Броварський міськрайонний суд Київської області
справа № 1007/3814/2012
провадження № 2-а/1007/266/2012
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 серпня 2012 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,при секретарях ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок пенсії, стягнення заборгованості по виплаті пенсії, відшкодування майнової та моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
У березні 2012 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області (далі ОСОБА_5 ПФУ), у якому зазначав, що з 26 березня 2007 року він є інвалідом війни ІІ групи, з 07 квітня 1993 року його віднесено до 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
01 березня 2012 року він звернувся до ОСОБА_5 ПФУ із заявою про перерахунок розміру його пенсії відповідно до вимог Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб і Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
14 березня 2012 року ОСОБА_5 ПФУ надало йому відповідь, у якій зазначало, що станом на день звернення він отримує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з 01 січня 2012 року розмір його пенсії становить 2096 грн. 00 коп. Також повідомило, що згідно із п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 додаткова пенсія йому як особі, віднесеній до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської АЕС, виплачується в розмірі 10 % відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
З таким розрахунком пенсії він не погоджується з наступних підстав.
У ст. 22 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб передбачено, що мінімальний розмір пенсії по інвалідності встановлюється для інвалідів війни ІІ групи в розмірі 350 % мінімальної пенсії за віком, інвалідам з числа єфрейторів та сержантів строкової служби в розмірі 110 % від мінімальної пенсії.
Оскільки він є інвалідом війни ІІ групи, має військове звання сержанта, враховуючи розмір мінімальної пенсії за віком у сумі 822 грн., розмір його пенсії повинен становити 3164 грн. 70 коп.
Крім цього, відповідно до ст. ст. 49, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, що на даний час складає 205 грн. 50 коп.
Виходячи з наведеного, всього загальний розмір його пенсії, враховуючи підвищення інваліду армії в сумі 328 грн. 80 коп. і державну адресну допомогу інвалідам війни в сумі 50 грн., має становити 3749 грн. 00 коп.
У Рішенні Конституційного Суду України № 6-рп/2007 визначено, що Законом про держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це створює протиріччя в законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
З цього випливає, що постановою Кабінету Міністрів України не можна вносити зміни у ст. 22 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб і ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того, відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2011 року у справі № 2-а-1322/10 відповідача уже було зобовязано здійснити йому перерахунок пенсії. 01 жовтня 2011 року ОСОБА_5 ПФУ нарахувало і сплатило йому згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсію в розмірі 3488 грн. 00 коп., а вже з 01 листопада 2011 року стало виплачувати пенсію в меншому розмірі, ніж було встановлено постановою суду.
Вважає, що жодних правових підстав для зменшення розміру його пенсії не було.
Не виплачена йому відповідачем ОСОБА_5 ПФУ і заборгованість по пенсії, яка складає 36547 грн. 94 коп.
Також протиправними діями відповідача йому заподіяна матеріальна шкода у вигляді недоотриманої суми пенсії та відсотків, а також моральна шкода, яка полягає у тому, що він через неправильне нарахування відповідачем пенсії змушений був неодноразово звертатися до ОСОБА_5 ПФУ, прокуратури і суду за захистом своїх прав, проходити лікування в Броварській районній лікарні та Інституті імені Амосова.
Враховуючи уточнення позовних вимог просив:
1 визнати дії відповідача ОСОБА_5 ПФУ щодо виплати йому пенсії в меншому розмірі, ніж передбачено законом, протиправними;
2 зобовязати ОСОБА_5 ПФУ провести з 01 листопада 2011 року перерахунок його пенсії по інвалідності відповідно до ст. 22 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб із розрахунку 110 % від трьох з половиною мінімальних пенсій за віком, встановлених ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням проведених виплат і сплатити недоплачену суму пенсії;
3 зобовязати ОСОБА_5 ПФУ провести з 01 листопада 2011 року перерахунок його додаткової пенсії згідно із ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із розрахунку 25 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування;
4 зобовязати відповідача виплатити заборгованість по пенсії, яка станом на 11 січня 2011 року, складає 36547 грн. 94 коп.;
5 зобовязати ОСОБА_5 ПФУ компенсувати йому матеріальну шкоду в розмірі 41751 грн. 53 коп.;
6 зобовязати відповідача відшкодувати йому моральну шкоду в розмірі 10000 грн.
