ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/2226/14-а
провадження у справі № 2-а/0285/100/14
15 липня 2014 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді………..ОСОБА_1
при ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3 до Управління державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Житомирській області, відділ примусового виконання рішення, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі про визнання постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження протиправною та її скасування,
В С Т А Н О В И В:
05.06.2014 ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГУЮ у Житомирській області від 26.05.2014 року про відмову у відкритті виконавчого провадження за виконавчим листом № 285/2159/13-а. виданим Новоград-Волинським міськрайонним судом 26.09.2013 року.
Свої вимоги мотивував тим, що Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду від 17.03.2010 року дії управління пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському щодо відмови йому у перерахунку та виплати пенсії визнано незаконними та зобовязано провести перерахунок і виплату пенсії по інвалідності у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 травня 2009 року. Згідно виконавчого листа від 17.03.2010 року управлінням Пенсійного фонду зазначене рішення суду було виконано частково, здійснено нарахування та виплату йому коштів за період з 15.05.2009 року по 17.03.2010 року. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2013 року було зобов`язано Управління виконати постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду від 29.10.2013 року шляхом виплати нарахованої пенсії за період з 18 березня 2010 року по 22 липня 2011 року. Ухвалою суду від 29.10.2013 року змінено спосіб і порядок виконання рішення суду у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 285/2159/13-а, виданого Новоград-Волинським міськрайонним судом 26.09.2013 року, про зобовязання Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області виконати постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду від 17.03.2010 року по справі № 2-а-14/10 в повному обсязі, шляхом виплати нарахованої пенсії за період з 18.03.2010 року по 22.07.2011 року на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 суми в розмірі 65022 (шістдесят пять тисяч двадцять два) грн. 67 коп.
Зазначений виконавчий лист було звернуто на виконання до ВДВС Новоград-Волинського МУЮ, після чого постановою державного виконавця йому було відмовлено у відкритті виконавчого провадження в звязку тим, що виконання такого роду рішень покладається на відділ примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Житомирській області. Після чого він звернувся з виконавчим листом до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області, проте йому також було відмовлено у відкритті виконавчого провадження з посиланням на положення Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, згідно якого виконавчі документи про стягнення коштів з державних органів підлягають виконанню не органами державної виконавчої служби, а Державною казначейською службою України. Однак, вважає постанову протиправною і такою, що суперечить вимогам діючого законодавства.
Сторони в судове засідання не прибули, надіслали до суду заяви в яких просили розглянути справу без їх участі.
Позивач позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, проти чого представник Новоград-Волинського управління Державної казначейської служби не заперечила.
Представник відповідача, надіслав до суду письмове заперечення в якому просив відмовити в задоволенні позову
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
17.03.2010 року Новоград-Волинським міськрайонним судом Житомирської області було винесено Постанову про визнання дій управління пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 незаконними та зобовязано провести перерахунок і виплату пенсії по інвалідності у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 травня 2009 року.
Відповідно до ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
26.09.2013 року судом було видано виконавчий лист про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м.Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі вищевказаної заборгованості (а.с. 3).
07.05.2014 року вказаний виконавчий лист позивачем було подано до відділу державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції в Житомирській області.
08.05.2014 року державним виконавцем винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 285/2159/13 виданого 26.09.2013 року.
23.05.2014 року вказаний виконавчий лист позивачем було подано до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області.
26.05.2014 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Житомирській області було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 285/2159/13-а виданий 26.09.2013 року, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України Про виконавче провадження, з посиланням на положення Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, а саме на те, що виконавчі документи про стягнення коштів з державних органів підлягають виконанню не органами державної виконавчої служби, а Державною казначейською службою України.
Статтею 1 Закону України Про виконавче провадження визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) є сукупністю дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цьогоЗакону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч.1 ст. 11 Закону України Про виконавче провадження завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
При цьому державний виконавець, відповідно до вимог ЗУ "Про виконавче провадження", зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень визначено особливості виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Безспірне списання коштів з рахунків боржника органами Казначейства здійснюються у відповідності до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845,у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, надають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені в пункті 6 цього Порядку.
Згідно з пунктом 2.1 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.08.2011 № 1077 по Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2011 № 23-1 (далі - Положення про рух коштів), Пенсійний фонд України та його територіальні органи відкривали в органах Державного казначейства України не бюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119, для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску та фінансових санкцій.
З 10.12.2013 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 04.11.2013 № 918 Про визнання таким, що втратив чинність, наказ Міністерства фінансів України від 31.08.2011 № 1077 та постанова правління Пенсійного фонду України від 04.11.2013 № 21-1 Про визнання такою, що втратила чинність, постанова правління Пенсійного фонду України від 31.08.2011 № 23-1.
Як вбачається з матеріалів справи, на ім'я органів Пенсійного фонду в органах Казначейства є відкритими балансові рахунки 3719 Рахунок для зарахування коштів,які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, для зарахування заборгованості по єдиному внеску, утвореної до 01.10.2013 (далі - рахунок 3719).
Відповідно до вимог ч.3. ст. 8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватись до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватись на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене рахунки, відкриті в органах Казначейства України, використовуються виключно для зарахування коштів єдиного внеску, а Положенням про рух коштів не передбачено отримання, фінансування та проведення видатків, зокрема щодо оплати пенсій, підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю тощо.
Пунктом 2 ст. 76 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що кошти Пенсійного фонду зараховуються на єдиний рахунок Пенсійного фонду і зберігаються на окремих рахунках територіальних органів Пенсійного фонду в уповноваженому банку.
Таким чином, відповідно до діючого законодавства, фінансування пенсійних виплат та видатків на утримання органів Пенсійного фонду України проводиться не через рахунки, відкриті в органах Казначейства України, а через рахунки, відкриті в банківських установах, що унеможливлює здійснення виконання рішень органами Казначейства про стягнення коштів боржником за якими є органи Пенсійного фонду України.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що винесена головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень постанова від 26.05.2014 року про відмову у відкритті виконавчого провадження є протиправною, в зв`язку з чим підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 11,14, 122, 159, 160, 161, 163, 167, 181 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 26.05.2014 року про відмову у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 285/2159/13-а, виданого 26.09.2013 року Новоград-Волинським міськрайонним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.Й.Савицька