові в обґрунтування вимог посилається на те, що вона з вересня 2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси та отримує пенсію, згідноз Законом України «Про державну службу». У травні 2015 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі з заявою про проведення порахунку пенсії з вимогою про перерахунок та призначення пенсії у розмірі 80 %, з урахуванням інших видів виплат, згідно з довідкою Київської районної адміністрації Одеської міської ради за № А-454 від 02.04.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 833824 від 21 липня 2015 року «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії», ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку/призначенні пенсії, згідно з довідкою Київської районної адміністрації Одеської міської ради за № А-454 від 02.04.2015 року про складові заробітної плати. Позивач вважає дане рішення протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
У судове засідання ОСОБА_1 не зявилась, про час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином, звернулась до суду з заявою, в якій вточнила, що просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, згідно з довідкою Київської районної адміністрації Одеської міської ради за № А-454 від 02.04.2015 року про складові заробітної плати з 01 червня 2015 року; просить суд провести розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі у судове засідання не зявився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, надав до суду письмові заперечення та заяву, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Згідно з вимогами ст. 37 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідач також посилається на те, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а факт утримання з суми такої допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру його пенсії. Тому відповідач правомірно відмовив у зарахуванні до складу пенсії позивачки інших виплат: індексації, матеріальної допомоги тощо. Також відповідач у своїй заяві просить суд провести розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідивши надані докази, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала в Київській районній адміністрації Одеської міської ради, та 20 вересня 2013 року звільнилася за власним бажанням з посади головного спеціаліста комунального відділу Київської районної адміністрації Одеської міської ради, у звязку з виходом на пенсію, на підставі ст. 38 КЗпП України, що підтверджується копією трудової книжки (а.с. 9-12).
У вересні 2013 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі з заявою про призначення/перерахунку пенсії, що підтверджується відповідною заявою (а.с.14).
З 20 вересня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі районі м. Одеси та отримує пенсію, призначену згідноз Законом України «Про державну службу».
Відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі за № 833824 від 04.12.2013 року, ОСОБА_1 має: стаж на державній службі - 2 роки, 10 місяців, 6 днів; службовець в ОМС 12 років, 1 місць, 26 днів; страховий стаж з 10.07.2000 року 13 років 1 місць 21 день; загальний стаж (після 2004 року) 9 років, 7 місяців, 20 днів.; загальний стаж (повний) - 40 років, 11 місяців, 16 днів (31.07.2013 року). Загальний відсоток розрахунку пенсії від складової заробітку встановлено 80 % (а.с. 16).
19 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі з письмовою заявою про призначення/перерахунок пенсії щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат та доплати належних їй сум, згідно з довідкою Київської районної адміністрації Одеської міської ради за № А-454 від 02.04.2015 року про складові заробітної плати. (а.с.15).
Рішенням управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 833824 від 21 липня 2015 року «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії», ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку/призначенні пенсії з врахуванням «інших платежів», згідно з довідкою Київської районної адміністрації Одеської міської ради за № А-454 від 02.04.2015 року про складові заробітної плати (а.с. 17).
Згідно з ч. 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці",заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці"визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2статті 33 Закону України "Про державну службу"передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також компенсаційні виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно достатті 37 Закону України "Про державну службу",пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 1статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення",до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування",нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які, відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того,пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року за № 865,встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно доЗакону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Розмір виплат, що включені в заробітну плату, приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога (на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань) та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
За змістом цих норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, а також в постанові ВСУ від 28.05.2013р. за №21-97а13, згідно зі статтею242 КАС України,є обов'язковими для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень ВСУ.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сума інфляції,на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з частинами 1, 2ст. 8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. 1ст. 46 Конституції України,громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 19 травня 2015 року. Таким чином, перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитися з 01 червня 2015 року.
Відповідно достатті 71 КАС України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зстаттею 86 КАС Україниоцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зіст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм адміністративного процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.
ОСОБА_1 у позовній заяві просить суд звернути постанову до негайного виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 19, 69, 71, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення»,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси за № 833824 від 21 липня 2015 року «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії».
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 червня 2015 року у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням усіх виплат, згідно з довідкою Київською районної адміністрації Одеської міської ради від 02 квітня 2015 року за № А-454, про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011року єдиний внесок назагальнообовязкове державне соціальне страхування, з врахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побітових питань, індексації, та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Постанову звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України , а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий Калініченко Л. В.