Постанова № 51137450, 02.06.2015, Рахівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
305/222/15-а
Номер документу
51137450
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 305/222/15-а

Провадження по справі № 2-а/305/13/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.06.2015 Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого судді Тулик І.І.

з участю секретаря Шемота М.І.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рахів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, про перерахунок та виплату пенсії

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, перерахунок та виплату пенсії, посилаючись на те, що 27 червня 2014 року він звернувся із заявою до відповідача про призначення йому пенсії за вислугу років. Із повідомлення про призначення пенсії він звернув увагу на те, що працівники ПФУ допустили ряд порушень чинного законодавства щодо нарахування пенсії, а саме, нарахування страхового стажу проведене не за записами, які є в трудовій книжці. Так, служба в армії в трудовій книжці зазначена з 22.05.1978 року по 18.06.1980 року, а в повідомленні ПФУ служба в армії - до 28.05.1980 року, тобто недораховано 21 день. Працівники відділу кадрів, які робили цей запис керувалися законами СРСР від 12 липня 1967 року №1950-УІ "Про загальний військовий обов"язок" та постановами Ради міністрів СРСР, та знали, що період служби в армії включає в себе час від призову на військову службу до того часу коли військовослужбовець не приїде додому та не стане на облік у воєнкомат - згійдно документів, які йому видавали у військовій частині, де він служив. на той час законодавством була передбачена можливість військовослужбовця по дорозі з армії заїхати до рідних та знайомих. На це давалося 14 днів, і цей час також зараховувався до військової служби. Працівники ПФУ проігнорували записи в трудовій книжці, військовий квиток. Вони змусили його надати довідку про службу в армії з Рахівського воєнкомату. Ця довідка не може братися до уваги у зв"язку з тим, що він служив в армії за часів СРСР, а довідку йому надали за ЗУ "Про загальний військовий обов"язок і військову службу", тобто за законом, який вступив в силу в 1999 році, не можна рахувати строк служби в армії за часів СРСР, це суперечить ст.58 Конституції України. Навчання в технікумі в трудовій книжці зазначено з 01.09.1980 року по 01.03.1983 року, а в повідомленні ПФУ з 01.09.1980 року по 24.02.1983 року. Слід зазначити, що він навчався в технікумі по направленню та за рахунок Рахівського лісокомбінату. Отже, весь час його навчання повинен бути зарахованиц до трудового стажу, так як був направлений на навчання лісокомбінатом і після закінчення навчання продовжив роботу в лісокомбінаті. Як відомо, після закінчення навчального закладу особі, що навчалася надається статус молодого спеціаліста. Згідно Порядку працевлаштування випускників навчальних закладів, молодим фахівцям, які отримали направлення на роботу надається відпустка тривалістю 30 календарних днів. За час відпустки молодим фахівцям виплачується допомога в розмірі академічної або соціальної стипендії, що вони отримували в останній місяць навчання у навчальному закладі за рахунок замовника. В його випадку відпустку оплатив йому Рахівський лісокомбінат. Всі терміни навчання та відпустки зазначені в трудовій внижці. Але чомусь працівники ПФУ їх проігнорували, а стаж визначили на свій розсуд. Це суперечить ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", де вказано, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу набутого до набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповіднодо раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом. В повідомленні ПФУ є лише один варіант розрахунку пенсії. Оскарживши даний факт, він отримав відповідь, в якій в.о. начальника управління дає відповідь не по суті і намагається створити видимість розрахунку, якого насправді немає. Так він наводить цифру 168 гривень, але чомусь не індексує її. Таким чином розрахунок його пенсії йому так і не надали. Не надавши розрахунків ОСОБА_3 маніпулюючи не підтвердженими цифрами вказує, що розмір пенсії нарахований відоповідно до п.2 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", становить 1155,95 гривень. При цьому, в даному наборі цифр відсутні пояснення. не проведено оптимізацію за період з 2004 по 2014 р., не визначений коефіцієнт заробітної плати. такі дії можна пояснити як зловживання посадовим становищем. При нарахуванні понаднормового стажу допущено порушення ст. 38 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", де сказано, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чолоікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 вісоток розміру пенсії обчисленої відповідно до ст. 27 цього закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Дана норма закону діяла до вступу в силу нової редакції закону,а саме до 01.10.2011 року. за новою редакцією понаднормовий стаж нараховується при наявно сті в чоловіків 35 років, в жінок - 30 років. На період 01.10.2011 року його трудовий стаж становив біля 35 років, тобто понаднормовий стаж складав 25-25=10 років. Отже, на період вступу в силу нової редакції цього Закону в нтого було вже 10 років понаднормового стажу, тобто він має право на 10% надбавки до пенсії за понаднормовий стаж. ПФУ нарахував йому лише 2% надбавки, посилаючись на нову редакцію закону від 01.10.2011 року, при цьому скасувавши його понаднормовий стаж - 10 років. Таким чином не нараховано надбавку до пенсії в розмірі 10% за безперервний стаж роботи. Даючи відповідь на це запитання в.