Постанова № 51206826, 14.09.2015, Васильківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
14.09.2015
Номер справи
362/6128/15-а
Номер документу
51206826
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Справа № 362/6128/15-а

Провадження № 2-а/362/292/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" вересня 2015 р. Суддя Васильківського міськрайонного суду Київської областіОрда О.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання в якому просить: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб; визнати такою, що втратила чинність форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року N 34, яку видала Васильківська обєднана державна податкова інспекція від 24.03.2008 року № 33/4/050; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків заробітної плати, призначеної їй, згідно довідки від 21 квітня 2015 року № 65/10/10-07-05-00 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, з перерахунку пенсії, тобто з 01.02.2008 року відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з 01.02.2008 року перебуває на обліку в УПФУ в м. Василькові та Васильківському районі Київської області та отримує пенсію відповідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від заробітної плати.

Звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням «інших виплат», 25.05.2015р. отримала відмову в перерахунку пенсії.

Враховуючи зазначене, дії (бездіяльність) відповідача вважає протиправними та такими, що суттєво порушили її конституційні права і інтереси.

Представником відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких останній не погоджуючись з позовом та з посиланням на ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", Постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", Закон України "Про оплату праці" зазначає, що виплати як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Також зазначає, що пенсія ОСОБА_1В обрахована з таких складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, за вислугу років, середній розмір надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, середній розмір пенсії. Щодо перерахунку пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати, то в звязку з тим, що згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (із змінами внесеними Законом України від 28.12.2014 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % відсотків суми їх заробітної плати, а позивач звернулась до УПФУ 15.05.2015 року підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90 % не має, а тому вважає відмову позивачці у перерахунку пенсії правомірною та просить відмовити в задоволенні позову.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення", громадяни України мають правонадержавнепенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

ОСОБА_1 з 01.02.2008 року перебуває на пенсійному обліку у відповідача і отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». (Далі - Закон № 3723-ХІІ) розмір якої обчислений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якою не передбачено врахування сум інших виплат, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань.

Позивачу було надано нову довідку про складові заробітної плати від 21 квітня 2015 року № 65/10/10-07-05-00, у якій відображено матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Згідно вказаної довідки на всі включені до неї суми були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15.05.2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, згідно довідки від 21 квітня 2015 року № 65/10/10-07-05-00 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомоги на оздоровлення які були виплачені за останнім місцем роботи.

Проте, листом управління ПФУ в м. Василькові та Васильківському районі Київської області № 2538/04 від 27.05.2015 року відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця, з посиланням на те, що такі виплати, як «інші виплати», не включаються в заробіток для обчислення пенсії державного службовця.

За приписами ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, з наведених положень вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Водночас відповідач приймаючи рішення про відмову позивачці у включенні до структури заробітної плати яка використана для розрахунку пенсії таких складових як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань керувався положеннями ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", та виходив з того, що матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Зазначені посилання відповідача на положення закону № 3723-XII "Про державну службу", який є загальним щодо спірних правовідносин, суд не приймає до уваги, оскільки при розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом, в даному випадку статті 41 Закону№1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону №1788XII "Про пенсійне забезпечення".

Така ж правова позиція висловлена у постановах ВСУ від 20.02.2012 року по справі №21-430а11 та 28.05.2013 року по справі №21-97а13 прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, а тому в силу ч. 2 ст. 161 КАС України є обов'язковою для врахування судом при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових проблем, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України "Про державну службу"та Закону України "Про оплату праці" є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Крім того, згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії призначається з дня звернення за пенсією, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Тому оскільки ОСОБА_1В звернулася із заявою до відповідача 15 травня 2015 року, то перерахунок та виплату пенсії позивачу слід провести з 15 травня 2015 року.

Щодо стверджень УПФУ в м. Василькові та Васильківському районі Київської області щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90 % суми заробітної плати державного службовця, судом звертає увагу на наступне.

Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу».

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України № 76-VІІ від 28.12.2014 року » внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» (набрали чинності з 01 травня 2014 року) та змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 60 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.

Однак, відповідно до ч. 3 ст.22та ч. 1 ст.58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

Отже, з наведеного випливає, що будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Як встановлено, позивачу була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 90% від її заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству. Будь-які зміни до вищезазначених законодавчих актів, які були прийнятті після призначення пенсії позивачу, ніяким чином не можуть впливати на розмір її пенсії.

Щодо вимог позивачки про визнання такою, що втратила чинність форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії яку видало Васильківська обєднана державна податкова інспекція від 24 березня 2008 року за № 33/4/050 визнати недійсною, то дані вимоги до задоволення не підлягають оскільки задоволення вимог щодо включення довідки замість неправомірної довідки поглинає необхідність у останній вимозі.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. 37, 37-1Закону України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, згідно довідки від 21 квітня 2015 року № 65/10/10-07-05-00 - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, згідно довідки від 21 квітня 2015 року № 65/10/10-07-05-00 з 15 травня 2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області у 10-ти денний термін з дня отримання копії постанови.

Суддя