Позивач ОСОБА_4 у судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення, аналогічні викладеному вище, просив суд задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача ОСОБА_5 ПФУ ОСОБА_6 і ОСОБА_7 у суді позов ОСОБА_4 не визнали повністю та пояснили, що пенсія по інвалідності і додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, з 01 листопада 2011 року позивачу виплачується відповідно до вимог чинного законодавства без урахування сум, встановлених постановою суду.
Виплата заборгованості по пенсії в сумі 36547 грн. 94 коп. відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду позивачу ОСОБА_4 буде проведена після надходження цільових коштів на фінансування виплат за рішеннями судів.
Оскільки порушення щодо виплати позивачу пенсії відсутні, підстав для покладення на ОСОБА_5 ПФУ обовязку по відшкодуванню матеріальної і моральної шкоди не має.
Просило у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є інвалідом війни ІІ групи з числа сержантів, особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеною до категорії 3. Перебуває він на обліку в ОСОБА_5 ПФУ та отримує пенсію по інвалідності згідно із ст. 22 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік від 14 червня 2011 року № 3491-VI Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік було доповнено п. 4 та установлено, що у 2011 році норми і положення ст. ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. ст. 14, 22, 37 і ч. 3 ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Даний Закон який набрав чинності з 19 червня 2011 року.
З цього Закону випливає, що визначення порядку та розмірів виплати пенсій відповідно до вказаних вище норм Законів України делеговано Кабінету Міністрів України.
06 липня 2011 року на виконання вимог зазначеного Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 745 Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, яка набрала чинності 23 липня 2011 року.
У п. 5 цієї постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що мінімальний розмір пенсії по інвалідності, що призначається відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, для інвалідів війни ІІ групи не може бути нижче 110 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із п. 1 цієї ж постанови особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що належать до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується у розмірі 10 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 у справі № 1-42/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), п. 4 Прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік.
23 листопада 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, якою затвердив Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У п. 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особам, що належать до категорії 3, виплачується з 01 січня 2012 року в розмірі 10 %, з 01 липня 2012 року в розмірі 12 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Законом України Про Державний бюджет України на 2012 рік від 22 грудня 2011 року № 4282-VI, що набрав чинності з 01 січня 2012 року, установлено, що і у 2012 році норми і положення ст. ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. ст. 14, 22, 37 і 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
28 грудня 2011 року з метою здійснення у 2012 році заходів щодо поетапного до 2015 року підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1381 Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення, у п. 2 якої встановлено, що мінімальний розмір пенсії по інвалідності, що призначається відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, для інвалідів війни ІІ групи не може бути нижче 110 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Ця постанова набрала чинності з 01 січня 2012 року.
У Рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 у справі № 1-11/2012 зазначено, що відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
Згідно із п. 3 вказаного вище Рішення Конституційного Суду України суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Виходячи з наведеного вище, суд вважає правомірною виплату ОСОБА_5 ПФУ позивачу ОСОБА_4 пенсії як інваліду війни ІІ групи в розмірі 110 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, як особі, віднесеній до категорії 3, у розмірі 10 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
Суд встановив, що з 01 листопада 2011 року пенсія по інвалідності та додаткова пенсія ОСОБА_5 ПФУ позивачу ОСОБА_4 виплачуються у зазначених вище розмірах, встановлених відповідними постановами Кабінету Міністрів України, у звязку з цим підстав для перерахунку пенсії позивача судом не вбачається.
У ч. 2 ст. 21 КАС України передбачено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю субєкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів субєктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Що стосується вимог про стягнення з відповідача заборгованості по виплаті пенсії в розмірі 36547 грн. 94 коп., то позов у цій частині задоволенню не підлягає, оскільки обовязок по виплаті цієї заборгованості на відповідача ОСОБА_5 ПФУ уже покладено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2011 року.
Не підлягають задоволенню і позовні вимоги про відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 41751 грн. 53 коп. та моральної шкоди в розмірі 10000 грн., так як протиправності дій відповідача ОСОБА_5 ПФУ щодо виплати позивачу ОСОБА_4 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, судом не встановлено.
Більш того, сам факт заподіяння цієї шкоди позивачу відповідачем ОСОБА_5 ПФУ ОСОБА_4 у суді не доведений.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 69, 70, 71, 86, 159 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_5 Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок пенсії, стягнення заборгованості по виплаті пенсії, відшкодування майнової та моральної шкоди відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дутчак І.М.