о. начальника управління ПФУ вказує, що виплати надбавки до пенсії за безперервний стаж на сьогоднішній день чинним законодавством не передбачено. Слід зазначити, що ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" вступив в силу 01.01.2004 року, отже він регулює пенсійне законодавство з 01.01.2014 року В 1975 році, коли він почав свою трудову діяльність, по 1991 рік діяв Закон СРСР "О государственных пенсиях", яким передбачено надбавка за безперервиний стаж роботи в розмірі 10% від розміру пенсії. Відмовляючи йому в цій надбавці ПФУ порушує ст. 58 Консттуції України, ст. 24 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". У зв"язку з чим просив визнати дії (бездіяльність) управління ПФУ в Рахівському районі щодо нарахува ння йомупенсії нравомірними, нарахування страхового стажу провести згідно записів в трудовій книжці, та із врахуванням законів згідно яких ці записи були зроблені, нарахування понаднормового стажу провести в розмірі 10%, нарахувати надбавку до пенсчії в розмірі 10% за безперервний стаж роботи відповідно до Закону СРСР "О государственных пенсиях", ст. 14, п.2 ст. 24 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та п.1 Перехідних положень Конституції України, відшкодувати судові витрати за рахунок відповідача.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в позові, та просить такі задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Пояснила, що за матеріалами пенсійної справи позивача загальний страховий стаж становить 37 років 8 місяців та 4 дні, в тому числі: 2р.6 днів військової служби з 23.05.1978 року по 28.05.1980 року, які зараховані згідно довідки Рахівського районного військового комісіріату від 08.07.2014 року за №443; 2р. 5 м. 24 днів навчання з 01.09.1980 року по 24.02.1983 р., які зараховані згідно ксерокопії диплома Сасівського технологічного технікуму. Отже, порушень при обчисленні тривалості страхового стажу позивача немає. Заробітна плата для обчислення пенсії визначається множенням індивідуального коефіцієнту заробітку, у випадку ОСОБА_1 1,69789 (періоди роботи з 01.02.1995 року - 31.01.2000 року та з 01.07.2000 року - 26.06.2014 року) на середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,69789 обчислюється як середнє арифметичне щомісячних коефіцієнтів, визначений шляхом ділення заробітної плати позивача на середню заробітну плату в галузях економіки України за відповідний період. При цьому період з 01.07.2000 року по 31.03.2004 року з розрахунку виключено, відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України ""Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Даний період відповідав 10 відсоткам тривалості страхового стажу (45 місяців) позивача. За умови призначення пенсії згідно п.2 ст. 27 цього Закону з урахуваннням постанови КМУ від 20.11.2003 року за №1783, розмір пенсії позивача становив би 1155,95 гривень (168 грн. - період до 01.01.2004 р. + 781 грн. - період з 01.01.2004 - 27.06.2014 р. + 14,29 грн. - понаднормовий стаж + 192,88 грн. - гірські). Тобто 1155,95 гривень є менше ніж призначена на сьогоднішній день пенсія позивача - 2821,14 гривень. Також на сьогоднішній день прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить 949 гривень, так, як розмір пенсії по ст. 27 більший ніж відповідний прожитковий мінімум, доплата становить 18,98 грн. Стосовно доплати позивачу надбавки в розмірі 10%, та така не передбачена ЗУ "Про загальнообов2язкове державне пенсійне страхування", тому вимога позивача щодо нарахування йому доплати до пенсії за безперервний стаж роботи є безпідставною, оскільки чинним законодавством України така доплата не передбачена. У зв"язку з чим просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27 червня 2014 роу перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Рахівському районі Закарпатської області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів справи вбачається, що позивачу виплачується пенсія з врахуванням трудового стажу - 37 років 7 місяців 4 дні, в тому числі за 25 років 1 місяць 19 днів - як працівника освіти, за 2 роки 0 місяців 7 днів - військову службу. Пенсію обчислено із заробітної плати, визначеної за 60 календарних місяців роботи за період з 01.02.1995 року по 31.01.2000 року та за періоди роботи після 01.07.2000 року по 31.05.2014 року. Таким чином розмір пенсії позивача наразі складає 2821,14 гривень, до складу якої зокрема входить 2331,97 гривень - розмір пенсії відповідно до ст. 27 зазаначеного Закону; 18,98 - доплата за понаднормовий стаж 2 роки та 470,19 - підвищення громадянам, що проживають в гірських населених пунктах - 20%.

