Постанова № 51123409, 17.09.2015, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
219/8175/15-а
Номер документу
51123409
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/8175/15-а

2-а/219/83/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого судді Харченко О.П.,

при секретарі Болотюк О.Л.,

з участю представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Артемівську справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_2 до УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі про визнання недійсним рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

31.08.2015 р. позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області, в якому просить скасувати рішення УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області від 16 липня 2015 р. за № 3710 «Про відмову в зарахуванні «інших виплат» при обчисленні заробітку для призначення пенсії; зобов'язати відповідача прийняти нове рішення, яким встановити та здійснити з 28 травня 2015 року призначення пенсії ОСОБА_2, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, згідно довідки від 11.06.2015 року № 04.2-14/552. В обгрунтування позову зазначила, що з 28.05.2015 року їй призначена пенсія як державному службовцю на підставі Закону України Про державну службу" . Відповідно до ст. 37 Закону, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Пенсія призначена за наявності стажу роботи 29 років 02 дні, в тому числі стаж роботи на державній службі склав 18 років 04 місяці 07 днів. Позивач зазначає, що пенсія державного службовця була призначена в розмірі 60 % від заробітної плати з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 11.06.2015 року № 04.2-14/552 за період з 01.05.2010 року по 30.04.2015 року в яку були включені: - матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 5352,00 грн., - нарахована та виплачена індексація грошових доходів громадян у сумі 7319,96 грн. Позивач вказує, що після призначення пенсії вона одержала рішення відповідача від 16.07.2015 року № 3710 про відмову у зарахуванні «інших виплат» при обчисленні заробітку для призначення пенсії. Вважає, що відповідач прийняв помилково рішення від 16.07.2015 року № 3710 та вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству та порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному її заробітній платі та трудовому стажу.

Згідно письмовим запереченням відповідач - УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області позов не визнавта просив відмовити позивачеві у задоволенні позову, мотивуючи тим, щопозивачотримує пенсію за віком призначену за нормами Закону України «Про державну службу» з 28.05.2015 р. Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Відповідно до ч. 2 ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників тощо). Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці встановлених для державних службовців відповідних категорій. (Постанова КМУ від 09.03.2006р. №268 Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади...; від 24.02.2003р.) Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених 2 ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу», тому вона не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Просив в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Позивач ОСОБА_2 у судове засідання не зявилася, від неї надійшла заява, в якій вона просила розглянути справу у її відсутність, на вимогах позовної заяви наполягала.

Представник відповідача у судовому засіданні просила у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на письмові заперечення.

У судовомузасіданнібуло встановлено,що позивачОСОБА_2 звернуласьдо УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі з заявою про призначення їй пенсії за віком на підставіЗаконуУкраїни«Продержавнуслужбу».

Позивачем було надано в УПФУ довідку № 04.2-14/552 від 11.06.2015 р., в яку було включені матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у сумі 5352 грн. 00 коп., нарахована та виплачена індексація грошових доходів громадян у сумі 7319 грн. Рішенням УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі позивачу було призначено пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" з 28 травня 2015 року. В той же час рішенням відповідача від 16.07.2015 року за № 3710 позивачу було відмовлено в зарахуванні сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових проблем для обчислення заробітної плати при призначенні їй пенсії,з тих підстав, що відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" такі види виплат, як індексація заробітної плати та матеріальна допомога не належать до інших надбавок, а тому не можуть бути враховані при обчисленні пенсії.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державним службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 ст. 2 Закону України Про оплату праці вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагородаза працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гаранті: компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України Про державну службу державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавстві передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Статтею 66 Закону України Про пенсійне забезпечення встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У відповідності до ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-1У "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визнає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності ( заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці"та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004 р. структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.

За змістом наведених вище норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи викладене, суд вважає, що рішення відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, та інші виплати, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, і не враховуються при перерахунку розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час, у даному спорі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону № 1788-XII " Про пенсійне забезпечення".

Таким чином, в судовому засіданні встановлено те, що в порушення вимог діючого законодавства, УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі неправомірно було відмовленопозивачу у зарахуванні сум матеріальної допомогина оздоровлення та індексації заробітної плати дляобчисленнязаробітку для призначення пенсії позивачці, так як на дані виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому і вони мають бути враховані під час призначення пенсії державним службовцям.

Згідно із частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірність прийняття свого рішення відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 щодо визнання незаконним рішення УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області № 3710 від 16.07.2015 р. «Про відмову у зарахуванні «інших виплат» при обчисленні заробітку для призначення пенсії» ОСОБА_2 та скасування його; також про зобов'язання УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_2 на підставі довідки № 04.2-14/552 від 11.06.2015 р. з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати з 28.05.2015 р.

Також, відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем по оплаті судового збору у сумі 73 грн. 08 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-162, 183-2 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі про визнання недійсним рішення, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Скасувати рішення УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області № 3710 від 16.07.2015 р. «Про відмовув зарахуванні «інших виплат» при обчисленні заробітку для призначення пенсії» ОСОБА_2.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_2 на підставі довідки № 04.2-14/552 від 11.06.2015 р. з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати з 28.05.2015 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користьОСОБА_2 понесені нею судові витрати по оплаті судового збору у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду черезАртемівський міськрайонний Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії

Суддя О. П.Харченко