Рішення № 51171208, 08.06.2010, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
08.06.2010
Номер справи
2-1100/10
Номер документу
51171208
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

м. Первомайськ, вул. К.Маркса, 18, 55213, (05161) 4-26-20

Справа № 2-1100/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2010р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді Покотілової О.Г.

при секретарі - Завірюха В.Ю.

за участю прокурора Поліщук О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Первомайського міжрайонного прокурора в інтересах Держави в особі Первомайського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, яка завдана неправомірними діями відповідача, -

УСТАНОВИВ:

22.04.2010року Первомайський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах Держави в особі Первомайського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з останньої на користь Первомайського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття витрат на оплату участі в оплачуваних громадських роботах в сумі 1193грн. 13коп., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено ст. 121 Конституції України, п. 6 ст. 20, ст. 361 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою. При цьому прокурор враховує наступні підстави для звернення з даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.

Первомайський міськрайонний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, (далі - робочий орган виконавчої дирекції ФЗДССВБ) на який покладено забезпечення виконання вищезазначеної правової норми Конституції України. У своїй діяльності керується Законами України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. №803-ХІІ (далі Закон №803) та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533- ІІІ (далі Закон №1533).

До Первомайського міськрайцентру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття звернулася та була зареєстрована, як шукаюча роботу ОСОБА_1. 21.09.2009 року остання отримала статус безробітного і з цього ж дня їй була призначена виплата допомоги по безробіттю.

Однак, згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, виданої державним реєстратором Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 29.01.2010 року, № 3327, з 16.12.2008 року відповідач ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, номер запису 2 524 000 0000 006839. Станом на 29.01.2010 року підприємницька діяльність не припинена.

При постановці на облік та під час написання заяви про надання статусу безробітного, відповідач вказала, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності. Факт наявності такого статусу приховала і продовжувала відвідувати центр зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю.

Також, відповідач була направлена на оплачувані громадські роботи (що є одним з видів соціальних послуг, яку служба зайнятості зобовязана надавати безробітним, які знаходяться на обліку) до Управління освіти виконкому Первомайської міської ради (договір №145209101400101 від 14.10.2009 року), які були оплачені Первомайським міськрайонний центром зайнятості відповідно до вищезазначених договорів та абзацу 2 п. 2 ст. 7 Закону «Про ЗДССВБ», абзацу 4 п. 2 ст. 19; п. 5 ст. 23 Закону України «Про зайнятість населення», та Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008р. N 839.

Витрати на проведення оплачуваних громадських робіт складають 1193 грн. 13 коп., які підлягають поверненню відповідачем, оскільки у відповідності до абзацу 4 п. 2 ст. 19; п. 5 ст. 23 Закону України «Про зайнятість населення», Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008р. N 839 право на оплачувані громадські роботи мають безробітні, зареєстровані у встановленому порядку. А відповідно до вищезазначеного відповідач не мала права отримувати статус безробітної, тому й не мала права на участь в оплачуваних громадських роботах.

Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», фізичні особи - підприємці належать до зайнятого населення і тому відповідач не мала права отримувати допомогу по безробіттю та приймати участь в оплачуваних громадських роботах, оскільки у відповідності до ст. 25 Закону України № 803 такий вид компенсації як виплата допомоги по безробіттю Держава створює тільки незайнятим громадянам. Отриману допомогу по безробіттю відповідачка повернула добровільно, а кошти, витрачені на оплату її участі в оплачуваних громадських роботах в сумі 1193 грн. 13 коп. добровільно повертати відмовляється, в звязку з чим Первомайський міжрайонний прокурор звернувся до суду в інтересах Держави в особі Первомайського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття із зазначеним позовом.

Прокурор та представник Первомайського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі та просили задовольнити його.

Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, вказуючи, що вона звернулася до Первомайського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та була зареєстрована, як шукаюча роботу. 21.09.2009 року вона отримала статус безробітної і з цього ж дня їй була призначена виплата допомоги по безробіттю. Відповідачка вважає, що посилання позивача на той факт, що вона була зареєстрована як фізична особа-підприємець і тому не може бути особою, яка шукає роботу, є безпідставними. Відповідачка зазначає, що вона з моменту державної реєстрації не здійснювала підприємницьку діяльність, податків не сплачувала і не зверталася до Первомайської ОДПІ з заявою щодо отримання свідоцтва про сплату податку, тому вважала, що підприємницька діяльність припинена, в звязку з чим в заяві до Первомайського міськрайонного центру зайнятості вона зазначила, що не зареєстрована як фізична особа-підприємець. Відповідачка вважає, що Первомайський міськрайонний центр зайнятості правомірно надав їй статус безробітної та направив на громадські роботи, в результаті чого вона правомірно отримала належну їй заробітну плату в розмірі 720грн. 47коп. Доказів того, що витрати на оплату участі в оплачуваних громадських роботах складають 1193грн. 13коп. позивачем не надано. Відповідачка вказує, що зазначений позов безпідставний, а тому просить відмовити в його задоволенні.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладена функція представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено ст. 121 Конституції України, п. 6 ст. 20, ст. 361 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ст. 361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою. При цьому прокурор враховує наступні підстави для звернення з даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі безробіття з незалежних від них обставин. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.