Звернення позивача до суду зумовлене порушення управлінням Пенсійного фонду України в Рахівському районі законодавства щодо нарахування йому пенсії без врахування реального страхового стажу - служби в армії, навчання, неврахування понаднормованого та безперервного стажу, без врахування варіантів розрахунку пенсії.

Порядок обчислення стажу визначено статтею 24 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", якою визначено, що страховий стаж це період, протягом якого особа підлягає загальнообов"язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховимй внесок. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховаувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинностя цього Закону, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закеону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а заперіоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше. Водночас за відсутності трудової внижки або відповідних записів у ній, відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ №637 від 12 серпня 1993 року, час навчання та період військової служби підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, військовими квитками, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять необхідні відомості.

Згідно довідки Рахівського районного військового комісаріату №443 від 8 липня 2014 року ОСОБА_1 віталій степанович проходив службу у Збройних Силах в період з 22 травня 1978 року по 28 травня 1980 року. Звільнений в запас по наказу МО СРСР №97 від 27 березня 1980 року. Отже управлінням Пенсійного фонду України в Рахівському районі вірно визначено стаж військової служби - 2 роки 6 днів. На протилежне позивачем жодного доказу суду не пред"явлено.

Так само, з огляду на диплом, виданий ОСОБА_1, 1 березня 1983 року Сасівськимм технологічним технікумом, суд вважає правильним розрахування стажу за період навчання - 2 роки 5 місяців 24 дні.

Таким чином, суд не вбачає порушень при обчисленні тривалості страхового стажу за вказані періоди.

У відповідності до ст. 27 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії визначається, виходячи з наявних у пенсійній справі даних про стаж та заробіток. Для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу ( в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця. Розрахунок таких коефіцієнтів визначається згідно ст. 25 та ст. 40 цього Закону, а сам розмір пенсії обчислюється відповідно до ст. 27-28 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи, частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бутии нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом з урахуванням постанови КМУ від 20.11.2003 року №1783.

За поясненнями представника відповідача за умови такого призначення розмір пенсії позивача становив би 1155,95 гривень, де 168 грн. - період до 01.01.2004 р. +781 грн. - період з 01.01.2004 р. по 27.06.2014 р. + 14,29 понаднормативний стаж + 192,66 грн. гірські. Таким чином такий розмір пенсії в 1155,95 гривень є меншим, ніж призначена на сьогоднішній день пенсія позивача - 2821,14 гривень, а тому не вбачає порушення прав позивача.

Суд не погоджується з посиланнями позивача стосовно ненарахування відповідачем надбавки за понаднормативний та безперервний стаж в розмірах 10%, оскільки відповідно до ст. 28 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього закону, але не більше 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в обзаці першому цієї статті. На сьогоднішній день прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить 949 гривень. Так, як розмір пенсії по ст. 27 більший ніж відповідлний прожитковий мінімум, доплата становить 18,98 гривень ( 949 *2%).

Також вимога позивача щодо нарахування доплати до пенсії за безперервний стаж роби є безпідставною, оскільки Законом України " "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", в період дії якого, позивачу призначена пенсія, така надбавка не передбачена.

Враховуючи встановлені обставини справи суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 69, 86, 94,159- 163, КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рахівському районі про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, перерахунок та виплату пенсії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду через Рахівський районний суд протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі.

Суддя: Тулик І.І.

З оригіналом вірно,

Суддя Рахівського районного суду: Тулик І.І.