Постанова № 51200714, 03.09.2015, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
285/1813/15-а
Номер документу
51200714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 285/1813/15-а

провадження у справі № 2-а/0285/88/15

03 вересня 2015 року 11 год. 50 хв. м. Новоград-Волинський

Новоград - Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Романюк Ю.Г., за участі секретаря судового засідання Медяної І.В. та осіб, які беруть участь у справі: позивач: не прибув,

відповідач: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі про визнання протиправним і скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

14.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі від 09.09.2014 року № 38 щодо відмови у призначенні йому пенсії зі зниженням віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобовязати відповідача призначити йому пенсію зі зниженням віку, починаючи з моменту подання заяви про призначення пенсії до УПФ в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він має загальний трудовий стаж на час звернення до відповідача понад 20 років. З 01.07.1987 року по 31.07.1987 року він працював на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та має 2 категорію учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Його участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та отримана доза опромінення підтверджується відповідним наказом та довідками виданими Київським спеціалізованим управлінням «Укренергохімзахист». Після досягнення віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ним 09.06.2014 року до відповідача подано заяву про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку та додано до неї відповідні документи. Листом від 09.09.2014 року йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком в звязку з тим, що не було подано ніяких первинних документів (табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи, копії відомостей на виплату заробітної плати, в якій кратності проводилась оплата праці за даний час та інше). Позивач вважає, що всі надані документи до заяви є належними доказами того, що він в період з 01.07.1987 року по 31.07.1987 року працював у зоні відчуження та брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач вважає, що вказані дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі є неправомірними, а рішення про відмову підлягає скасуванню, тому змушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

Адміністративний позов було подано позивачем з пропущенням строку, встановленого законом. Однак в позовній заяві позивач просить поновити строк для звернення до суду.

За результатами розгляду позовної заяви та наданих позивачем на підтвердження причин пропущення строку звернення до суду доказів, а саме копії паспорта з відмітками про вїзд / виїзд ОСОБА_1 за межі території / на територію України, суд дійшов висновку, що причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду з даним позовом є поважними, а тому, керуючись необхідністю дотримання конституційних гарантій на судове оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, суд поновив йому цей строк.

Відповідач подав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив позивачу відмовити в задоволення позовних вимог, оскільки вони є безпідставними, так як ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі на законних підставах відмовило позивачу ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.

В судове засідання позивач не прибув. Падав заяву, в якій позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у позові, просив позов задовольнити та провести розгляд справи без його участі.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі в судове засідання не прибула; подала до суду заяву, в якій проти задоволення позовних вимог заперечила.

Розглянувши у судовому засіданні подані сторонами документи і матеріали, обєктивно, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 1987 року. Дана обставина підтверджується відповідним посвідченням та паспортом, копії яких знаходиться в матеріалах справи (а.с. 7-8, 12).

В період з 01.07.1987 року по 15.07.1987 року ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах у зоні відчуження, за що отримав відповідну заробітну плату (а.с. 36).

Згідно копії витягу з наказу № 50-к від 30.06.1987 року, виданого Київським спеціалізованим управлінням «Укрнергозахист» позивача ОСОБА_1 відряджено в м. Чорнобиль - АЕС строком на 17 днів з 29.06.1987 року (а.с.37).

Як вбачається з копії довідки № 1 від 29.09.1987 року ОСОБА_1 був безпосередньо занятий на роботах, передбачених пунктом 8 постанови Ради Міністрів СРСР від 05.04.1986 року, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до списку № 1 з 01 липня 1987 року по 31 липня 1987 року. Час вказаних робіт зараховується до стажу при призначенні пенсії в трикратному розмірі (а.с. 38).

Після досягнення 52 років - 09.06.2014 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі з заявою про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно з ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.41).

Рішенням комісії з розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 38 від 09.09.2014 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії з 09.06.2014 року зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» так як за поданими документами неможливо визначити право на знижку віку (а.с.14)

Відповідно до листа ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було відмовлено, так як за поданими документами неможливо визначити право на знижку віку, а первинних документів не було подано; право на призначення пенсії набувається у 60 років (а.с.15-16).

Дані обставини підтверджують долученими до матеріалів справи та дослідженими у судовому засіданні доказами: копією паспорта позивача (а.с.7-8), копією трудової книжки позивача (а.с.9-11), копією посвідчення позивача (а.с.12), копією відповіді від 03.02.2015 року (а.с.13), копією рішення № 38 від 09.09.2014 року (а.с.14), копією відповіді № 5839/02 від 09.09.2014 року (а.с.15-16), копією довідки № 535 від 04.02.1993 року (а.с.36), копією витягу з наказу № 50-к від 30.06.1987 року (а.с.37), копією довідки № 1 від 29.09.1987 року (а.с.38), копією відповіді (а.с.39,40).

Відносини між сторонами в сфері пенсійного забезпечення регулюються: Конституцією України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (в редакції з останніми змінами та доповненнями, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції з останніми змінами та доповненнями, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин); спір вирішується в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження - не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років.

Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мінюсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1(зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066) (Далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій).

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; в) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 р., а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

За змістом ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із вищезазначеної судом норми - пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій випливає, що заявник повинен подати до уповноваженого органу довідку про заробітну плату за відповідний період, однак вимоги про подачу первинних документів, на які посилається у своєму листі відповідач, вказана норма закону не містить.

Разом з цим, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач надав докази того, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 1987 року, що підтверджується відповідним посвідченням та паспортом; в період з 01.07.1987 року по 15.07.1987 року (тобто не менше 14 календарних днів) ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах у зоні відчуження, за що отримав відповідну заробітну плату; з 01 липня 1987 року по 31 липня 1987 року ОСОБА_1 був безпосередньо занятий на роботах, передбачених пунктом 8 постанови Ради Міністрів СРСР від 05.04.1986 року, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до списку № 1, що підтверджується поданими позивачем документами. 09.06.2014 року (після досягнення 52-річного віку) позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою.

Таким чином, зроблені ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі висновки за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі неможливості визначити за поданими документами право на знижку віку - є помилковими та спростовуються матеріалами справи, а тому відкидаються судом при винесенні рішення у даній справі, оскільки усі необхідні документи із зазначеними у них відомостями заявником було подано до відповідача разом із подачею заяви 09.06.2014 року.

Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 звернувшись до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та оформлені відповідно до вимог чинного законодавства; а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, у звязку з чим він має право на призначення йому пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років, - суд вважає, що дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як і рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі по розгляду питань повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 38 від 09.09.2014 року про відмову у призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - є неправомірними.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, підтверджуються наданими суду доказами, а позовні вимоги - такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 2, 6-12, 23, 69, 70, 99, 100, 158-163, 185, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі про визнання протиправним і скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі по розгляду питань повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 38 від 09.09.2014 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі призначити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 09.06.2014 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову суду складено в повному обсязі та підписано 08 вересня 2015 року.

Суддя Ю.Г. Романюк