Вугледарський міський суд Донецької області
Справа № 223/1097/13-а
Провадження № 2-а/223/7/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2014 року м. Вугледар
Вугледарський міський суд Донецької області в складі: головуючого судді Жамбровського С.І., при секретарі Соколової Л.М., розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплатити грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_2 міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплатити грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2012 року. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що ОСОБА_2 міським управлінням праці та соціального захисту населення з 19.03.2012 року їй була призначена допомога, яка виплачується при народженні дитини, а також допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що передбачено п. 1 ст. 40 та п. 1 ст. 42 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, як матері, застрахованій в системі загальнообовязкового соціального страхування. 05.08.2013 року позивач звернулася до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї трирічного віку до розміру, встановленому чинним законодавством. Листом № 05/10-3205 від 16.10.2013 року відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку з зазначенням, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку сплачується позивачу в розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для працездатної особи та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Позивач вважає, що відмова відповідача про перерахунок та доплату належної їй допомоги, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на час виплати, є незаконною. Позивач просить визнати протиправними дії ОСОБА_2 міського Управління праці та соціального захисту населення щодо нарахування та виплати їй грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2012 року в розмірі меншому ніж прожитковий мінімум для дітей до 6 років, а також зобов'язати Вугледарське міське Управління праці та соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплатити їй щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19 березня 2012 року не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та з врахуванням виплачених сум.
Ухвалою Вугледарського міського суду Донецької області від 16.01.2014 року позовні вимоги за період з 19.03.2012 по 21.05.2013 року включно залишені без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити, справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 16.01.2014 року надав заяву, в якій позовні вимоги не визнав та просить відмовити в задоволенні позову, розглянувши справу за його відсутності. Також надав письмові заперечення проти позову, в яких позовні вимоги позивача не визнав та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на невідповідність позовних вимог законодавству України, так як відповідно до ст. 15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Вважає, що прийняте управлінням праці та соціального захисту населення рішення відповідає діючому законодавству, тому не має підстав для здійснення перерахунку та виплати допомоги відповідачеві згідно його позовних вимог.
Суд, враховуючи, що клопотання про розгляд справи за їх відсутністю заявили всі особи, які беруть участь у справі, вважає за можливе, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, здійснити судовий розгляд і вирішити справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до п. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження 1-НО № 452418 від 03 лютого 2012 року, актовий запис № 20, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, народженої 23 січня 2012 року (а.с.10).
Відповідно до заяви від 16.10.2013 року про призначення усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення м. Вугледар про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В даній заяві ОСОБА_1 зазначила, що вона з порядком призначення допомоги на дитину до 3-х років ознайомлена довідки про доходи та декларацію надавати не буде (а.с.11-12).
Згідно з довідкою про отримання допомоги від 22.10.2013 року № 022/10 ОСОБА_1 за період з 19.03.2012 року по 24.01.2015 року, включно, отримала вказану допомогу на загальну суму 2524,52 грн., місячний розмір допомоги становить 130 грн. (а.с. 13).
Відповідно до довідки №260/02 від 16.01.2014 наданої УПФУ в м. Вугледарі Донецької області ОСОБА_1 є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового пенсійного страхування(а.с.27).
16.10.2013 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 міської ради з заявою про проведення перерахунку, доплату недоотриманих коштів та виплату в майбутньому допомоги в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (а.с.11).
ОСОБА_2 міським Управлінням праці та соціального захисту населення на вказану заяву відмовлено в її задоволені і надано відповідь, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася ОСОБА_1, як непрацюючій особі, відповідно до діючого законодавства, а тому підстави для перерахунку допомоги відсутні з посиланням на Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, затверджений постановою КМ України від 27.12.2001 року №1751. (а.с.12).
Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року винесено остаточне рішення аналогічному спору і залишено в силі рішення попередніх інстанцій задовольнивши вимоги позивача, при цьому було констатовано:
- Що до 1 січня 2008 року дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
- Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України № 2811-ХІІ та Закону України № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону України № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України № 2240-III було виключено статті 40 44.
- Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40 44 Закону № 2240-III.
- Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
- Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
- Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI Про Державний бюджет України на 2009 рік та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI Про Державний бюджет України на 2010 рік (далі Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
-Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
-Розміри і порядок виплати допомоги, відповідно до Закону № 2240-III, на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися".
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Оскільки спір щодо виплати допомоги виник з 16.10.2013 року, коли позивач звернувся з заявою до відповідача, позивач є особою застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування та на відносини щодо виплати допомоги поширюються норми Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до ст. 43 вказанного закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача противоправними та зобовязати відповідача провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною відповідно до вимог ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
На підставі викладеного Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням №2240-III від 18.01.2001 , керуючись ст.ст. 17, 18, 41, 86, 122, 159-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міського управління праці та соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплатити грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 19.03.2012 року - задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 міського Управління праці та соціального захисту населення щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що не відповідає вимогам ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням - противоправними.
Зобовязати Вугледарське міське Управління праці та соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 22.05.2013 року, відповідно до ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Вугледарський міський суд Донецької області протягом 10-ти днів з дня проголошення постанови, а особам які не були присутні під час оголошення постанови в той же строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Вугледарського
міського суду ОСОБА_4