Первомайський міськрайонний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, (далі - робочий орган виконавчої дирекції ФЗДССВБ) на який покладено забезпечення виконання вищезазначеної правової норми Конституції України. У своїй діяльності керується Законами України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. №803-ХІІ (далі Закон №803) та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533- ІІІ (далі Закон №1533).

До Первомайського міськрайцентру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття звернулася та була зареєстрована, як шукаюча роботу ОСОБА_1. 21.09.2009 року остання отримала статус безробітного і з цього ж дня їй була призначена виплата допомоги по безробіттю (а.с.5).

Однак, згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, виданої державним реєстратором Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 29.01.2010 року, № 3327, з 16.12.2008 року відповідач ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, номер запису 2 524 000 0000 006839 (а.с.6). Станом на 29.01.2010 року підприємницька діяльність не припинена.

При постановці на облік та під час написання заяви про надання статусу безробітного, відповідач вказала, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності (а.с.11). Факт наявності такого статусу приховала і продовжувала відвідувати центр зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю.

Також, відповідач була направлена на оплачувані громадські роботи (що є одним з видів соціальних послуг, яку служба зайнятості зобовязана надавати безробітним, які знаходяться на обліку) до Управління освіти виконкому Первомайської міської ради (договір №145209101400101 від 14.10.2009 року), які були оплачені Первомайським міськрайонний центром зайнятості відповідно до вищезазначених договорів та абзацу 2 п. 2 ст. 7 Закону «Про ЗДССВБ», абзацу 4 п. 2 ст. 19; п. 5 ст. 23 Закону України «Про зайнятість населення», та Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008р. N 839.

Витрати на проведення оплачуваних громадських робіт складають 1193 грн. 13 коп. (а.с.3), які підлягають поверненню відповідачем, оскільки у відповідності до абзацу 4 п. 2 ст. 19; п. 5 ст. 23 Закону України «Про зайнятість населення», Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008р. N 839 право на оплачувані громадські роботи мають безробітні, зареєстровані у встановленому порядку. А відповідно до вищезазначеного відповідач не мала права отримувати статус безробітної, тому й не мала права на участь в оплачуваних громадських роботах.

Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», фізичні особи - підприємці належать до зайнятого населення і тому відповідач не мала права отримувати допомогу по безробіттю та приймати участь в оплачуваних громадських роботах, оскільки у відповідності до ст. 25 Закону України № 803 такий вид компенсації як виплата допомоги по безробіттю Держава створює тільки незайнятим громадянам. Отриману допомогу по безробіттю відповідачка повернула добровільно, а кошти, витрачені на оплату її участі в оплачуваних громадських роботах в сумі 1193 грн. 13 коп. добровільно повертати відмовляється.

Згідно зі ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу, відповідно до якої постанова суду є обовязковою для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Згідно зі ст. 1166 ЦК України шкода, завдана особі та майну громадянина, підлягає відшкодуванню особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.

На підставі викладеного, суд вважає, що позов Первомайського міжрайонного прокурора в інтересах Держави в особі Первомайського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про відшкодування майнової шкоди, яка завдана неправомірними діями відповідача - обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, отже з відповідача слід стягнути на користь Первомайського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття витрати на оплату участі в оплачуваних громадських роботах в сумі 1193грн. 13коп.

Крім того, згідно ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь держави 51 грн. 00коп. судового збору та 120грн. 00коп. інформаційно-технічного забезпечення.

Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 60, 208, 209, 213, 214, 215, ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Первомайського міськрайонного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (УДК в Миколаївській області, р/р 37179001000454, код 22436293, МФО 826013) витрати на оплату участі в оплачуваних громадських роботах в сумі 1193 (одна тисяча сто девяносто три) грн. 13 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 51грн. 00коп. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ в сумі 120грн. 00коп. на користь держави.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня подання заяви про апеляційне оскарження до Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а якщо було подано, то через двадцять днів у разі коли апеляційна скарга не була подана до Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області.

На рішення може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Миколаївської області протягом 20-ти днів, після подачі протягом 10-ти днів заяви про Апеляційне оскарження рішення суду до Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області, з моменту проголошення, всіма учасниками процесу.

СУДДЯ: